| DanyPikachu a întrebat:

Buna Tpu.Sunt intr-o situatie cam proasta...
Este pianista,suntem colege de clasa(eu stau in banca din spatele ei) si suntem cele mai bune prietene,insa... dupa un semestru in care vorbeam mai mereu si mergeam sa o sustin la serate,concursuri,festivaluri de pian etc., mama ei nu o mai lasa sa vorbeasca sau sa stea cu mine pe motiv ca "nu prea o am cu scoala".Am medii destul de bune... avem cam aceleasi medii si cam aceleasi note la fiecare materie(exceptand matematica) si mi se pare cam dubios ca dupa un semestru de cand ne cunoastem(ne cunoastem din Iulie) sa nu o mai lase sa mai vorbeasca cu mine, mai ales ca nu am facut nimic rau.(nu doar scoala ar fi problema).Din ce mi-a mai povestit ea a fost ca in fiecare zi se cearta cu mama ei pe subiectul cum ca sta in pauze cu mine si iese afara(nici afara din clasa nu o lasa) cand de fapt ea o asculta si nu face impotriva.(tot ce am povestit a fost in Ianuarie).De la un timp(cam din Februarie) lucrurile au inceput sa se mai linisteasca.Incepem sa vorbim,sa stam mai mult impreuna,sa ne salutam, dar din pacate, toate pe ascuns fiindca nu imi place sa o vad cum se cearta cu mama ei sau sa o vad ca sufera.Imi este ca o sora.Si nu o sa ma credeti daca o sa va spun ca tata a inceput sa faca sandwish-uri si pentru ea(la mine in casa tata gateste, mama se pricepe DOAR la prajituri si la desert). laughing
Nu stiu ce sa fac...nu mai suport sa ne vedem doar pe ascuns.Ce ar trebui sa fac ca sa o conving pe mama ei sa ne lase din nou impreuna?

Răspuns Câştigător
| cookie01 a răspuns:

Se pare ca mama ei e cam posesiva iar prietena ta e conturata de ea. Cred ca ea ar trebui sa poarte o discutie cu mama ei. Are ceva cu tine daca baga tot felul de motive sa nu vorbiti. Oricum, cu colegi tot vorbesti si nu sunt toti la fel de buni, asta e logic. Inseamna ca daca ea e cea mai buna din clasa, nu mai are voie sa vorbeasca cu nimeni? Daca nu reuseste nici cum sa rezolve, incercati toate trei sa purtati o discutie, macar sa vezi ce nu ii convine la tine. Niste note nu reflecta ce fel de persoana esti, deci e un fals motiv.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fa-i tu sandwichurile, nu tatal tau. Ca pe mama ei, nu o poti schimba.
Sper ca intelegi ironia din spatele cuvintelor. Adica nu sa faci chiar tu sandwichurile, cit sa ai grija sa iti construiesti relatia cu ea. Tatal tau e un om extraordinar daca a inteles situatia si e de partea ta. Fi si tu ca el. Nu cred ca ti-ar fi prea greu, "aschia nu sare departe de trunchi" zice o vorba. Adica: fa asemenea lucruri si gesturi incit ea sa vada ca tii la ea, sa vada ca are un ajutor la nevoie, ca areun sprijin, ca are pe cine se baza, ca cineva chiar o iubeste. Totul incepe de la lucruri mici, cum ar fi facutul de sandwichuri. Construieste relatia, si vei vedea mai apoi ca nimic altceva nu mai conteaza. Nimeni si nimic nu se va putea impotrivi asupra a ceea ce e intre voi. Caci asa, mama va vedea ca ai grija de fiica ei, ca iti pasa de ea, ca o iubesti, si va fi mai ingaduitoare. Iar de va ramine tot asa, inima fetei sale tot pentru tine va bate, si nu va conta ce zice mama ei, va dori sa fiti doar voi impreuna.

| anonimg a răspuns:

Nimeni sa nu creada ca situatia in care se gaseste este fara iesire. Dragostea, prietenia -sunt de la Dumnezeu si nimeni nu poate sa ni le ia, in afara de faptul ca am renunta noi insine la lele. Forte exterioare ne preseaza sa renuntam la ele; dar niciodata nu trebuie sa renuntam (afara doar daca nu sunt dupa voia lui Dumnezeu; dar aici nu este cazul tau, daca ce ai povestit este adevarat si nu ne-ai ascuns nimic, deoarece trebuie sa fim de acord ca "tovarasiile rele strica obiceiurile bune". (1Corinteni.15:33) ).
E greu sa convingi pe un om de un lucru adevarat; de multe ori chiar imposibil. De aceea te sfatuiesc sa apelezi la ajutorul divin pe care Dumnezeu doreste sa il ofere acelora care il cer. El are putere asupra mintilor si inimilor oamenilr; El poate sa schimbe inima mamei tale -daca Il vei ruga sa faca lucrul acesta. Doar El a a spus: "Caci oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide." (Matei.7:8)

Daca ti s-ar cere o suma de bani ca sa se rezolve situatia in care te-ai gasi, cu sigranta ca ai da cat ti s-ar cere; deci cu cat mai mult poti face un lucru usor si la indemana oricui: sa te rogi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Dany,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil crede ca sunteti lesbiene.