| AnonimMM678 a întrebat:

va rog sa imi dati niste sfaturi, fostul meu iubit a avut un deces in familie care l-a socat si sufera enorm, noi inca ne vedem,ne sarutam, dar nu mai suntem impreuna, am fost si la inmormantarea persoanei care a decedat, el acum are o alta iubita,adica mi-a spus ca e doar asa cu ea, ca nu o poate lasa, ca la cate i s-a intamplat de ar lasao si pe ea, nu ar mai rezista, a spus ca poate o sa mai fim noi 2 impreuna mai incolo, am fost cam 1 an, mi-a spus ca nimeni no sa fie ca mine niciodata si nu o sa ma inlocuiasca nimeni, am facut atatea pentru el,am acceptat multe,ultima data cand ne-am vazut mi-a spus, ca el nu o simtit numai la inceput ca l-am iubit si ca nu i-am fost alaturi, nu inteleg cum poate sa spuna asta, am facut ce a vrut el, am acceptat de cate ori ne desparteam el era cu altele iar eu stau si plang, eu nu am vorbit niviodata cu alt baiat, mi-am sters toate site-uri-le de socializare pentru el, nu mai suntem impreuna de vreo 2 lunu si nu stiu cum sa mai rezist, oricum eu nu contez, mi-a spus ca ea i-a fost alaturi iar eu nu.Va rog cum sa fac sa vada ca imi pasa de el,cum sa ii fiu alaturi sa vada ca il iubesc si ca eu nu pot trece peste ce s-a intamplat intre noi,stiu ca poate ar trebui sa il las din moment ce are prietena, dar cum am spus mai sus,vorbim in fiecare zi prin mesaje,ne intalnim cand poate el,dar ea nu stie ca el inca pastreaza legatura cu mine, mi-a spus ca nu vrea sa se desparta de ea ca nu poate sa vada ca plange sau ca sufera ca ii ie mila de lacrimile ei,da de mine nu i-a fost niciodata, eu plang nopti la rand, am acceptat atatea din partea lui.Cum sa fiu alaturi de el,vreau macar atat sa pot face sa i fiu alaturi in clipele astea grele, cum sa fac asta, va rog ajutati-am si nu ma judecati, vreau doar sa imi spuneti cum sa ii fiu alaturi si sa vada asta...

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ti-ai raspuns singura la intrebare.
E foarte greu, inima te trage in jos si mintea iti spune altceva. Usor de zis, greu de facut: sa-l lasi in pace. Am multi prieteni baieti si am invatat de la ei anumite chestii, el vorbeste cu tine pentru a mentine contactul, atunci cand are nevoie de tine tu sa fi i acolo fuguta la el. Nu spun ca poate in sinea lui de nenorocit nu tine la tine, insa vrea sa te foloseasca doar el. Sa nu poti sa-ti refaci viata. Lasa-l in pace, e greu, dar nu imposibil. Meriti ceva mai bun decat dragoste cu ligurita.
Imagineaza-ti ca esti in locul iubitei lui, roata se intoarce si poate intr-o zi vei fi in situatia ei. Intreaba-te pentru ce lupti?
Lupti sa fii fericita? Vei fi fericita langa el? Nu. Vei fi mintita? Cu siguranta, deja esti, poate si mai mult. Pentru ce lupti, sa fi inselata? Stai linisita, vei fi. De ce lupti pentru cineva care nu lupta pentru tine, care te priveste ca pe o unealta si atat? Doare al dracului de tare. Stiu. Insa trebuie sa coenstizezi, nu e de tine. Toate am fost la un momendat pacalite de vorbe frumoase, am fost si eu, ce greu mi-a fost sa renunt la acest print, care era print pentru mai multe. Dar m-am intrebat ce te-am intrebat si pe tine. Cateodata imi mai vine in cap, dar il sterg repede.'

Citeste carti, ai grija de tine, iesi din casa, dezvolta-ti un nou hobby. Puterea imaginatiei e cea mai importanta. Propuneti sa fi bine si crede asta cu tarie. El nu merita. Nu e el al tau. El e al ei, sau nici al ei nu e, deocamdata e al multora. Se foloseste de "durerile" lui pentru a se folosi si de femei, e un player bun. Tu nu-i mai cadea in plasa, il va fi frustra asta. Probabil te va cauta, tot din cauza asta, din oftica. Insa tu trebuie sa-i spui pa-pa, fara sa-l pupi! Crede-ma, e cel mai bun lucru pe care-l faci.
Nu-ti strica sanatatea si viata pentru un om care nu valoreaza nimic, nu da ce-ai mai bun unuia ca el.Gaseste-ti un om care sa te iubeasca cum iubesti tu si invata ca oameni care te iubesc cu adevarat sunt langa tine. Pentru ca oameni care te iubesc cu adevarat nu pot sta fara tine, doar tu, nu si alta pe langa. Putere sa ai. Mult succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi in lume si cauta-ti altul. Ala-i pierdut pe veci.

| anonimg a răspuns:

Oamenii au vazut cum Domnul Hristos a murit pentru ei pentru ca ii iubea, iar ei Il batjocorau. Deci daca oamenii fac astfel cu Dumnezeu, sa ne asteptam sa faca mai putin fata de noi?
Baiatul acela nu este Dumnezeu ca sa nu poti renunta la el. Chiar daca tu il iubesti, daca nu te iubeste si el atunci nu trebuie sa te mai framanti din pricina aceasta. Renunta la el chiar daca ai investit mult in relatia aceasta. Daca vei cere ajutorul lui Dumnezeu El te va ajuta.

| Nilsson a răspuns:

E un gunoi de om, daca e cu o fata iar lui nu ii pasa deloc de ea, ba chiar te-a mai inselat si pe tine cand erai cu el.
La varsta ta ai toata viata inainte, poti sa iti refaci cercul de prieteni.
Asculta sfatul celor mai maturi si uita-l, macar la nivel rational sa constientizezi ca e cea mai buna solutie iar in timp o sa te vindeci si la nivel emotional.

| LinxCont a răspuns:

Din ce ai scris mai sus, vad ca are multe "calitati":
- e foarte sensibil si sufera enorm cand umbla simultan cu mai multe fete,
- spune numai adevarul ("mi-a spus ca nimeni no sa fie ca mine niciodata si nu o sa ma inlocuiasca nimeni") si deja a gasit inlocuitor.

Nu ai de ce sa-i fii alaturi.
Isi cauta singur victimele si vad ca are succes. Nu are clipe grele, are mai multe "iubite", nu spune adevarul, inseala pe toata lumea, deci e numai bun de abandonat.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu are rost sa lupti pentru el.Cica sufera, nu poate fi cu tine "inca", dar e cu alta.E clar, se joaca cu tine.Mai bine cauta-ti pe altcineva si o sa treci peste.

| MariusCristian1 a răspuns (pentru Betty12345678):

Sinucide-te, poate atunci ii va pasa.

| ambicio a răspuns:

Cum poți accepta așa ceva? Meriți ce e mai bun, el deja ți-a demonstrat că nu e pentru tine, fii puternică și nu te mai lăsa folosită! E limpede că dacă a putut fi cu altele așa va face mereu. Un astfel de bărbat vrei să fie tatăl copiilor tăi? Aha... Fugi cât mai repede!

| Ivy86 a răspuns:

Draga mea cati ani ai? Oricum stai liniștită el nu e alesul. Va veni persoana potrivita și vei înțelege ca toate aceste eforturi nu exista într-o relație armonioasa.
Părerea mea, rupe orice legătură cu el, subit, fără nici o explicație. Nu ii răspunde la mesaje, telefon etc.
Și ieși în lume, cu prietenii, nu sta acasă plângând, ieși și distrează-te ca sa nu stai cu gândul la el.
Crede-mă e cel mai bun sfat.
El e un om josnic ce crede ca valorează mai mult decât tine, și nu te va aprecia niciodată pentru ca tu i-ai oferit prea mult.
Asa ca liniștește-te, înlocuiește sentimentele tale cu indiferența.
Daca tot te cauta, atunci zi și la prietena lui ce iubit are, și fata aia e dusa de nas și mințita fără sa știe.
Timpul vindeca orice rana și îți limpezește și mintea.
Totul depinde de tine.

| AnonimMM678 explică (pentru Ivy86):

Eu am 17 ani, el are 20 iar prietena lui 15, nu prea mai am nici prieteni cu care sa ies, de cand am fost cu el, adica ieseam doar cu el, in rest stateam acasa, toate s-au schimbat de cand el are masina, atunci ne-am si despartit...

| Ivy86 a răspuns (pentru AnonimMM678):

Multi înainte. Probabil prietenii i-ai îndepărtat tot din cauza lui. Ți-au răspuns și băieți la întrebarea ta și și-au dat cu părerea. Restul depinde de tine.
Concentrează-te pe școală, familie, prieteni și nu te mai consuma cu cineva care doar îți face rău.
Ai mai multa încredere în tine. Ești tânără și vei deveni mai puternica, mai sigura pe tine.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Despre ce vorbim aici?! E clar ca daca e cu alta nu il mai interesezi, te foloseste ca pe o carpa.
Nu il mai baga tu in seama si atunci ai sa vezi daca intr-adevar insemni ceva pentru el.
De ce sa iubesti o persoana care nu te iubeste?
Lasa-l sa vada cum e fara tine.
Daca umbli tu dupa el face ce vrea din tine.