| Babyflay a întrebat:

Bună TPU.
Vă rog să mă ajutați cu o părere.
Iubitului meu nu îi place dacă îmi afișez o poză cu mine in rețelele de socializare, mereu face așa, mă face să mă simt atât de prost.
Odată mi-a spus ca caut pl. de asta pun poze.
Și totuși suntem împreună zi de zi, avem un copil, nu-l înțeleg.
L-am întrebat de ce face asta, de ce îmi interzice, ești atât de gelos încât să-mi spui să nu pun.
El mi-a răspuns destul de urat.
Adică: da, sunt gelos de nu mai pot, de îmi vine să nici nu mai continui să zic ce a spus
Poate e vina mea, nu știu.
Încerc să dau vina pe mine poate greșesc eu.
I-am zis ca la început când m-ai cunoscut îmi puneam poze. Acum ce s-a schimbat…?
Va rog să-mi dați o părere, chiar nu știu ce sa mai gândesc poate ma judecați dar repet nu mai știu ce să zic …

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu pui poza in care sunteti amandoi? Sau voi si copilul?
Nu va mai spune nimic.

| Babyflay explică (pentru darrio2007):

Crezi ca nu am pus? Chiar toți 3… degeaba

| MarianWLF a răspuns:

Atata timp cat nu ai conversatii in privat cu alti barbati nu are de ce sa fie gelos, din cand in cand mai pune una si in care sunteti impreuna, ca sa stea linistit, asa poate te lasa sa te postezi si singura, poate fii gelos chiar daca nu are un motiv real, aici nu ai ce face tu, daca el nu se vindeca de gelozie excesiva poti sa fii sfanta, mereu i se va parea cate ceva.

| Babyflay explică (pentru MarianWLF):

Așa este, nu i-am greșit cu nimic
Și am pus și poze cu noi. în zadar

| Violleta2022 a răspuns:

Si tu suferi chiar atat de mult ca nu te expui lumii?
Ce-i atata d eimportant sa-ti pui poze online?
Ai un copil, esti maritata sau in relatie, apai vezi-ti femeie de viata viastra si respecta-i omului dorinta, daca doar asta-l dernajeaza. O fi avand el motivele lui sa nu te lase...

| Babyflay explică (pentru Violleta2022):

Doamne ferește, ce gândire… mai ești și femeie
Dacă ești măritată sau ai iubit, asta înseamnă ca nu te mai poți expune sau cum? Era vorba despre o poză decentă. dacă ai de dat un sfat bun îl poți da, dacă nu poți trece mai departe
Ca la criticat. e plin pământul
N am înțeles dacă ești măritată, nu mai poți respira sau trebuie să stai doar cu capul în cratițe
Mari motive poate să aibă el, doar pentru ca am vrut să pun o poză decentă cu mine, repet!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Babyflay):

Nu discutam problema mea aici, eu sunt maritata si nu am sot gelos, putand sa pun ce vreau, unde vreau... dar nu discutam aici probema mea, ci a TA, ca ai fost rugata de barbatul tau sa nu pui poze, iar tu din dragose si respect pentru el, ar trebui sa-i faci pe plac, ca deh, asa-i in casnicie, fiecare face compromisuri de dragul celuilalt.
Pune o poza cu tine si el, ca sa vada cum va pezentati lumii, sau voi3 si cu copilasul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu este vina ta, este vina lui ca are internalizata o cantitate enorma de gelozie, care este un sentiment puternic neplacut, generata adesea de experiente din copilarie care la maturitate ies la suprafata in modul cel mai urat cu putinta.Din punctul meu de vedere, e un mare red flag, iar daca iti vobeste violent, trebuie sa stii ca pana la a si actiona violent nu mai este decat un pas.Ai mare grija!

| Babyflay explică (pentru dullcat):

Nu știu și nu cred ca s ar ajunge acolo. sper să nu
Îți mulțumesc de sfat!

| dullcat a răspuns:

Observ ca ai pus intrebarea la categoria adolescenti.Pot intreba cati ani aveti voi?

| Babyflay explică (pentru dullcat):

Am pus doar așa, nu cred ca ar fi vreo problema
Suntem adulți!

| dullcat a răspuns (pentru Babyflay):

Bine atunci.Cu placere!

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ti-a zis că ai căuta... e clara relația voastră.
Nu o lua personal, dar daca îți vorbește așa, e clară treaba.
Iar dacă e și isteric și așa ...deja e un mare red flag
Vina e complet a lui, părerea mea

| Furnicuta000 a răspuns:

Gelozia e o boala. Acum iti scoate ochii ca pui poze, mai tarziu nu o sa te mai lase nici sa te duci la magazin dupa paine. Tu stii ce ai de facut

| Furnicuta000 a răspuns:

Si raspuns pentru Violleta care m-a blocat: taci in pana mea din gura! Inchide-ti contul si treci la cratita daca traiesti in 1800

| ValentinMihai78 a răspuns:

Caută ajutorul unui psiholog, care dorește să vină la domiciliul vostru și să stea de vorbă cu soțul, iubitul dumneavoastră.
NU este normal să vă interzică o afișare socială decentă, dar mai grav este că, deși nu spuneți nimic, și în viața reală aveți 1001 interdicții!