| D0zzz a întrebat:

V-am mai povestit despre o prietena care se comporta ciudat si era obsedata de metin si nu iesea din casa, ma evita, etc etc. Aseara m-a bagat in seama si mi-a spus ca s-a trezit la realitate si ca o s-o lase mai moale cu jocul ala si m-a intrebat daca vin la ea, iar dupa o ora am intrebat-o daca ne mai vedem si mi-a zis ca ii pare rau, dar X nu poate veni cu aparatul foto (era vorba sa facem niste poze) si daca lasam pe maine (azi). Mi se parea ciudat, totusi, pentru ca acum 2 zile era extrem de obsedata de el si nu mai baga pe nimeni in seama, iar ieri m-a bagat in seama, si se comporta prea frumos. Nu stiu ce sa zic, intr-un fel, imi pare bine ca vorbim, dar in alt fel parca imi da impresia ca ma foloseste. Chiar nu stiu ce sa cred. Intrebarea mea e: ce credeti ca e cu ea? Chiar si-o fi deschis ochii sau vrea sa ma foloseasca la ceva? (mentionez ca inainte eram foarte unite, si nu prea avea obiceiul sa se foloseasca). Ce ar trebui sa fac in cazul acesta?

Răspuns Câştigător
| cpi46 a răspuns:

Eu am fost intr-o situatia asemanatoare cu ei si mi-am dat seama intr-un final ca imi pierdeam toti prietenii din cauza unui joc online.
Imediat ce mi-am dat seama crede-ma ca am incercat sa schimb imediat asta si am reuntat in secunda 2. Eu zic ca nu te foloseste, nici nu cred ca are motiv, mai ales daca spui ca inainte erati foarte unite.
Pur si simplu probabil i s-a facut dor de vremurile ce-au fost odinioara si si-a dat seama ca daca va continua sa joace jocul ala stupid de Metin te va pierde definitiv.
Ai incredere in ea, doar ea este prietena ta.

7 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Complicat! Ea intrase in "Lumea Virtuala"si e greu sa iesi de acolo. Ea traia virtual in jocul ei.
Poate acum s-a simtit si ea deranjata de faptul ca statea numai pe jocul ala si numai comunica cu nimeni. Poate acum ea vrea sa se schimbe! Intra si tu in jocul ei ( nu metin) si vorbeste cu ea fi-ti prietene din nou. Si daca observi iar ceva ciudat poate te poate folosi!

| Kylexy a răspuns:

Panarama aia de joc a innebunit milioane de romani, chiar si in varsta de 34-40 de ani cu un copil sau chiar 2 vin de la servici fuga la Metin, cel mai prost joc al zilelor noastre o adevarata pierdere de timp.Vb cu prietena ta.

| Fillaide a răspuns:

Incearca sa o suni astazi pe motiv ca vrei sa vezi ce face,sa vorbiti, sa mearga cu tine pana la magazin sau sa iesiti pe afara(inventeaza tu ceva).Si vezi cum se comporta, daca iese sau daca iti spune "hai ca nu am timp sa vorbesc". Atunci o sa vezi daca chiar vrea sa redeveniti acele prietene unite sau te suna/te baga in seama doar cand nu se poate juca metin din nu stiu ce motiv.Deci vezi si tu,scrie-i mai des, incearca sa vorbesti cu ea si daca mereu se comporta urat cu tine, nu merita.

| CautNume a răspuns:

Cand te suna (gaseste un nume de joc cunoscut)si spune-i ca joci de exemplu sims 2...asa cam 1 saptamana daca dupa iar nu te mai baga in seama inseamna ca doar voiam sa te foloseasca la ceva...

| lauracostina a răspuns:

Poti incerca sa vorbesti cu ea si sa fiti prietene iar...dar poti sa fi atenta la comportamentul ei ...sau cel mai bine, ca prietena adevarata incearca sa ii vorbesti si sa o intrebi chiar pe ea si sa ii spui ce consideri tu.winking. poate ajungeti la un numitor comun.

| fericitaaaa a răspuns:

Pai eu zic sa-i dai o sansa iesi cu ea vezi cum se comporta si dupa zi in fata ce crezi despre ea daca te foloseste spune-i imi pare rau dar nu ne mai intelegem:* funda?

| xenia9 a răspuns:

Si eu cunosc pe cineva care ii place sa joaca metin...dar el mai iese din casa. in cazul tau te.as sfatui sa nu bagi in seama chestia asta pentru ca nu are rost.