| Andreea_Dinamovista_1988 a întrebat:

Vinerea trecută l-am sunat pe iubitul meu sa-l intreb daca il deranjeaza ca ii las comentarii la poze deoarece i-am lasat un comentariu si l-a sters. Apoi el s-a enervat si a spus hai sa vorbim la 10-11 ca am treaba sau poate maine, sau poimâine, si il sun la 10 si la 11 si nu mi-a raspuns. Mi-a trimis mesaj ca vrea o pauza si in acelasi timp l-am intreb de ce? Ce ți-am facut ca sa vrei sa ne despartim? Si el m-a înjurat atunci si a spus sa-l las naibii in pace. A doua zi aflu de la el ca era beat si nervos. Am spus ok, si l-am intrebat daca vrea sa mai fim impreuna, el a spus ca nu fiindca eu i-am spus tatei ca m-a înjurat si astfel tata l-a sunat pe taicaso, si iubitul meu a spus ca nu vrea sa mai fie cu mine din cauza asta. Eu pana la urma am spus ok si gata. Dar problema este ca tin mult la el si vreau sa fim din nou impreuna... Oare ce pot face? Va rog sa ma ajutati de sambata in coace tot la el ma gandesc, am vrut sa sun o vrăjitoare ca sa imi rezolve problema, dar nu am facut-o. Chiar tin mult la el, oare ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Lasa vrajitoarele, serios acum. Toata lumea trece prin despartiri si fara vrajitoare.
Incearca sa iti ocupi timpul cu altceva. Daca el te-a parasit pentru atata lucru, crede-ma ca nu merita. Motivul pentru care s-a despartit de tine si cand era beat si cand nu era beat nu este un motiv real. Nimeni cand tine la cineva nu pune capat unei relatii in felul asta, indiferent de starea in care se afla.
Parerea mea sincera despre ceea ce s-a intamplat este urmatoarea. El s-a plictisit de relatie ori de tine. Pur si simplu s-a plictisit. S-a imbatat si ti-a spus ceea ce voia sa iti spuna de ceva vreme, cel mai probabil, si anume ca nu mai vrea sa fie cu tine (altfel nu ti-ar fi sters comentariile si nu te-ar fi expediat in felul asta fara sa iti raspunda la telefone). Tu i-ai spus tatalui tau ca te-a injurat, lucru care apropo nu este gresit deloc, iar a doua zi ai vorbit cu el. Proabil tatal lui l-a certat si l-a pus sa isi ceara scuze pentru ca te-a injurat. Probabil daca tatal lui nu ar fi aflat de la tatal tau de comportamentul lui, nu ai mai fi auzit de la baiatul asta nimic. Singurul motiv pentru care te-a sunat a doua zi a fost pentru ca tatal lui l-a pus sa o faca, iar el avea acum un motiv real pentru care sa se desparta de tine si anume pentru ca i-ai spus tatalui tau ca te-a injurat. A aruncat vina pe tine pentru plictiseala lui, fara ca motivul lui sa fie unul real.
Dupa parerea mea baiatul asta nu a tinut la tine niciodata, i-a placut de tine, insa nu a tinut la tine. Este un baiat imatur care nu este pregatit sa aiba o relatie.
Incearca sa deschizi ochii si sa il vezi pentru ceea ce este de fapt. In momentul in care vei vedea lucrul asta, oricat de dureros ar fi, vei reusi sa treci peste singura. Nu ai nevoie de nimeni altcineva decat de tine.
Iesi cu prietenii, gaseste-ti hobby-uri, mergi la cumparaturi, vezi filme care iti plac, concentreaza-te pe scoala etc.
Peste ani iti vei aminti de baiatul asta si te vei gandi de ce ai avut vreodata sentimente pentru el. Crede-ma orice fata are astfel de realizari dupa ce trece de 20 si ceva de ani.

| Andreea_Dinamovista_1988 explică (pentru OoBunnyoO):

Da chiar am ținut foarte mult la el, oare se va mai întoarce vreodata la mine?

| Andreea_Dinamovista_1988 explică (pentru OoBunnyoO):

Oare o sa se gândească vreodata la ce am facut pentru el? O sa-i para rau ca ne-am despartit?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Andreea_Dinamovista_1988):

Imi pare rau sa iti spun, dar nu cred. Am intalnit si eu la viata mea astfel de baieti, la fel si prietenele mele. De cele mai multe ori nu au realizat niciodata. Uneori spuneau ca realizeaza si apoi te tratau la fel de prost ca inainte.
Cel mai bine ar fi sa nu iti maii rosesti energia gandindu-te la speranta ca vreodata va regreta si se va intoarce la tine. Te va salva de mult timp pierdut si multe ganduri negre.

| Andreea_Dinamovista_1988 explică (pentru OoBunnyoO):

Buna, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Deci, aseara mi-a scris fostul prieten, m-a pus sa-l sun, si dupa ce am mai vorbit i-am spus ca la el am ținut cel mai mult si pentru ceilalți prieteni nu am facut niste lucruri pe care pentru el le-am facut. Si acum insista ca vrea sa stie care sunt acele lucruri. Oare ce sa-i spun? Oare este bine sa i le spun? Daca nu i le spun cred ca va insista si dupa vom ajunge la cearta, nici nu stiu.va rog ajutati-ma cu cate sfaturi puteti, va rog. eu vreau sa ne împăcăm, sa-mi spună ca vrea sa fim din nou impreuna.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Andreea_Dinamovista_1988):

Daca sunt lucruri de care nu iti este rusine si care nu te pot afecta sau nu iti pot afecta imaginea, da ii poti spune.
Daca este ceva de care iti este rusine sau nu vrei ca altii sa stii atunci nu ii spune.
Este la fel de posibil ca el sa te intrebe de astfel de lucruri, iar apoi sa te preseze sa te impaci cu el si sa te santajeze sa spuna ca daca nu te vei impac a cu el va spune lucrurile respective. Este posibil chiar sa se laude la prietenii sai cu lucrurile pe care i le vei spune chiar fara sa iti ceara sa va impacati. Oricum ar fi, mie nu mi-ar placea sa fiu intr-o relatie in care sunt presata sa ma impac cu baiatul respectiv, chiar daca inca tin enorm la el. Nu m-as impaca cu nimeni in astfel de conditii. In momentul in care i le vei spune trebuie sa iti asumi riscul ca acele lucruri ar putea scapa din gura lui. Daca esti ok cu asta atunci i le poti spune, daca nu atunci nu ii spune.
Eu nu cred ca el vrea sa se impace cu tine. Daca regreta ce a facut te suna el, nu te punea sa il suni tu. Daca regreta cea a facut venea la tine cu o floare sau macar o ciocolata ceva. El nu regreta. Sau macar iti spunea ca ii pare rau. Daca voia sa se impace cu tine, ti-o spunea de la inceput si nu statea la taclale cu tine si nu te intreba despre lucrurile pe care le-ai facut pentru el. Parerea mea este ca el insista sa ii spui lucrurile astea pentru ca l-ai facut curios si pentru ca vrea sa ii perii putin egoul.
Eu daca as fi in locul tau, nu i-as spune. Nu i-as da satisfactia sa auda sacrificiile pe care le-am facut pentru el doar pentru a nu ajunge la cearta. Pana la urma relatia este incheiata. As refuza sa mai vorbesc cu el, i-as spune ca relatia s-a incheiat si ca el a fost prea orb sa vada ce am facut pentru el. Nu as mai sta la discutii. Insa, asta as face eu.
Tu poti alege sa ii spui sau nu. Singurul risc pe care ti-l asumi este ca s-ar putea ca acele lucruri sa ajunga publice. Sunt sanse 50% - 50% sa le spuna sau nu. De asemenea, daca tu crezi ca merita sa ii ridici putin egoul si daca te-ar face sa te simti bine si pe tine, poti sa ii spui. Insa nu cred ca el se va impaca cu tine. Cineva care regreta ceea ce a facut nu se comporta asa.

| Andreea_Dinamovista_1988 explică (pentru OoBunnyoO):

I-am spus pana la urma, dar nu inteleg de ce nu-mi spune nimic, a vazut mesajul si nu mi-a scris nimic, oare de ce? Ca el a insistat sa-i spun...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Andreea_Dinamovista_1988):

Probabil dupa cum spuneam mai sus, a vrut sa ii scaprini putin in coarne, sa afle ce sacrificii ai facut pentru el, a aflat si s-a linistit.

13 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Ar trebui sa fie mai mult decat evident ca nu te mai vrea in viata lui. Vrajitoarele nu ti-l vor aduce inapoi ci te vor,, usura,, de bani.

| Liviu a răspuns:

Daca esti nascuta in '88 cum ai gandirea asta de copila care vede prima data in viata ei un organ sexual? Capul sus puisor, papagali, nesimtiti, si agarici au fost si vor fi din totdeauna, cum sunt si femeile de moravuri usoare.La varsta ta, inca mai cauti sa ingrasi porcu in ultima zi de craciun?>

| SkyPilot a răspuns:

Relatia ta nu arata bine. Daca o sa locuiti impreuna, te si bate cand bea. Baiatul nu pare sa mai aiba chef de tine. Lasa-l, ca nu e ultimul de pe lumea asta!
La vrajtoare te scutura de niste bani si nu te ajuta cu nimic, lasa prostiile astea!

| e1xtz a răspuns:

Pe bune?! stii vreo vrajitoare buna.zi-i si mie...de ea

| NoName0x0 a răspuns:

Maii, nu te supara, tu cati ani ai? Esti imatura, zau i.a auzi '''vrajitoare'. Maiiii, tu n.ai vazut ce a patit Oana Zavoranu? De ce i.ai mai spus tatalui tau? Sa stii ca exista niste secrete sau ar fi bine sa existe fata de parinti. Injuratul era unul dintre ele! Oamenilor nu le plac paraciosii! Intr.un fel sau altul, problema putea fi rezolvata si de tine! Si de ce ai mai vrea un om asa? Iti place sa fi injurata?

| AndreeaDeiia a răspuns:

Sa bei apa sfintita, te gandesti la el si te rogi.