| Ioanaanaa a întrebat:

Bună ziua.
Legat de schimbare buletinul am o întrebare. Soțul are apartament la oraș, dar pe buletin are adresa de la sat. Mă poate lua în spațiu, iar eu sa am buletinul cu adresa din oraș? Sau mai întâi trebuie sa aibă și el adresa din oraș?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Act de proproprietate + buletin vechi = cel nou cu adresa actualizată

https://evp-arad.ro/......-domiciliu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Apartamentul este al lui? El este proprietarul? Ca daca nu este el proprietarul nu te poate lua in spatiu

| Holiday a răspuns:

Nu are nicio legatura unde are el adresa din buletin. Daca este proprietar al apartamentului, si este de acord, iti poti face buletin pe adresa "de la oras".

| Hammurabi a răspuns:

Dacă e soțul tău, nu e nevoie să te ia în spațiu.
Îți faci buletinul pe adresa respectivă doar cu actele lui de proprietate și cu certificatul de căsătorie.
Nu contează unde are el adresa pe buletin.

| carevaescu a răspuns:

Daca detine apartamentul, te poate lua in "spatiul" apartamentului.

| UserRo10 a răspuns:

Nicio problema. La evidenta populatiei trebuie sa vina si el cu contractul de vanzare cumparare si buletinul lui pentru a completa o declaratie

| N1m1cSp3cial a răspuns:

In spațiu te poate lua doar proprietarul locuinței. La poliție când mergi pentru emitere/refacere buletin trebuie sa fie prezenta una din persoane proprietare a imobilului cu copie a actului casei și câteva documente ce le găsești pe site. Nu contează unde are adresa pe buletinul actual dacă este proprietarul imobilului.

| Mymady10 a răspuns:

Bună ziua!
Pentru a vă schimba adresa de pe buletin, ambele persoane trebuie să aibă aceeași adresă. În cazul dvs., soțul dvs. ar trebui să-și schimbe adresa pe buletin la adresa din oraș înainte de a vă putea schimba adresa pe buletin la aceeași adresă. Ar fi bine să verificați cu autoritățile locale sau instituția responsabilă pentru eliberarea buletinelor pentru a afla dacă există alte reguli sau cerințe specifice în ceea ce privește schimbarea adresei pe buletin.