| rafy07 a întrebat:

Buna tuturor,

De 2 luni m-am imprietenit cu o tipa care recent a divortat si are si un copil. O plac f mult si cred ca si ea ma place. Isi face planuri de business cu mine, iesim impreuna, copilul ei ma place si rade la orice-i zic, imi povesteste orice- i zice fostul sot etc. Se vede clar ca se simte bine in prezenta mea si e atasata de mine..doar ca nu suntem impreuna. Am ajutat-o foarte mult de cand a divortat si o ajut in continuare. Acum ce vreau sa va intreb.Mi-a zis de fiecare data cand o fac sa rada ca sunt un simpatic, ca sunt matur si ca-i place cum gandesc. Oare ea ma considera doar un prieten bun sau chiar ar vrea sa fim impreuna? Ma tem sa nu grabesc lucrurile si sa o dau in bara. Dar se vede ca e emotionata de fiecare data cand ne vedem si rade la orice-i zic. Ideea e ca nu e afectata deloc de divort ca ea a bagat divort.

Ce ma sfatuiti sa fac? Credeti ca ar vrea sa fim impreuna?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cred că ar fi timpul să faci un pas înainte: o cină romantică, un bilet la un spectacol (concert, teatru, operă, etc.) o îmbrățișare, un sărut... Dacă le acceptă - e clar; dacă nu... depinde. Insistă doar dacă nu te-a respins în mod clar și neechivoc.

| anonimg a răspuns:

Depinde de motivul pentru care a divortat. Daca este din pricina adulterului lui, se accepta o relatie cu ea; dar daca este din pricina adulterului ei, atunci Dumnezeu interzice o relatie de casatorie cu ea. (Asta daca vrei ca sa-L implici si pe Dumnezeu in aceasta relatie si in viata ta).
Deci daca se poate vorbi de o relatie cu ea, atunci este bine sa astepti 2-3 ani ca sa o poti cunoaste; pentru ca mai tarziu sa nu ii reprosezi -direct sau indirect- ca 'bine a facut fostul sot ca a divortat de tine'. Sa stii dar si sa intelegi, ca pentru orice neintelegere nerezolvata tu vei fi de vina, deoarece nu ai lasat timp suficient ca sa cunosti cum reactioneaza in diferite situatii. In acesti 2-3 ani, daca ei ii place de tine, te va astepta si nu va flirta cu alti barbati; la fel vei face si tu.
Nu te lasa prins de sentimente. Fii rational; si chiar daca ea va grabi lucrurile, asteapta pana la casatorie(stii la ce ma refer).

| Eireann a răspuns (pentru anonimg):

Oamenii nu divorteaza doar din cauza adulterului.

| dannyel86 a răspuns:

Asa cum ai banuit si tu, poate nu vrea sa grabeasca lucrurile. Vrea sa vada cum evolueaza situatia, dar cred ca prefera ritmul ei. E constienta ca tu vrei mai mult, mai repede, dar trebuie sa tii cont ca a trecut recent printr-un divort. Iar lucrurile nu sunt atat de simple. Divortul in sine nu rezolva definitiv chestiunile intre soti, mai ales cand la mijloc e un copil. Probabil asteapta acea perioada de siguranta, cand lucrurile se vor aseza cat de cat si e dispusa sa investeasca intr-o noua relatie. Eu as mai astepta putin, ca sa fie bine. Pe urma o poti intreba ce vrea de la tine, ce cauti tu in viata ei; daca te vede ca simplu prieten, confident, sau poti spera la mai mult. Trairile ei in prezenta ta de care vorbesti par sa exprime multe, dar tine cont ca e o femeie recent divortata si vrea sa se faca placuta, in ciuda perioadei prin care a trecut. Mai lasa-i putin timp! Bafta!

| rafy07 explică (pentru dannyel86):

Iti multumesc pentru raspuns.happy Ideea e ca nu ne intelegem asa de bine de la inceput ci pe parcurs am inceput sa ne atasam unul de celalalt si sa fim mai apropiati. Bine...asta cred eu dar ceea ce zic o zic prin prisma a ceea ce se intampla intre noi in momentul de fata. Vrea sa ma asociez cu ea si sa deschidem o afacere stabila si ma gandesc sa nu ma considere doar un prieten insa comportamentul ei ma face sa cred altceva. Ea mi-a zis ca, cu urmatorul iubit nu o sa mai fie asa,, proasta" cum a fost cu sotul ei si de aici denota faptul ca isi doreste un iubit nu?

| dannyel86 a răspuns (pentru rafy07):

Cu siguranta ca va mai avea relatii, cu tine sau cu altul. E o femeie libera acum si are dreptul sa-si refaca viata. happy "Urmatorul iubit" nu inseamna azi sau maine. Precum spuneam, are nevoie de timp. Ai precizat ca vreti sa va asociati profesional. Daca e o afacere rentabila, nu vad ce v-ar impiedica sa va uniti interesele. Si ar fi o modalitate sa te apropii de ea (mai mult decat acum) si sa intelegi ce ganduri are cu tine. Asta nu inseamna ca trebuie sa amestecati afacerea cu relatia, caci nu iese bine de cele mai multe ori. happy. Cu alte cuvinte, afacerea cu treaba ei, relatia (daca va fi sa fie; si tu speri asta) cu problema ei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Cred ca ar trebui sa afli tu singurel daca vrea sau nu sa fiti impreuna.Iti faci curaj, daca nu ai, si o suni pentru sambata seara la un restaurant sau ceva, fara copil.Te pregatesti sa ii pui intrebarea daca vrea sa fiti iubiti, ca prieteni sunteti deja. Numai asa vei sti daca te accepta ca iubit.Noi sigur nu stim ce are femeia in cap si ce e intr-adevar intre voi.Invit-o la o plimbare seara fara copil. daca ii spui fara copil, isi va da seama ca vrei sa fiti doar voi doi si... daca accepta poti trage sperante, daca nu...asta e.