| Crinela9 a întrebat:

Vreau să știu, ce credeți despre diferența de vârstă în cuplu? Este bună sau rea?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Daca este de vreo 5 ani nu este nimic rau dar cand vorbim de 10 15 20 e cam aiurea.
Oameni se schimba si mental si fizic iar doua persoane ce nu sunt apropiate ca si varsta cred eu ca nu o sa poata sa fie compatibila cat ar vrea plus ca lumea e rea si vorbele sunt multe (nu ca ar conta dar te afecteaza).

| Crinela9 explică (pentru Freya1):

M-am gândit și eu la asta și pot spune doar că ai dreptate. Îți mulțumesc mult de ajutor!

| anamariarot a răspuns (pentru Freya1):

Contează ce simți tu, contează să te detașezi de ce spune lumea. Indiferent de ce ai face, lumea oricum va comenta, așa că e important să întreprinzi lucrurile care îți aduc ȚIE satisfacție.
Uite, prietenul meu e mai mare decât mine cu aproape 10 ani. De ce e aiurea?

| Freya1 a răspuns (pentru anamariarot):

Si eu stiu pe cineva care are 16 ani si iubitul ei 26 si nu mi se pare ok pentru ca fata aia e un copil iar ala un barbar ce acum trebuie sa se inmulteasca are ganduri de casa familie pe cand ea nu a terminat liceul.
Din punctul meu de vedere diferenta foarte mare de varsta dintre parteneri nu e ok pentru ca evoluam,imbatranim si fizic si mental si exista posibilitatea foarte mare sa ne trezim la un momentdat ca vrem altceva,ca nu mai gandim la fel,ca ne deranjaza ce spune x sau y, ca nu mai aratam cum trebuie sa aratam fata de celalalt. Apar gelozi, complexe, neancredere, certuri, regrete ca de ce ne-am grabit si plus de asta la un momendat trebuie sa faci si copii...Nu am spus ca nu poti sa fi cu iubitul tau daca e mai mare cu zece ani e alegerea ta eu doar mi-am spus parerea si de ce nu sunt eu de acord dar nu judec pe nimeni.happy

| anamariarot a răspuns (pentru Freya1):

Măi, în cazul prezentat de tine, nici eu nu sunt de acord; fata aia chiar e un copil și aici îți dau dreptate, însă poți vrea altceva, te poți schimba chiar dacă partenerul e de o seamă cu tine.

| Freya1 a răspuns (pentru anamariarot):

Nu trebuie sa ai neaparat de varsta ta eu am avut iubiti cu 4 5 ani mai mari cam asa si mi s-a parut ok acum nah nu stiu fiecare cum se simte ok si confortabil

11 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

O diferenta mare poate aduce multe lectii importante, daca cel mai in varsta nu e suficient de matur, atunci perceptia va fi diferita.
In general o diferenta mare de varsta aduce satisfactii morale si maturitate.
Se pierde din vedere totusi atractia fizica de aceeasi varsta si inevitabil apar probleme de natura sexuala.
In cazul in care discutam despre casatorie, o diferenta mare de varsta va afecta partenerul mai tanar.

| Crinela9 explică (pentru Leon):

În cazul în care apar probleme de natură sexuală dar totusi îți iubești partenerul, ce e de făcut?

| Leon a răspuns (pentru Crinela9):

Discutati cu un psiholog de cuplu, altfel relatia poate derapa foarte usor.
Daca nu rezolva nici psihologul, atunci abordarea trebuie sa fie realista si directa, fara a continua intr-o relatie surogat.
E adevarat ca o compatibilitate sexuala buna, intr-un cuplu, e sustinuta si de sentimente fata de partener.
Daca nu mai exista aceasta sustinere, inseamna ca relatia in sine s-a consumat.
Ca sa iti raspund la intrebare, daca sunt probleme ce tin de capacitatea sexuala, problema trebuie discutata cu un specialist in sexologie/ urologie.

| PainTech a răspuns:

Nu, daca este diferenta mica.
Acum, daca Ion Iliescu se insoara peste noapte cu Cleopatra Stratan, asta e nu e prea ok.

| Crinela9 explică (pentru PainTech):

Asta așa este!

Răspuns utilizator avertizat