| Maria_Macovei_Ana_1998 a întrebat:

Bună ziua, am 18 ani fac 19 ani acum în august, eu am terminat școala și în urma unei partide de sex am rămas gravidă, cu iubitul meu, după o relație de 4 ani și noua luni imi doresc enorm acest copil e primul meu copil, însă am aflat de copil când am făcut un test de sarcină, și am aflat ca sunt în 9 săptămâni și 3 zile având în vedere toate acestea... El știe și e foarte fericit. Mama lui încă nu știe. Și tatăl lui s-a bucurat enorm... Ce sa fac mai departe.

Răspuns Câştigător
| D3I3 a răspuns:

E cam mică vârsta, dar e bine. Multe femei au născut la 18-19 ani. Cel mai bine este când relația este stabilă. Ar trebui să vă mutați împreună, dacă nu sunteți. Să fie alături de tine ^.^ Și desigur să pregătiți o cameră pentru copil. Nu este necesar să o amenajați de acum, când o să aflați genul copilluui ve-ți amenaja camera.
Poți practica cursuri pentru mămici ( gen cum să schimbi scutecul, să alăptezi corect copilul și multe alte sfaturi utile ) sau să vizionezi pe internet informații despre cel mic.
Ar trebui ca mama lui să știe, te-ar putea ajuta cu sfaturi. Mult succes cu copilul.

| minrest a răspuns (pentru D3I3):

Scuza-ma, dar nu esti realista de loc. Ei stau la parintii lor, nu sunt independenti economic, dar tu le zici sa mai pregateasca si o camera pentru copil. Ei nu au o camera pentru ei. Iti spun eu cum se face, cei doi iubiti isi termina scoala, se angajeaza, se casatoresc, se muta impreuna, si pe urma fac copii. Pe cand in cazul asta, baiatul a vrut sa faca sex fara protectie ca sa simta piele pe piele, intr-o luna, doua isi va retrage sprijinul dintr-un motiv stupid si fata va avorta. Cate cazuri nu au fost chiar aici pe site.

| D3I3 a răspuns (pentru minrest):

De unde stii tu de viata ei? Poate, cine stie, daca a zis ca tatal baiatului se bucura o sa faca rost de un apartament cu 2 odai sau o camera in plus in casa parinteasca pentru copil. Nu la toti este viata exacta. Eu am vazut o gramada de cazuri cand la 18-19ani au nascut si acum traiesc bine merci.

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică (pentru D3I3):

Noi stam împreună. El are 21 și liceul terminat și eu la fel. Amândoi lucram câștigăm binișor și ne-am decis sa ne mutam într-un apartament.

| D3I3 a răspuns (pentru Maria_Macovei_Ana_1998):

Momentan e bine happy
Poți căuta cursuri pentru mame ( cum am zis mai sus ) și cred că vei fi o mamă excelentă ♥ Plus faptul că vei fi tânără ^.^ Va fi mai greu cu studiile puțin ( adică dacă ești la facultate ).

| minrest a răspuns (pentru D3I3):

Schema de baza lasa si posibilitatea asta. Dar eu m-am uitat la detalii. Insa privind mai jos la raspunsul ei, se pare ca nu e cum am crezut eu. In situatii ca asta, ma bucur cand ma insel.

| minrest a răspuns (pentru Maria_Macovei_Ana_1998):

Pai daca nu mai invatati si va puteti permite, ma bucur pentru voi si casa de piatra.

15 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Wow! Felicitări! Un copil este întotdeauna o bucurie. Eu i-am făcut pe la 20 de ani, gemeni(April și Alden). Ne-am dorit enorm acești copii, s-au născut chiar de Paște, acum au un anișor și aproape 4 luni, e fascinant să îi vezi crescând și să te bucuri pentru orice lucru mărunt pe care îl fac. La mine a fost mai ușor cu medicul, am medicul pe care îl are și mama, e o tipă super amuzantă și m-a ajutat enorm, mai ales că am ales să nasc natural și am avut ceva complicații după. Nu stați la părinți sau la socrii decât dacă e o casă mare unde vă puteți ocoli fără probleme atunci când nu aveți chef de sfaturi sau nu vă mai suportați... mai bine vă luați un loc al vostru, totuși. Uită-te pe forum-uri și pagini și întreabă alte graviduțe pentru a alege medicul potrivit. happy
Numai bine și sarcină ușoară!

| RAY a răspuns:

Sa nasti acel copil

| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani ti-ai dorit atat de mult sa faci un copil, iar acum cand esti insarcinata vii si ne intrebi pe noi ce sa faci mai departe?
Il faci, il cresti si-ti construeisti o viata cu un copilas de mana!
Spui adio la libertate, distractie si alte placeri, ca va trebuii sa-ti iei de munca, sa ai cu ce-l hranii, imbraca, sa-i pui un adapost sub cap si tot ce trebuie.

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică (pentru Violleta2022):

Știu recunosc ca nu va fi ușor, este greu mai ales ca sunt destul de mică. Însă părinții mei mă susțin cu această chestie. E vorba ca nu știu ce să fac în legătură cu medicul, sunt entuziasmată, dar îmi este puțin greu. Dar pot să îi ofer un viitor mai departe.

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică (pentru Maria_Macovei_Ana_1998):

În plus am cerut ajutorul în send ca doresc niște sfaturi.

| danay72 a răspuns:

Viata este sacra, chiar daca e un copil nenascut.Pretuieste si iubeste acest copil.

Răspuns utilizator avertizat
| Maria_Macovei_Ana_1998 explică:

Îmi iubesc bebelușul, însă s-ar putea să fie fată și sunt foarte fericită, deoarece aș vrea să o cheme Alessia. Însă am înțeles că ar trebui să mă înscriu la un doctor ginecolog și nu prea știu. Multe laughing

| Maria_Macovei_Ana_1998 explică:

Va mulțumesc pentru toate răspunsurile drăguțe și sfaturile bune. happy