| pinguinuVerde a întrebat:

Va rog din tot sufletul meu ajutati`ma! Tatal meu a innebunit straight face. A inceput sa tipe prin casa la mama, si a actionat si violent. Acum ea are urechea umflata si numai aude deloc, i`a dat cu pumnul. Maine am teza si nu pot sa invat in situatiile astea. Tatal meu vroia sa dea foc la casa bunicilor, nu stiu din ce motiv. Am rupt legatura cu multi prieteni apropiati chiar si rude din cauza lui, ca nu`i convenea si nu am incotro sa ma duc, ce sa fac. sunt disperata, nu pot sa ma gandesc la viitor, cel mai in siguranta as fi daca nu ar mai trai. straight facestraight face
Ajutati`ma ce sa fac, intcontro s`o i`au? crying((( Mama mea e terorizata si moarta de frica, la fel ca mine. Tatal meu obisnuia sa bea pana cand uita ce face. Acum a plecat acasa si sper sa nu se mai intoarca!
Deci ce as putea sa fac in situatiile astea? crying(( Va rog mult ajutati`ma.sad

20 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ma doare sufletul sa aud din nou o astfel de poveste, mai ales ca e vorba de copii terorizati psihic de un tata alcoolic.Am spus si mai repet de milioane de ori : orice barbat alcoolic, e un pericol social.Imediat divort, indiferent de ce valori materiale pierde mama ta. Alcoolul, este tot un drog, si sunt foarte rare cazurile cand se poate renunta la el. Faptul ca tatal tau o bate pe mama ta, e dezastruos. Sa mearga la medicul legist, din pacate cred ca trebuie sa plateasca, si cu dovada de la medic, direct divort. daca nu se linisteste, politia. Am inteles ca s-au imbunatatit legile in legatura cu mamele maltratate, dar nu sunt prea bine informata.Bafta!

| Zenithf a răspuns:

Exista o institutie in Romania care se ocupa de cazurile de violente in familie, din pacate nu sunt multe persoane care sa apeleze la ea (fie de rusine, fie de frica).
Dar este singura cale pe care poate sa mearga mama ta, vorbeste cu ea, fa-o sa constientizeze faptul ca daca o omoara netrebnicul ala caruia ii zici tata atunci vei ramane fara parinti. Singura cale este sa apeleze la ajutorul acestei institutii si apoi sa divorteze.

| mgtow a răspuns:

Politie si divort plangere si puscarie pentru el=pace

| alessia5158 a răspuns:

Tu nu puteai face nimic dar, bunicii, ca proprietari ai casei in care va aflati, trebuiau sa sune la politie! Violarea de domiciliu este o infractiune penala (consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia).

| Liviu a răspuns:

Vrei sfatu meu?
Plateste pe cineva sa il bata sa il rupa cand e beat'
Da sa il bata sa il bage in spitalhappy
Sunt drogati cacalau.sunt oameni care pentru 500 de mii ar face crimahappy
Furai bani si asta e happydupa il aranjezi
Alta solutie mai amiabila ar fi divortul
Dar tot o sa va ameninte si din astea...
Mai bine calea cu bataiahappy

| danielagoldica a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti foarte serios cu mama ta si sa hotarati sa-l internati in spital pentru dezintoxicare. Metoda cea mai buna ca sa nu dea vina pe voi este sa suni pe ascuns la 112 atunci cand face scandal.Mama ta vorbeste cu politistii sa-l duca la un spital de psihiatrie si sa-l interneze acolo.La solicitarea familiei politia actioneaza in acest sens.Este foarte periculos pentru voi sa stati cu el asa.

| niknip a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru ca esti intr-o situatie atat de urata. Din pacate nu toti copii au parte de parinti iubitori si trebuie sa asiste la certuri si alte lucruri urate. Cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta sau cu prieteni de familie [trebuie sa existe o persoana care sa vb cu tatal tau si sa ii puna in vedere sa ii revizuiasca comportamentul fata de voi daca nu vrea sa aiba de a face cu politia ]

| matrixismyname a răspuns:

Omoara-l pe nenorocit cand e violent. E autoaparare si nu patesti nimic.
Asa daca-l inchide... dupa ce iese poate sa vina sa se razbune si sa va omoare, sau mai rau sa nu-l aresteze si sa va omoare si asa.
Mai ales cu sistemul din Romania... poate nu face puscarie decat 30 de zile sau il scoate nebun si nu face deloc.
Eu am o deviza...omoara pe cineva inainte de a te omori el pe tine.

| Cristea a răspuns:

Urat. alerteaza intr-un fel ceva autoritati. de preferat politia.de duci dai o declaratie si iti expui situatia. trebuie sa te ajute

| pinguinuVerde explică:

A plecat de acasa *

| friday a răspuns:

Voi va ganditi ce sfaturi ii dati? Sa-l omoare si sa-l bata pe taica'su? Voi asa ati face cu ai vostri? straight face
Si nu e decat in clasa a 7-a straight face
Vorbeste cu mama ta sa divorteze si se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si spune-i sa caute un avocat pentru a divorta de el. parintii tai nu stau in aceeasi casa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta cand eram mica. Tata obisnuia sa bea prea mult.asta l-a facut sa-si piarda mintile (cand era beat) si se certa cu mama tot timpul, o batea...asculta manele tare cand eu incercam sa dorm.pana la urma, mama a divortat de el... cel mai bine ar fi ca in momentele in care el e beat, tu si mama ta sa plecati la alte rude cum ar fi bunica, matusa, oriunde nu poate sa va raneasca. Sunt sigura ca atunci cand nu e beat, regreta ce face.incearca sa ai o discutie serioasa cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waaa straight face. si eu stiu cum e nu chiar in halul ala sa ajunga mama chiar asa da se cearta si parintii mei destul, bine talatl meu nu obisnuieste sa bea mult da' e gelos rau! da' si eu cred ca ar trebui sa sun la politie cand se mai intampla astea... si ar fi o chestie sa divorteze mama ta ca o sa treaca.bafta la teza iti tin pumnii si eu toata ziua daca e nevoie ca nu stiu intre ce ore ai teza!love struck :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un telefon la politie, un ordin de restrictie de la tribunal, si cand se apropie de tine una in frunte, fiindca esti in legitima aparare si acoperita de hotararea de restrictie.altceva nu vad.

| morenadolce a răspuns:

Imi pare fff rau pentru tine ...de situatia in care esti cel mai bine ar fi ca mama ta sa fie hotarata sa-l paraseasca pana nu e mai rau sa-ti ajute d-zeu sa scapi cu bine din situatia asta ca e cam urata

| MTN a răspuns:

Cu siguranta se va intoarce...doar nu are incotro. Vorbeste cu mama ta in absenta violentului si spune-i sa vorbeasca cu un avocat. Cel mai corect pentru tine e sa te duci la un psiholog si sa-i spui problemele tale.Iti doresc mult noroc!

| x_1929 a răspuns:

Vorbeste cu el cand e treaz, spune-i tot ce ai pe suflet, fara sa-i vorbesti urat. Incearca sa-l faci sa inteleaga ca greseste, ca va face sa suferiti...etc. Daca nu intelege sfatuieste-o pe mama ta sa divorteze.

| Shine_3108 a răspuns:

In locul tau m-as fi dus de mult la politsie.
daca nu vorbeste cu mama ta sa divortseze.
cereti si ajutorul rudelor si prietenelor.
sper sa se rezolve pana la urma.;*
succes!

| Raul2011_1193 a răspuns:

Stiu cum e si eu am aceasta problema si cu raspunsul >>Kitta am o problema eu nu sunt in rominia sunt in Italia si aici in afara de rudele tatalui meu nu e altcineva din partea mamei nu e pentru mine dar o sora de 9 ani asta nu e prima data cind eram mic si eu pateam asa ceva... dar vreau ca sora mea sa nu aiba experienta measad asa ca.nu exista alta solutie tatal meu e un om care daca se imbata poate fii foarte violent asa ca in aceste cazuri mias doari nici nu ma fi nascut pe aceasa lume, imi doresc din tot sufletul si eu sa am o familie normala eu o *perioada* am locuit cu bunica si i multumesc foarte mult deoarece e singura persoana care m-a invatat cum sa ma comport in viata de multe ori vreau sa o sun sa i zic tot ce se intimpla in Italia dar nu pot ca e foarte bolnava cu inima si nu vreau sa o pierd ea e singura persoana importata pe lumea asta pentru mine, tatal meu une ori cind vin prieteni deai lui nici nu mai naga in sema pe nimeni e coplet drogat {exact ce a zis Kitta da manele la maxim si bea} nu pot zice ca nu merge la munca si nu aduce bani in casa dar e complet drogat si asta am incercat de atitea ori sa i explic ca nu ar trebuia sa vorbeasca vulgar si sa faca gesturi vulgare in fata surori mele dar de atitea ori am primit raspunusl *Tu nu imi dai lectzi mie* deci tot ce spun nu are rost aici in Italia nici prieteni nu mi-am facut pentru ca nu vreau sa imi fac prieteni si sa i pierd din cauza ca ce face tatal meu daca il putem numi mama a incercat de atitea ori sa divortz dar a renuntaz pentru sora mea...eu am crescut asa si multi.imi ziceau ca de ce sunt asa retras la scoala stau tot timpul singur dar nu am zis nimanui adevarul si cu chestia cu tipatul.mi s-a intamplat tot timpul dar m-am obisnuit credeti-ma ca nu mint de muncit muceste si aduce bani cum vam mai spus dar cind vin prieteni e complet nebun vara imi e cel mai greu ca mama merge la munca la restaurant merge la 10 vine la 15 dupa merge inapoi la ora 18 si se intoare noaptea la 1 eu trebuie sa ma ocup de sora meaLsad deci nu multi au norocul la o familie normal si cei care o au nu se bucura de ea multumesc ca am avut ocazia sa ma *descarc*.