| Iuga_Kodruta_1986 a întrebat:

Buna ziua.
De cate ori am o cearta cu soțul noi nu mai discutam și mă ignora complet. De 2 zile ne-am certat, deși azi i-am spus tot ce am pe suflet, el mă ignora in continuare. Ce pot sa mai fac că sa vorbim că eu nu mai suport aceasta situație?
Mulțumesc

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar nu e violent, ce sa faci il lasi sau pleci e mecanizat omul il doare in 14 de tine

| darrio2007 a răspuns:

De obicei rufele se spala in familie. Daca intelegi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Kodruța! Cred ca voi doi nu va potriviti deloc, nu ai spus ce varsta aveti voi, daca aveti copii, si de obicei din ce cauza pornesc certurile? El bea? Trebuie amindoi sa va iertati unul pe celalat, sa va impacati, Biblia spune un lucru frumos nu lasa sa apuna soarele peste mînia ta, ori la tine deja au trecut două zile de cand te ai certat cu sotul, ia tu initiativa si cerei iertare chiar daca tu stii ca nu ai gresit cu nimic față de el, spune i ca tu numai suporti aceasta tensiune si vrei sa remediezi situatia, dar fara scandal fara țipete si jigniri, fiti amindoi calmi fiti amindoi împăciuitori, recunoasteti va fiecare partea lui de vina, nu il acuza mereu pe el ca numai el a fost de vina, incearca sa gasesti sa identifici problema cauza, si sa vedeti cum sa o remediati, i ti doresc mult succes si numai bine.Sarut mîna!

| Violleta2022 a răspuns:

Poti divorta! In felul asta nu va mai faceti zile amare unul celuilalt si va puteti da o alta sansa la fericire cu alti partneri.

Cand dragoste nu este, atunci este amaraciune, cearta, rautate si venin care duc spre separare si divort, fiindca nici unul dintre voi nu-i dispus sa cedeze, fiindca nu-l mai iubeste suficient pe celalalt ca sa faca pasul asta si sa ierte.

| relian a răspuns:

Ce poti sa mai faci? Daca esti draguta, arati bine, pleci iti cauti altul laughing asta ar fi lucru cel mai bun de facut.Esti inca tinara, asa ca nu astepta sa faci 50 de ani sa pleci atunci

| LoveSleep a răspuns:

Daca vrei sa-i spui cuiva ce ai pe suflet, du-te la psiholog.

Si sotului tau ii spui exact de ce ai nevoie sa faca, si-o sa faca.

Daca nu, pleci.
Comunicarea e supraestimata.

| VoidEternal a răspuns:

Fiecare are metodele lui de a trece peste suparari. Si eu sunt oarecum la fel, in cazul unui conflict cel mai repede imi trece daca sunt lasat in pace. Cu cat insista mai mult cand deja sunt nervos s-au suparat, cu atata ma supara mai tare. La mine dureaza insa cateva ore, cel mult pana a doua zi si in timpul asta nu o ignor complet, dar prefer sa am liniste. Ea stie asta si ma lasa in ale mele. Iar genul asta de cearta are loc foarte rar intre noi. In rest, mici discutii avem si noi ca toata lumea dar nu se lasa cu scandal in 99% din cazuri.

In concluzie, daca asta e felul lui de a fi invata sa-l accepti iar daca felul tau de a fi nu e compatibil cu acest mecanism al lui, atunci e o problema de compatibilitate intre voi, as spune.

| anonimuIl a răspuns:

Tu nu poți să faci nimic.

| anonimuIl a răspuns:

Trebuia până acum în 2 zile să se împace cu tine.

| Aditu94 a răspuns:

Faceti dragoste!

| and0ra a răspuns:

Hm, miros toxicitatea happy Chestiile astea te vor stoarce in timp daca nu te-au stors deja. Omul pare sa fie plin de el si ingamfat de vreme ce nu doreste sa comunice. Ti-a cerut vreodata scuze cand v-ati certat? Tu i-ai cerut scuze?
Comunicarea e cea mai importanta intr-o relatie si din pacate nu e de ajuns daca doar unul dintre voi face asta.
Nu prea am ce sfaturi sa dau, dar stiu cum e. M-am confruntat si eu cu situatia asta, doar ca nu cu vreun "sot", ci cu cea mai buna prietena. Timp de mai mult de 10 ani. In final am cedat si am pus punct prieteniei.
Nu am sa iti zic sa te calci in picioare pentru el, nici sa il ghidezi la vorba cand omul nu da doi bani pe comunicarea dintre voi. Dar daca chiar vrei sa incerci sa faci conversatie cu el, atunci mai mult decat sa ii spui aia si cealalta, incearca sa il intrebi chestii. Nu trebuie sa fie neaparat legate de cearta. Intreaba-l ceva la care stie raspunsul. Eventual prefa-te ca tu chiar vrei sa stii. Ai sanse mai mari sa il faci sa reactioneze asa pentru ca il va frustra ca stie raspunsul. De acolo poate inflori o conversatie. Bafta.

| Momentan a răspuns:

Ar fi o idee consilierea de cuplu sau mai spusese un coleg TPU de o carte Dragoste și respect parcă.
Contează să dorească și partenerul să îmbunătățească relația. Din păcate nu pare să vrea ori e prea supărat.
Uneori e bun timpul, dar tăcerea nu prea.

| Bogdanel27 a răspuns:

Vorbiți,comunicați și iubitiva, sexul e cel mai dulce după ceartă așa era o vorbă din bătrâni, dacă nici dragoste nu mai vrea atunci puneți un semn mare de întrebare ce e cu el. Faceți terapie de cuplu. Asta e o altă solutie zic eu

| atonie a răspuns:

In primul rand imi plac femeile