| UrsuletUUU a întrebat:

Bună TPU sunt o fată de 14 ani și mă numesc Larisa și sunt în clasa a7a. Vă rog să mă ajutați intr-un fel. De la gradiniță toți copiii şi-au bătut joc de mine până în clasa a3a... Până a venit o fată care a fost ceea mai bună prietenă a mea dar din păcate a plecat in clasa a4a. Acum din cauza că înainte Eram subiectul de râs și de bataie De joc a tuturor din clasa nu mai pot să socializez cu nimeni îmi este frică să nu o iau de la început. Vă rog ajutați-mă să pot sa îmi fac și eu prieteni. Nu am niciun prieten nimeni nu vorbește cu mine mă simt complet singură. Dacă vă deranjez si pe voi îmi pare rău! Și scuze dacă am greșit categoria *

15 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In cel mai rau caz, va trebui sa astepti clasa a 9.
Vei ajunge probabil la alt liceu, si ai scapat de griji, o poti lua de la zero fara a mai fi judecata.
Dar si pana atuni, incearca sa te comporti natural, sa zambesti, si sa nu te retragi din colectivul de colegi. Chiar daca nu te baga nimeni in seama, nu trebuie sa-ti pese, nu te izola singura.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna, draga mea Larisa!
Multi copii se confrunta cu situația ta. Să știi că toți cei care își bat joc de o persoana sunt, de fapt, niste oameni foarte slabi, fara caracter. Tu nu trebuie sa pui la suflet nimic, nu trebuie să lași să te afecteze pentru că ei vad asta și vor profita de faptul că tu ești o fata sensibila.
Lasa rușinea și încearcă să începi tu o conversație cu orice coleg/a și cine crezi tu că ar putea să îți fie prieten/a. Ai mai crescut, fii mai tupeista puțin și dacă vezi că cineva vrea sa te ia în bătaie de joc, taie-i macaroana din prima. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa incredere in tine.Stiu,toti ti-au spus sa nu-i bagi in seama, ca sunt rautaciosi, prosti, ignoranti etc.Nu asta e solutia.Nu poti sa-i schimbi pe ceilalti, poti sa te schimbi doar pe tine.Pe asta axeaza-te. Daca esti timida, intr-adevar, e mai greu.Cauta tot pe cineva timid, pentru incepu, ca sa creezi o legatura mai profunda, cineva care sa fienpe aceiasi lungime de unda ca si tine.Dupa.incepe sa vorbesti si cu ceilalti.Nu e usor la inceput, dar nu prea ai altceva de facut.

| sweetys a răspuns:

Incearca sa iti faci o prietena sau doua. Nu e nevoie sa ai multi prieteni ca sa te simti bine. Vorba aia: Unul si bun. Ma gandesc ca esti a 8a, probabil vei avea mai multe oportunitati cand vei intra la liceu, fiinda acolo nu se mai tine cont de ceea ce ai fost pana atunci. Incearca sa ai incredere in tine, dar nu intra in discutii gen de barfit, fiindca daca persoanele sunt rau intentionate, sa nu aiba motiv sa te "distruga". Ca in mai toate clasele sunt bisericute, incearca sa intri invorba cu persoanele care sunt mai apropiate de tine ca si comportament, ca ideal etc. (sper ca ai inteles ce vreau sa zic). Am avut si eu un caz de genul, am incercat sa fiu langa acea persoana si ajungeam de multe ori si eu subiect de glume, dar incercam sa nu le dau atentie sau le intorceam impotriva celor care le faceau. Pana la urma nimeni nu e perfect si majoritatea vad paiul din ochii altuia si nu vad barna din a lor. Sper sa reusesti sa te integrezi.
Daca mai vrei sa vorbim poti sa imi trimiti mesaj pe privat.

| Romanul86 a răspuns:

Transferă-te în altă clasă! Nu mai vorbi cu cei ce te urăsc, ignoră-i! Nu mai îți expune părerile față de ei! Nu mai cerșii prietenia lor. Fii independentă! Dacă cineva își bate joc de tine chiar cu o glumă mică nu îl mai băga în seamă niciodată! Oamenii răi doresc să te domine, tu izolându-te de ei îi domini, ei își vor pune atunci întrebări, adică, ce e nu e bine cu ei pentru că tu nu îi bagi în seamă. Fii indepententă nu ai nevoie de ei! Nu mai vorbi cu ei niciodată, încearcă, dar nici să nu îi bârfești, o sa le fie teamă de tine dacă nu îi bârfești.

| simplegirl2 a răspuns:

Buna Larisa! nu te supara din aceasta cauza..in ce fel si-au batut joc ceilalti de tine, inca de la gradinita! Ai incredere in tine si vorbeste cu colegele de clasa sau alte fete de varsta cu tine; daca esti sociabila, zambesti si mergi mai mult cu fetele unde merg ele; adica daca vor sa mearga la un suc, zi ca mergi si tu! Nu trebuie a-ti fie frica

| UrsuletUUU explică (pentru simplegirl2):

Păi mereu mă înjurau urât atât baieți Cât și fetele. Fetele mereu dădeau în mine fără nici un motiv și am chemat parinții la școală dar faceam și mai rău zicea ceva Gen,, uite-te la ea își cheamă parinții să o apere,, și pur și simplu râdeau de mine,, și se înrăutațea și mai rău. Păi cu fetele din clasă nu prea vorbesc pentru ca ele sunt cele care mi-ai făcut asta si îmi urăsc clasa mereu vreau să se termine orele Cât mai repede. Urăsc să merg la școală din acest motiv.Toată clasa Era împotriva mea, dar a venit fata care mi-a fost prietenă, mereu îmi lua apărarea, dar a plecat și am rămas singură fără nici un ajutor și sunt complet singură. Și diriga noastră predă dirigenție și ne-a explicat despre problemele sphice și a zis că cei care se izoleaza ar trebui să se ducă pe la spihiatrie, chestia asta mi-a dat de gândit că aș Putea fi nebuna pentru că nimeni nu mă înțelege.

| simplegirl2 a răspuns (pentru UrsuletUUU):

Nu draga! nu esti nebuna...de ce te gandesti la lucruri de astea? am avut si eu probleme in liceu ca unele colege radeau de mine fara sa fac nimic deoarece le era ciuda si alte chestii; trebuie sa fie inclasa ta sau in alte clase fete cu care poti vorbi, te poti imprieteni; nu le baga in seama pe cele rutacioase!

| Cris988 a răspuns:

Bună,Larisa! Te înțeleg, şi eu am trecut prin ce treci tu. E o rană, care nu se vindecă niciodată, se ameliorează doar. Nu trebuie însă să-ți fie teamă să te împrieteneşti cu alte persoane, cu un caracter apropiat de al tău. Nu te preface, nu pe face mereu pe plac, ca apoi să profite. Fii încrezătoare în tine, aranjează-te (asta te va ajuta mult), zâmbeşte, nu îi considera superiori ție. Nu te vei putea împrieteni cu toți, vor exista şi neînțelegeri, dar nu-i băga în seamă.
Simplegirl2, răutăți sau fenomenul bullying există încă de la grădiniță. Vulnerabili sunt cei timizi, sensibili, cei cu dizabilități, care nu se imbracă "cool". Până când părinții acestor "bulli" pe vor lua mereu apărarea, zicând că sunt copii, copilării, nu se va schimba nimic.

| thesnake02 a răspuns:

Ia taurul de coarne si incepe conversatii. Daca nu esti inca pregatita, asteapta liceul si prefa te ca nu s-a intamplat nimic pana in clasa a 9a si vei avea prieteni ca oricine altcineva. Iti spun din propria experienta ca am cunoscut astfel de persoane in clasa a9a exact ca tine asa si acum au multi prieteni si nu isi bate joc nimeni de ea. Ai grija doar cu anturajul. Sucesssss! happy

| Georgiii2000 a răspuns:

Pai decat sa ai prietene false sa iti faca rau pe la spate e mai bine singura. trebuie sa astepti si in timp vei gasi oameni de treaba cu care sa te intelegi bine. incearca sa te aperi si singura, nu ii mai lasa pe colegii tai sa aiba un astfel de comportament fata de tine. oricum cand vei fi la liceu va fi altfel, crede-ma si eu abia asteptam sa scap de colegii aia din 1-8. Daca vrei sa vorbim da mi mesaj.

| Linda724 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie mai demult, stiu ca e super naspa, trebuie doar sa iti faci o prietena poate fii si din alta clasa dar sa stai cu ea in pauze. Colegii mei sunt la fel isi bat joc de mine si nu i mai suport, dar uneori trebuie pur si simplu sa iti dai drumul si sa le raspunzi si tu, chiar daca nu ai cele mai bune replici (eu nu ma pricep deloc la dat replici). Incearca sa iti creezi un stil al tau de imbracaminte si sa te imbraci indraznet asa nu vor mai crede colegii ca esti timida sau introvertita, pentru ca asa cred ei daca nu mai vorbesti cu nimeni ca esti timid, desi nu e adevarat, dar ei isi creeaza o impresie falsa despre tine. Fii tu insati! Daca te ia cineva la misto, ia-l si tu! Nu te lasa la ei!

| AndreisiAntonia a răspuns:

Nu are de ce sa îți fie frica, esti fata, îți faci prietene destul de repede, dar ai avut la început niște probleme, dar acum esti mare, ai început sa vezi Fețele colegilor tai aia rai, și tu trebuie decât sa nu ii bagi in seama pe aia " smecheri" tu sa îți vezi de treaba ta, sa înveți bine, și cu timpul o sa ajungi mai bine ca ei, atunci o sa fie invidioasa ca esti sus, fa-ti un prieten " iubit " și iesi cu el, fa-ti temele cu el! Socializează cu el, și prin el, o sa îți faci și prietene! Mergi mereu cu fruntea in sus, nu sta cu capul aplecat când treci pe lângă persoanele respective! Fi tare! Poți sa îmi dai mesaj, și sa vorbim, dacă dai mereu de probleme!

| Enemy112 a răspuns:

Pai daca vrei sa ai un prieten, fa-ti un prieten sau o prietena din orasul tau de aceeasi varsta cu tine, propune-i sa mergeti la acelasi liceu, iesi cu el/ea afara, tot timpul daca mergi undeva sa-i spui sa mearga cu tine, niciodata nu pleca prin oras fara el/ea ca sa deveniti foarte apropiati cu putin noroc daca e baiat poate va indragostiti si asa ti-ai gasit si un iubit, o sa treci usor peste, nu te gandi doar la lucrurile de genu' ca daca ii pasa cum arati sau ceva, un prieten se face pe baza comportamentului. Incearca sa fi cu el/ea foarte de treaba, vorbiti toata ziua, iesiti toata ziua, daca nu aveti ce face prin oras mergeti la un suc, cautati haine prin mall, ocupati-va timpul cu ceva, mergeti in parc si faceti misto de lumea care trece pe langa voi ca sa nu va plictisiti, sunati la telefon cu nr ascuns, va distrati voi in mai multe feluri, sper ca te-am ajutat, bafta happy