| alinrv a întrebat:

Buna tuturor ma chema alin, am 24 si de la o perioada foarte mare si indelungata sa zicem cam vreo 10 ani am ajuns sa nu am prieteni sau sa am cu cine vb, si daca fac cativa prieteni noi nu conteaza online sau in viata reala dupa o perioada scurta de timp ma evita toti.Nu sunt baiat rau la atitudine sa zicem ca sunt o persoana mai sufletista asa sunt eu nu am ce face asa m-am nascut, asa pe afara ies nu zic ca stau non stop in fata pc sau inchis complet ca un puscarias, dar posibil ca nu prea sunt o persoana buna la conversatie si sa fie din cauza asta, bine sunt o persoana vorbareta dar nu stiu poate ceea discut nu este destul de interesant. La corp nu sunt urat sau cine stie ce de speriat am si eu 56 de kg deci slab, plus uneori nu este bine sa judeci cineva cum arata la fizic ci cum este la persoanlitate.Trecand la problema mea deci am ajuns sa am o viata foarte singura, am avut o prietena la varsta de 22 de ani si era singura fata care o iubeam foarte mullt si era viata mea, ne potriviveam foarte bine dar dupa 2 luni si ceva ne-am despartit ca am fost prea bun cu ea si ea era o fata deosebita nu fitoasa nu materialista avea suflet bun ca orice fata, harnica deci o fata serioasa si datorita personalitati mele am ajuns asa in starea asta, dar acum nu mai am sanse la ea ca are pe cineva in viata iei si au un an si ceva de cand sunt impreuna si dupa acest timp cand ma mai intalnesc cu ea nici un salut nu vrea sa imi dea adica intoarce capul facanduse ca nu ma vede. Stiu ca este o treaba mai ciudata la mine dar nu am ce face si am mai incercat sa tot gasesc pe cineva dar greu gasesec mai mullt daca dau de o fata imi zice ca sunt baiat bun si nu cred ca ne potrivim iti trebuie o alta fata si tot ma las dus de acesta explicatie din partea lor mereu, si daca vreau sa vb cu o persoana nu coneteaza daca este baiat sau fata cand ii sun intr-o zi sa vad ce se mai intampla fie imi raspund la tel vb cateva secunde si zic ca trebuie sa inchida ca trebuie sa vb cu altcineva sau nu raspund deloc, imi ignora apelul daca asa.In viata mea mai ales cu familia este destul de ok sa zice dar datorita faptului ca si cu iei ma cert mai mereu ca nu sunt bun la nimica, nu sunt capabil in plus si cand voi termina facultatea sa zicem ca si aici sunt foarte prost ca nu sunt capabil sa o tin pe picioare, nu stiu ma gandesc ce o sa fac cand o sa lucrez ce o sa fie acolo probleme mari fireste.Credetima sunt un baiat pierdut complet uneori ma inchid in sine, si am ajuns sa fiu foarte trist am ajuns sa plang datorita acestei probleme ale mele sadsad, sunt zile cand ma simt bine si trec peste acesta stare, dar dupa ceva timp imi revine inapoi sa fie din cauza ca nu am linia de socializare mare si asta ma afecteaza mullt, sau nu sunt gustul tuturor si am acest ghinion din nastere acum sunt bagat in tot felul de explicati si nu stiu care este buna sau nu. Timid sunt si eu timid dar am indrazneala din timp in timp dar nu la momente importante in viata am senzatia ca uneori cand vb cu cineva pet prima data dar asta foarte rar mi se mai intampla ma blochez si nu stiu ce sa zic.
Daca mai tebuie ceva informatie despre mine sa vad de ce sunt asa va mai zic dar in mare cam atat imi sare in minte.Pai cam asta ar fi in general problema mea daca aveti opini si idei va rog sa mi le dati ca sunt destul de agitat si nelinistit si nu stiu ce sa fac? P. S daca va ganditi la psiholog sa ma duc m-as putea duce dar nu am bani sincer si imi trebuie ceva sedinte serioase posibil bine acum doar asum.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Ti-am citit toata povestea ta in care tu-ti plangi de mila si atat.Doar atat faci, plangi ca nu ai, plangi ca nu poti mentine, plangi ca esti invizibil.
Daca iti spun ca am 23 de ani si acum un an eram de 10 ori mai rau ca tine ma crezi?
Stiu ca este greu, dar imagineaza-ti povestea ta de 10 ori mai grava, sa vezi acolo bucurie.Singura diferenta dintre noi doi este ca la mine nu a rabufnit si eu m-am complacut in situatia mea.
Din ce am citit eu reiese ca:
-Esti timid (nu spune ca ai faze cand esti curajos de muti muntii)
-Esti prea bun cu lumea (da, asta ii termenul corect, prea bun, adica dai prea mult, te chinui prea mult sa fi acceptat)
-Nu poti sa-ti faci prieteni (deoarece cauti persoane ca tine, adica sufletiste, sa te ajute etc.)
-Pici des in friend zone cu fetele (fetele pot mirosii disperarea de la o posta, iti spun sigur; disperare = slab = neatractiv = tu singur si asa o sa ramai pana ce nu-ti cresti o pereche de... si niste respect de sine)
-Ti-a intrat in minte ca nu esti bun de nimic, ca nu faci nimic bun, ca nu o sa reusesti niciodata si ai inceput sa-ti faci rau SINGUR! nu acele persoane care ti-au zis ti-au facut rau ci tu ca le-ai dat crezare si preferi sa le crezi pe ele.
-Esti incapabil sa vorbesti cu cineva din exterior (nu ca esti prost, ci ca nu poti sa vorbesti, cuvintele sunt in minte, stau pe varful limbii, tu nu vrei sa vorbesti)

Felicitari, 10 ani de frustrari si dezamagiri au facut implozie in tine si acum nu sti ce sa faci.
Sa vedem daca te regasesti in povestea mea.
Dimineata pana seara doar jocuri pe PC, cand aveam ocazia sa ies nu ieseam ca era mai frumoasa lumea virtuala, incapabil sa ma uit la cineva necunoscut daramite sa vorbesc, incapabil sa am prieteni sau cunostiinte.La 16 ani mi-am facut prima prietena iar dupa 3 luni ea m-a parasit pentru unul dintre cei mai buni amici.
Era o fata care a suferit mult si aveam un prieten comun, asa ca am folosit manusi de catifea cu ea.Nu am ranit-o in niciun fel.
Dupa 3 luni a venit bomba, m-a parasit si citez "Esti prea bun cu mine", cred ca atunci puteam sa-mi simt creierul prin fund, cam pe acolo a ajuns.Ghici la cine s-a intors? La baiatul care a inselat-o, baiatul care o trata ca un pres, fostul ei.
Din ziua aia am spus ca nu o sa mai am dea face cu o fata in viata mea.De aici povestea devine si mai penibila.
Calculator, miscare fizica 0, mancare multa => Eu la 130 kg.
Sa ma adaug ca nu sunt frumos, nici macar dragut.
Asa am continuat si acum cand ma gandesc imi vine sa ma dau cu capul de pereti, ca am avut prea multe sanse sa ma schimb, prea multe oportunitati si le-am dat cu piciorul.Destul timp mi-am plans de mila si s-a intamplat inevitabilul, am intalnit o fata.
Nu orice fata ci "acea" fata, care m-a fermecat si intalnirea ei, vorbitul cu ea, indragostirea mea de ea m-a schimbat 150%.
M-am apucat de sport, am dat jos kilogramele in plus, am facut un rotatie de 180 grade in viata mea.
Din grasul ala extrem de timid care a jurat ca nu mai invita o fata nicaieri am ajuns tipul ala de gasca care iese si se distreaza cu oricine, caruia nu-i pasa daca nu este destul de frumos.
Inainte daca-mi zicea unu "Uratule", fugeam de puteam sa-l ajung si pe Usain Bolt. Daca cativa aveau chef de glume pe seama mea, ii lasam in pace si mergeam in continuare.
Daca eu, ultimul urat, timid, inadaptat, lepros social a putut sa devina oleaca mai bun, atunci eu sunt constient ca tu poti mult mai mult.
Chiar nu conteaza ce s-a intamplat cu fata care m-a schimbat, acum nu mai tac si-mi spun parerea, si-mi apar punctul de vedere in orice grup sunt si stii ce? Fetelor le plac astia mai intepati care lupta pentru ceea ce cred si ii duce mintea.Nu spun ca sunt Casanova, dar am avansat de la nimic la ceva si asta chiar conteaza.

Sfaturile mele:
1.Sa nu crezi ca daca mergi la un psiholog, omul ala o sa ia tot ce-i rau din tine si gata o sa devii Super Alin.Pana cand nu o sa-ti doresti si tu schimbarea, poti sa mergi la orice psiholog.
Acel om o sa vorbeasca cu tine si o sa te sfatuiasca dar n-o sa-ti dea o pastiluta magica care te schimba.
Schimbarea trebuie sa vina din tine, de la tine, pentru tine.
Nu o sa-ti lupte nimeni bataliile tale, asa ca iesi din carapacea aia in care te-ai ascuns pana acum si fa un pas inainte.
Imi spui si mie ce problema ai?
Arati bine, ai 2 maini, 2 picioare, un cap, daca ai putut sa scrii asta inseamna ca poti sa mentii o conversatie cu cineva, ce-ti mai trebuie?
Nu esti pe gustul tuturor, incredibil, cum se poate sa fim diferiti pe lumea asta.
Nu cred ca sti cum sa te poti face placut, nu ca esti pe gustul tuturor.
Afara este lumea ta, iesi afara si socializeaza, glumeste sau macar vorbeste.Nu o sa vina cineva sa te scoata din casa...
Mai cenzureaza unele chestii in discutiile cu fete, ele nu trebuie sa stie totul si ca ai fost lasat de prietena. Mirosul de disperare nu este atractiv deloc si mai ales faptul ca nu poti sa treci peste o despartire...
Eu am batut drumul pe care esti tu de mai multe ori si n-am gasit nimic la final, decat dezamagire.
Asta o sa gasesti si tu si nimic altceva.Schimba drumul, scoate capul din carapace domnule testos ca viata merge inainte, cu sau fara tine.
Cand o sa te schimbi si o sa-ti amintesti lucrurile din viata ta si cate ai pierdut, atunci sa vezi durere.
Ocazii sunt la tot pasul, doar ca tu esti prea "orb" sa le vezi.
Daca nu te poti ridica de jos acum cat esti tanar, atunci cum sa-ti faci viata pentru viitor sau o sa se dea salar si pentru astia care isi plang de mila?
Daca eu sunt capabil de schimbare, atunci oricine este, chiar si tu. Uita-te in oglinda si spune-mi daca-ti place ceea ce vezi?
Treaba nu o sa se schimbe in bine daca o ti tot asa.
Ai colegi de facultate, ai prieteni, ai telefon, nu ai nevoie de mai mult.

6 răspunsuri:
| Kristtine a răspuns:

Am înţeles toată problema ta... Poţi să încerci să-ţi schimbi atitudinea, să îţi faci prieteni noi şi să te distrezi cu ei, să îi ajuţi când au nevoie, să le dovedeşti că nu eşti doar o persoană simplă că ai ceva deosebit în tine. Iar fata aia cu care ai fost tu, nu prea se numeşte IUBITĂ se numeşte javră. Sigur nu te-a iubit. poate în curând te vei ataşa de o fată care să te iubească şi să te respecte. Nu gândi negativ că aşa n-o să faci nimic în viaţă. Să ai mereu privirea sus happy Kiss

| martorul a răspuns:

Chiar daca povestea ta e lunga, tu nu ne-ai dat aici nici macar 10% din ea, si de aceea e dificil sa-ti dai usor cu parerea. Totusi, din ceea ce inteleg pana acum, e posibil ca doi factori anume sa se fi intersectat in viata ta, dar efectul ambilor factori ar putea fi anulat printr-o singura schimbare a ta de perspectiva. Cei doi posibili factori, care par a se desprinde din ceea ce spui tu, sunt: [1]unul interior, care tine de faptul ca esti prin natura ta superanalitic si introspectiv, te preocupa detaliile si despicatul firului in patru; iar la acest factor se adauga al doilea, care toarna gaz pe foc: [2] mediul critic neconstructiv in care ai crescut. Ti s-a spus mereu ca nu esti bun de nimic, de ce ai luat nota 9 si nu 10 (!), puteai mai mult, n-o sa se aleaga nimic de capul tau etc. Probabil ai primit mai multe critici decat incurajari la viata ta. Si toate criticile astea le-ai acceptat in interiorul tau si le-ai bagat la moara mintii sa le macine intr-una (si ai facut asta nu neaparat intr-un mod constient, ci involuntar de cele mai multe ori!)

Ce poti tu sa faci acum? Nu te mai concentra asupra ta. Nu mai fi ego-centric. Fii altruist. Mi-e sa nu fi picat tu si in narcisism, convins ca esti prea bun pentru lumea asta. Bun sau rau, nu conteaza cum te vezi - incearca sa ii vezi pe altii. Sa te gandesti la problemele altora. Fii de ajutor, implica-te in vietile altora fara gandul la TINE ca vei primi recunostinta, respect si toate alea. Fa-o dezinteresat. E un exercitiu al mintii de a iesi din cercul vicios egocentric si sa incepi sa remarci ca traiesti intr-o lume plina de oameni care se calca in picioare si au nevoie sa fie iubiti, intelesi. Incepe sa spui cat mai multe vorbe bune, fa-i pe oameni sa zambeasca, incearca sa percepi care este suferinta lor interioara. Daca esti de mana cu prietena ta dar esti mai degraba convins de bunatatea ta interioara decat sa fii convins de nevoile ei interioare, ai clacat. In cazul tau, prea analitic si egocentric fiind, ti-ar prinde bine sa te gandesti mai mult la ceilalti din jur.

Eu sunt la fel ca tine. Si ceea ce ti-am scris acum am scris cu gandul la tine, ca sa nu ma mai gandesc doar la mine. Ai nevoie de un exemplu de genul asta? Ti-as spune despre cineva care a uitat complet de sine iubindu-i pe ceilalti din jur, dar nu stiu daca te intereseaza. O zi buna! (o zi buna nu pentru tine, ci fa-le o zi buna celor din jurul tau).

| miradoniz a răspuns:

Da,știu cum este...și eu am trecut pe acolo.În cazul meu am schimbat anturajul:am plecat din România la lucru în străinătate și am acceptat orice, am strâns din dinți și m-am rugat lui Dumnezeu ca sa rezist amintindu-mi ca alternativa e sa ma întorc la cei de acasă. Aici am găsit oameni de treaba care ma accepta-și chiar ma iubesc asa cum sunt(!)...Cu majoritatea romanilor pe care ii întâlnesc încă nu pot sa ma înțeleg prea bine-nu prea știu de ce, încerc sa nu ii judec-dar nu ii simt, ca sa spun asa
Uneori îmi spun ca România nu e buna pentru oameni sensibili decât ca sa ii facă sa sufere

| DreamAutopsy a răspuns:

Hei!
Stai linistit nu e nimic in neregula cu tine happy
Nu toata lumea are prieteni, eu am 16 ani, o varsta la care ar trebui sa am multi prieteni dar nu e asa, la 24 de ani ai toata viata inainte si in a fi timid e un lucru bun, o sa intalnesti si persoane cu care sa te intelegi.
Tu treci printr-o perioada grea, toti trecem prin asa ceva, asa e lumea, o lume imperfecta.
Capul sus si mergi inainte nu stii cand ar putea sa ti se schimbe viata! Bafta!

| alinrv explică:

Da asa este Klepto, se vede ca ai avut multe pe cap mai mullt decat mine si eu nici nu ma pot compara cu tine, dar uite ca nu este usor nici pet mine merge asa de greu sa fiu asa si pana dau de cineva uneori imi vine sa imi rod unchile de ciuda mereu,si fireste toti trecem prin tot felul de schimbari in viata incredibile. dar uite un lucru sa zicem dar poate exagerej aici am facut si partea ceva rea cum ai zis tu adica sa fiu mereu cu plina incredere si mai dur sau rau cu unele persoane dar am ajuns la un fapt si concluzie ca cred ca nu am procedat cum trebuie si am ajuns sa ii sperie atitudine mea si sa ii supar tare pe acele persoane plus am ajuns si la evitare datorite parti mele dure,plus le-am arata ca nu sunt un las si papa lapte,nu stiu poate nu procedez cum trebuie este asa de complicata treaba incat nici eu nu stiu cum trebuie sa o respect sa nu mai fin in acesta incurcatura.Iar in legatura cu ieseala ies afara mai vb cu lumea dar dupa o vreme parca totul se raceste complet poate am gresit undeva eu si nu imi dau seama na asta este asta sunt eu, telefon am, net am, colegi eeee aici slab tare la profil meu sunt dar nici cu iei nu sunt as bine pus pe picioare cand am nevoie de ceva de la iei nimica,nu pot nu am timp,dar iei cand au nevoie de mine la mai ofer informatie sau cursuri cat pot si si eu si da sa zicem nu le dau ca m-am saturat sa fiu folosit si din partea lor nimica din eu sa fiu sluga lor ma iau la vb,ca de ce nu le-am dat? de ce esti bulangiu? da team rugat? dar suntem colegi? da sti ca nu pot veni ca eu beau ca friaerul? altul lucreza si nu stiu ce? is bla bla etc? odata si odata nu ma las si pun picioarul in prag dar cred ca il pun gresit si nu prea se vad efecte care trebuiesad parerea mea din cele vazute de mine. Dar am sa incerc ma las asa usor dus de viata stiu ca este dura,retarada, stupida, grea, imprevizibila si cei care au ras de mine sau si siau batut joc ca nu pot, ca sunt prost, si idot toate alea am sa le arat eu lor cel din urma va fi cel dintai, si posibil sa le fac un amar regretabil.viata este dura trebuie sa lupti pet tine uneori, dar venit pe pamant la ale noastre intr-adevar schimbare care ai facut-o este una relativ de mareta dar ma strufoca faptul ca sunt asa singur hai poate prieteni nu am dar macar sa dau de o fata cand ma duc in weekend sau mai ales vara prin parcuri din oras sau oricunde unde sunt fete frumoase tot felul de iti pica ochi la cat de frumoase sunt si le vezi cu prietenul lor de mana sau fete mai dragute si cate si mai cate de tot, imi vine mereu stare aia de nervozitate pe mine si uneori mai evit acele locati unde sunt acele cupluri ca ma duce iar in trecut la relatia mea, si imi face un disconfort in sine incat nu stiu nu prea am cuvinte de ce sunt asa fraierul si merg singur si alti audeja de mullt sau nu conteza au si eu sunt friaierul care umbla singuratic sad.In plan de glume si discutie nu pot zice ca nu am dar foarte putine uneori si nu stiu daca sunt asa interesante, sa stii ca mai am si partea cea care nu ar trebui sa i-as ca la orice om adica rea dar nu stiu daca am sa o controlez bine uneori decat sa rezolv ceva mai mullt voi strica zic asa, chiar si tipa asta care ai intalnito acum cum ai dat de ea pe net sau prin niste prieteni legaturi si daca asa imi poti spune poate am gresit undeva eu si de asta nu am dat de acea fata si felul cum ai atrasa sa tine la tine ca si eu ma zabat dar uneori daca stau mullt sau putin ajung ca am prieten si sti tu cum este cand afli asa ceva de la o tipa. Apropo,, martorul,, sa stii ca eu nu ma plicitisesc mie imi place sa ascult acea poveste a unui om, ma intereseaza mullt imi poti spune fara grijahappy, iar referitor la ce analiza mi-ai dat tu da cam asa-i in mare despre mine dar incerc sa ma bat si bat dar tot nu reusesc adica daca reusesc un pic si dupa o vreme ma intorc inapoi de unde am inceputsad. Detali despre viata mea ca sa mai fie pe inteles pai cam nu stiu ce sa zic decat ca bunatate care o am deja, nesigurata pe sine si find faptul ca nu prea sunt asa puternic ca alti care au avantaje in viata si noroc mare la persoane, poate critic prea mullt cu lumea din jur dar toti ne criticam uni cu alti asta este mere nu numai la mine, poate imi mai lipseste ceva ce nu am observat pana acum cumva?sad

| Danieell a răspuns (pentru alinrv):

Incep discutia prin a-mi cere scuze daca cei de mai sus daca au spus un lucru asemanator cu spun si eu. Parerea mea este ca trebuie sa lasi PC'ul de tot, sa stai maxim 3-4 ore pe zi (MAXIM), incearca sa ai cat mai multe in program ex: sa citesti (precum zice si Cheloo, acest lucru iti dezvolta imaginatia si nu numai) sa te plimbi pe afara, singur pentru inceput daca nu ai cu cine. Daca situatia financiara si timpul iti permit, poti lua un catel, o pisica, un animal de companie. TOATE problemele tale se vor rezolva atunci cand gandesti pozitiv si cand incepi sa faci si altceva in afara de statul in casa. Sa nu astepti un singur sfat care sa iti rezolve toate problemele pentru ca acela nu va veni niciodata. Trebuie sa fii barbat, sa incetezi sa te plangi (chiar daca ai motive), sa privesti totul mai pozitiv. Ai spus ca ai 56 de KG, am avut cunostinte care aveau aceasta problema si s-au apucat de sala (daca nu ai bani de sala, improvizeaza ceva, ridica sticle cu apa de 5l, gasesti tu ceva ce sa faci), dar aici iti scriu 2 "steroizi care costa 60ron respectiv 150ron Cutia (contine cred ca doua tablete, eu nu am luat deci nu stiu exact). Cand vei face rost de bani sa cumperi Danabol sau/si Anapolon dar iti spun de pe acum ca nu sunt bune la ficat, deci trebuie sa ai foarte mare grija si la ce mananci.Toate problemele tale se vor rezolva daca in timp ce asculti unele din sfaturile de aici... faci si ceva din ce au scris cei de mai sus. CALCULATORUL SI TELEVIZORUL folosite in exces fac omul sa se simta bine pe moment dar "bucuria" se va sfarsi de indata. Acesta este sfatul meu, ba chiar mai mult, e o rugaminte, te rog sa iesi afara, sa petreci mai mult timp cu persoane, mai mult timp in aer liber, du-te in parc, cauta-ti de treaba, sa nu lasi plictiseala sa te rapuna si NICIODATA sa nu zici ca nu poti sa faci ceva. Poti dar dureaza doar mai mult. Si pe mine ma mai apuca asa o melancolie cateodata, dar imi gasesc de lucru ceva si imi trece. Ai grija ce vei face in continuare si imi cer scuze daca am spus ceva ce nu trebuie, Succes si sanatate ca-i mai buna decat toate!