| AgapeAlex665 a întrebat:

Bună ziua TPU. Zilele trecute a murit o verișoară de a mea (destul de apropiată) iar eu nu am simțit nimic când am această veste. Trec câteva zile, merg la înmormântare iar toți cei de acolo erau triști de decesul fetiței dar eu nimic, nici o expresie facială. Ba mai mult. mă simțeam foarte bine, imediat după m-am dus acasă și m-am culcat.
S-ar putea să am ceva problemă mintală sau?

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Nu ai nici-o problemă mentală sau vreo dereglare.Nici eu nu am plâns la moartea unchiului meu, happy ba chiar m-am simțit profund liniștit la înmormântare. happy Cred că nu ați fost destul de apropiați, și nu te-ai atașat de ea, nu a existat între voi nici-o afectivitate, emotivitate sau empatie. happy E în regulă, nu ești de vină cu nimic. Funda? big grin

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Te inteleg, si eu trec prin aceas problema, doar ca eu ma urasc pe mine insumi foarte tare pentru ca nu simt nimic

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt unii oameni (destul de multi) care nu au sentimente, au probleme emotionale (chiar anxietatea poate sa determine asta). Asta nu inseamna ca sunt oameni rai.
Daca pe tine nu te emotioneaza nimic, nici cand asculti o melodie, nici cand esti departe de cei dragi sau mai stiu eu ce situatie, e posibil sa ai aceasta problema.
Dar daca verisoara ta nu iti era prietena si nu tineai la ea, poate de asta nu erai trist. Sau poate vei fi mai tarziu.

| Doja a răspuns:

Ai sentimente si empatie in alte cazuri? Daca nu, se poate sa fii sociopat.

Daca da, se poate sa te trezesti cu un soc peste ceva timp cand mintea ta proceseaza pierderea.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu. Pur și simplu nu ai avut niciun fel de sentiment pentru acea persoana, nicio legătura sufleteasca. Am pățit și eu așa ceva. Pur și simplu consider ca ești o fire mai rece. E adevărat?

| AgapeAlex665 explică (pentru Mihhhhhhhh):

Exact. Deseori oamenii îmi spun acest lucru

| Cinga32 a răspuns:

Ești precum Meursault al lui Albert Camus - ca un străin