| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu este un om minunat, cu toate acestea, am o problema in legatura cu el: miroase nu prea bine. El isi pastreaza igiena, nu este vorba ca nu s-ar spala, dar de fiecare data cand transpira, miroase foarte puternic a transpiratie, mai ales picioarele. Este deranjant, iar mirosul, foarte greu de suportat. Ma gandesc ca ar putea avea o problema de natura medicala. Cum as putea sa discut cu el despre asta? Mi se pare un subiect delicat si imi este chiar rusine sa fiu sincera. Va rog frumos, fara jigniri. Multumesc!

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spune-i cum ai zis-o și aici, sincer, calm, cu „îmi pare rău să-ți zic asta" și „nu ți-o zic să te supăr" și ar trebui să fie ok

| romeo78 a răspuns:

Mirosul urât al transpirației provine, de obicei, de la o infecție internă nedepistată. Poate fi de natură urologică, de la sistemul digestiv.
Doar un medic specialist infecționist, ar putea avea da un diagnostic și tratament corect
Problema este că în acest moment, toate spitalele de boli infecțioase sunt spitale pentru COVID 19 și e greu de găsit un medic specialist.
Dar, trebuie încercat.
Ca o soluție de compromis, vorbiți cu medicul de familie și cereți ajutorul, eventual antibiotice sau să faceți analizele medicale gratuite.
Dar, puteți merge la un Plafar și cereți ceaiuri.
Iar, partenerul să consume ceai.
Dar, trebuie schimbate și alimentele consumate.
O dietă, ușoară, mai multe vegetale, carne de pește.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum sa discuti? Pai frumos. Doar este iubitul tau, ar trebui sa ii spui ABSOLUT tot ceea ce crezi si ce gandesti despre voi, despre el si despre tine, nu? Nu asa ar fi frumos?

Spune-i asta, nu o sa se supere, doar ai zis ca este un om minunat. Si daca se supara... nu ar conta. Trebuie sa stie.

| Freya1 a răspuns:

Daca el nu observa ca se intampla asta e posibil sa aiba o problema.
Eu inteleg ca tu spui ca e un om curat ce se spală, dar problema e ca desi simte ca miroase (daca simte) nu i se pare nimic anormal si atunci nici tie nu ar trebui să iti para anormal sa ii spui.
Daca ii bati apropouri mai des sa se spele, ii cumperi ca si cadou deodorante, spray-uri pentru picioare si tot restul poate se prinde si le foloseste.Dar daca nu atunci spune-i direct.

| Frank51 a răspuns:

Foarte simpla solutia, sa foloseasca mai mult deodorant, si pentru picioare exista spray-uri. Spune-i ca el este diferit(transpira mai mult decat alte persoane) si ca trebuie sa insiste putin pe partea asta. Sunt sigur ca nu se va supara.

| SilentRain a răspuns:

laughing
Baga-l in dus direct, aruca cu Dero pe el

| AliGab a răspuns:

Daca este un om care isi mentine igiena nu-i oportun sa ii propui sa se spele mai des sau sa ii faci cadou deodorante: l-ai putea jigni. Ii spui frumos care-i problema si ii propui sa se duca la doctor sa investigheze (cred ca la dermatologie).
Iti pot da exemplul personal cand cineva apropiat mi-a spus ca imi miroase gura de departe si am ajuns la ORL cu diagnosticul de amigdalita criptica. Astfel am reusit sa fac o interventie chirurgicala care a durat 5 minute si mi-a rezolvat problema.

| NarcisIfrim a răspuns:

Buna,daca este om asa minunat nu cred ca s-ar supara!
Sau cel mai rau caz se supara dar ii trece. Dupa ce discuti cu el, mergi la medic, cauta niste tratamente. Posibil ca el sa nu isi dea seama, invatandu-se!
Daca este o persoana cerebrala, va intelege.
Nu ezita sa vorbesti cu el.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Eu unul iti propun sa ii zici intr-un mod subtil pentru ca daca fiti la inceput cred ca s-ar simti ofensat.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Păi la picioare poate avea o ciuperca, la unghii, posibil și încălțămintea.
Să folosească ceva pentru blocarea transpirației excesive și un deodorant bun care rezistă și miroase frumos

| Maeve a răspuns:

Trimite-l la doctor. Si eu am avut aceasta problema de sanatate. Este tratabila.

| Uka925 a răspuns:

Bate-i un apropo despre unele produse de îngrijire, probabil își va da seama ce vrei să insinuezi. Dar probabil ca nici el nu ar vrea sa fie asa... sad