| UnicornIoana a întrebat:

TPU! Sunt Ioana si am 9 ani. Am un frate Adelin de 14 ani. Mami a murit acum 6 ani. Peste 4 ani tati a inceput sa bea si a fost concediat de la serviciul unde lucra. Cand fratele meu a incercat sa ma apere de el, tati l-a taiat pe spate si acum are o cicatrice mare. Am incercat sa fug de acasa alaturi de fratele meu dar nu am reusit. Tati vine mai mereu beat. Fratele meu are o depresie destul de mare din cauza asta. Ce pot face eu si fratele meu? Va rog fiti seriosi, nu am chef de glume pe acest subiect, sunt satula.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este adevarat ce spui va trebui sa va adresati Protectiei copilului din judetul vostru si acestia pot lua masurile necesare.
Inainte puteti telefona si la telefonul copilului: 116 111.

| UnicornIoana explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu avem cum sa telefonam. Tati nu ne da telefonul lui si fratele meu nu mai are credit. Nu stiu unde este Protectia copilului din Judetul meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnicornIoana):

Cauta pe internet cu Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din judetul tau si apoi poti trimite un mesaj la adresa de email indicata.
Si nu cred ca nu aveti rude/prieteni/cunostinte/colegi care sa va dea un telefon, mai ales ca Telefonul copilului indicat este gratuit.

| Adry05 a răspuns:

Daca de acasa nu puteti suna, mergeti la psihologul scolii, povesteti-i si spuneti-i ca vreti sa luati legatura cu cei de acolo si sa va ofere un telefon si ajutor cum poate. Dar nu sa intervina dansa/dansul fiidnca doar va inrautati situatia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei, spune-mi mie datele pe mesaj personal si iau eu legatura cu protectia copilului desi cred ca orice persoana cu telefon v-ar ajuta.

| T0T a răspuns:

Încearcă să îl ții în brațe și să îi spui că totul va fi bine. Off, ce drăguuuuuuuuuu.

| Nilsson a răspuns:

Mai aveti alte rude unde ati putea sa va mutati? Sau bunici din partea mamei sau a tatalui?

Explicati-le situatia, poate vor putea sa va ia in grija, cred ca ar fi mai bine decat la un centru de plasament.
Oricum, sa nu stati fara sa faceti nimic, situatia pe care ai descris-o e foarte grava, daca nu aveti la cine sa va mutati, atunci vedeti cum puteti sa sunati la Protectia Copilulul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce ai spus, ce cred ca puteti face acum e sa nu va pierdeti speranta intr-un viitor mai bun. Cand e cat de cat treaz, nebaut incearca sa vorbesti cu el despre mama ta. Probabil asta e cauza, nu ai mentionat cu era tatal tau inainte ca ea sa moara. Intreaba-l pe fratele tau.

| Dumbi a răspuns:

Aveti vecini nu? Rude sau ceva? Du-te si spune-le lor, o sa se duca ei la politie si la protectia copilului si dupa toate o sa fie bune si la locul lor. Omul asta e un betiv si un monstru dupa mine asta ar trebui sa stea intr-o carcera, pana la moarte! Unde sa isi manance excrementele. Mama ta, cred ca e foarte suparata pe el… sad

| UnicornIoana explică:

Pai vecinii nu stiu cum e tata si nu ne cred si rudele la fel. Toate rudele din partea lui mami nu mai exista si cele din partea lui tati nu ne ajuta. Cat despre psihologul scolii, ne e cam frica.