| junjij a întrebat:

nu stiu cati au mai patit asta sau cati sunt in aceeasi faza dar eu nu mai suport, uitati cum sta treaba:

eu 28 ani
ea 36 ani
suntem impreuna de vreo 5 ani dar in ultimul an am cam lungito nu neam mai inteles deoarece in trecut m-a inselat si eu am trecut cu vederea apoi am fost eu o perioada rece cu ea, problema principala este ca eu i-am spus intr-o zi ca e mai bine daca ne despartim pentru ca nu mai are rost sa ne certam si sa ne facem viata un calvar, la cateva minute dupa aceasta opinie ea mi-a spus ca nu vrea pentru ca ma iubeste si nu vrea sa se desparta de mine, dupa care ma amenintat ca daca ma despart de ea, ea se va sinucide, acum nu stiu daca a vorbit serios sau nu dar nu stiu ce sa fac, dar nici nu as vrea sa stau cu ea doar de dragu ei sau cu frica in san ca se va sinucide, va rog sa-mi dati daca se poate niste sfaturi adresa de e-mail: petrvasi@yahoo.com

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Puteti ramane prieteni, dar nu se admit fortari, conditii si compromisuri intr-o relatie.

| gigiro a răspuns:

Ai lungit-o ( ca sa nu spun lalait-o) prea mult cu ea. Ori te casatoresti cu ea, pentru ca femeia are nevoie de stabilitate, ori te desparti de ea...indiferent cum.

mira
| mira a răspuns:

Nimeni nu-ti poate garanta ca ea nu va recurge la un gest fatal.Incearca o despartire treptata.

| RobertTmroo a răspuns:

Daca tu nu mai simti nimic frumos pentru ea, daca nu o mai iubesti sau daca tu simti ca nici ea nu te mai iubeste, nu se comporta cu tine asa cum iti doresti tu, si crezi ca nu se poate rezolva aceasta problema..., ca sa nu mai vorbesc de faptul ca te-a inselat, asta clar doveseste ca nu are sentimente potrivite frumoase pentru tine, asa cum ar trebui sa aiba un om care iubeste pe cineva si care se afla intr-o reltie cu o alta persoana..., daca simti ca nu mai esti fericit si ca nici pe ea nu o mai poti face fericita atunci cel mai bine este daca va spuneti "adio", o relatie sau ca un om sa fie intr-o relatie cu o alta persoana doar pentru ca ii este frica, sau sunt tot felul de amenintari de genul cum spui si tu ca te-a amenintat ca se sinucide, toate astea nu au legatura cu dragostea, nu duc spre nimic bun in viitorul vostru, de fericire nici nu poate fi vorba, deci spune-i tot ce ai de spus si daca nu mai vrei sa fi cu ea atunci despartate fara sa te mai lasi "manipulat" de tot felul de amenintari.
Alegerea e a ta, spune-i tot ce a ce te deranjeaza, si daca tot nu puteti rezolva problema, atunci nu te mai lasa influentat de tot felul de vorbe, pana la urma tu nu poti sa decizi ce va face ea cu viata ei, sau in viata ei..., fiecare dintr noi decidem pentru noi insine, iar gandurile si amenintarile ei nu sunt "normale", poate ar trebui sa mearga la un specialist, sa isi rezolve micile scapari, ganduri negre, multi oameni nu stiu cum sa faca sa mai traiasca o zi in plus, si ea vrea sa-si ia viata...
Toate cele bune, multa intelepciune iti doresc si tie...si ei...happy!

| monyk a răspuns:

BUna,probabil ii e teama sa nu te piarda si spune ca se va sinucide daca te desparti de ea,dar nu poti sa fi cu cineva doar din mila sau asa pentru ca te ameninta.
Cel mai bine e sa discuti cu ea serios si sa o faci sa inteleaga ca relatia nu mai merge si sa gandeasca mai matur, nu cred ca se va sinucide, la disperare fiecare spune multe dar nu cred ca va face chestia asta.

| andrasstefan a răspuns:

Prietene,ce faci tu se numeste baie intr-un bazin cu rechini.de geaba o taraganiti. vrea sa se sinucida, lasa sa o faca deoarece nu poti fi tu responsabil pentru prostia ei.asta se numeste SANTAJ EMOTIONAL si faptul ca te tine linga ea inseamna ca nu stie ce se va intimpla cu ea cind va fi singura.trezestete la realitate amice si nu o mai lalai.daca vrei suferinta for the rest of your life,ramai cu ea.daca vrei suferinta o luna si apoi gasesti una care chiar te merita,atunci BINGO, ai in casat premiul cel mare. daca tea inselat banuiesc ca nu a facut-o din curiozitate ci din alte cauze. daca nu mai merge de ce te inhami? eventual o faci pentru ca iti place ori alta explicatie nu prea vad, deci?

| SimonaSymo a răspuns:

Stai linistit ca ea nu se va sinucide. uneori femeile spun astfel de lucruri doar ca sa tina barbatii langa ele...iti sp din plina experienta deoarece am o prietena la fel.

| MarYnutza_3859 a răspuns:

Salut! posibil ea te iubesc atit de mult incit e gata s faca orice sa te aiba aproape. cel mai bine este sa rezolvati asta pe cale pasnica si incearca sa o convingi ca relatia voastra nu are nici un viitor, poate ca cu timpul ea va intelege si daca te iubeste cu adevarat si vrea sa te vada fericit atunci te va lasa sa iti traiesti viata asa cum meriti.nu are rost sa traiesti alaturi de cineva numai pentru binele ei. ai rabdare si timpul va rezolva totul!

| MarYnutza_3859 a răspuns:

Salut! Cel mai bine este sa rezolvati asta pe cale pasnica. Ea daca te iubeste cu adevarat si daca vrea sa te vada fericit atunci te va lasa sa iti traiesti viata asa cum meriti.Tu trebuie sa o faci sa inteleaga ca relatia voastra nu are nici un viitor. Nu are rost sa traiesti linga cineva numai pentru binele ei. Ai rabdare si timpul va rezolva totul.

| ady1991 a răspuns:

Si daca te iubeste asa tare la ce te'a mai inselat? eu nu as avea puterea sa trec peste...

| ralucagiurgiu a răspuns:

Intra pe email sa vorbim