eileen
| eileen a întrebat:

Care a fost cea mai mare nedreptate care vi s-a facut in viata? Cum ati trecut peste?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Am avut cateva nedreptati chiar dureroase si inca mai i-am, si trag de pe urma nedreptatiilor si acum, mi-ar fi rusine sincer sa le scriu aici si chiar ma doare si revolta sufletul, dar am sa iti scriu numai una, mai putin dureroasa:In urma cu doi ani jumate, mi sa furat masina din fata blocului(am crezut la inceput ca mi-a facut sotul o gluma)desi eram deprimata total, cand nu o mai vazusem unde era parcata, mai pune in calcul ca masina fusese luata in rate si urma sa platesc ratele pana la achitarea ei, dupa reclamarea furtului masini, in cateva saptamani, am ajuns suspecti de furt noi, adica eu si sotul, au inceput sa ne poarte pe drumuri si ei macar nu au fost in stare sa o caute, nu mai spun ca eu am devenit detectiv fara sa vreau in cautarea ei cateva luni si am platit ratele masini pana la ultimul banut, cred ca lucrul acesta sia pus amprenta mai tare pe rana mea, si ma impedica alergia capatata numai de la cuvantul politie de a avea deaface cu ei.

26 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Sa fiu acuzata injust, abuziv si fara dovezi, de anumite lucruri, asta e una din nedreptatile care mi s-au facut.Cum am trecut peste? Am o vorba care se aplica in viata mea: "ceea ce nu ma distruge, ma va face si mai puternica". Imi place sa cred ca sunt o persoana puternica, iert repede si creditez oamenii(in special prietenii) chiar si atunci cand ma dezamagesc si ma ranesc cumplit.

| fabiola a răspuns:

Nu conteaza cat de mare e nedreptatea ci poate ca te face sa suferi! Cum treci peste? -Ca atunci cand cazi... te ridici, te scuturi...si mergi mai departe!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cand mi-au fost incalcate niste drepturi comune...am luptat stiind ca dreptatea este de partea mea...si am avut noroc...cam asa este la noi... ori ai noroc ori ai "ceva" mai multe decat altii...

eileen
| eileen explică:

Mie mi s-au facut mai multe nedreptati in viata, dar am sa va povestesc doar doua:
Lucram la o firma de publicitate si tot suna un fotograf care nu fusese platit de seful meu. Am vrut sa ii raspund, dar acesta nu m-a lasat. Fotograful continua sa sune in prostie pana cand, m-am saturat sa tina linia ocupata si l-am rugat pe sef sa ma lase sa ii raspund. Nici bine nu am zis Alo, ca fotograful a inceput sa ma faca proasta, incompetenta, ca stau toata ziua in bucatarie si mananc sau la wc in oglinda si nu aud telefonul. Nu mai puteam de nervi, asta pentru ca seful meu era langa mine, auzea tot monologul aluia si se prapadea de ras. Nu sunt genul de persoana care sa inghita mizeriile de genul asta, dar atunci am baguit un "ma scuzati" si i-am spus ca seful nu este in birou. Am crezut ca fac crima de om, daca mai rade, dar deh, asa sunt unii patroni nesimtiti. Am trecut peste cand mi-am dat demisia dupa alte nedreptati facutehee hee

A doua poveste, s-a intamplat acum cativa ani, trebuia sa facem un program de muzica la biserica pentru Pasti, ocazie cu care ne-am pregatit cateva luni. In ultima saptamana, avusesem repetitii in fiecare zi, dar vineri, ultima repetitie nu am mai ajuns la ea pentru ca fusesem in oras sa imi caut o fusta si la cat am mers mi se umflasera picioarele si nu am reusit sa mai ajung.
Duminica la biserica, am venit mai devreme pentru repetitii inainte de program si ni s-a comunicat ca cine a lipsit la ultima repetitie nu va canta. Va dati seama cat am suferit atunci, cat am plans si ce Paste de toata jena am avut, din cauza unui dirijor fara minte...
Am mai avut si alte nedreptati la scoala, dar deh... astea te intarescwinking

Janina
| Janina a răspuns:

Eram printre putinii din clasa mea care nu eram la pregstire la romana. profesorul ne asculta din biletele la bac din anii percedenti, iar eu daca pica ceva pe bilet trebuie sa spun comentariul respectiv + inca 2, 3 si daca le stiam ma asculta data viitoare ca se gandea ca poate ma prinde nepregatitawinking nu a prea avut ocazia asta insa m-a altoit in clasa a 12 cu un 2 pe langa 3 de 10 care ii aveam.
am mers la respectivul prof. acasa cu un pachetel la care el il ia fara rusine si zice ca maine la ora 6 dim sa il iau de acasa cu masina(eu nu aveam masina).
am luat omul de acasa cu masina, la 6:15 eram la liceu, care fireste era incuiat si pana sa vina ora de deschidere eu spuneam evolutia lui camil petrescu pana la roman.si asa am mai luat un 10 sa imi indrept media.cum am trecut peste?
pai nu am prea trecut ca respectivul prof inca mai chinuie elevi desi trebuie sa iasa la pensie, celelalte cadre didactice din liceu stiu de el dar ii tin partea.

| anonim a răspuns:

Cand inainte sa ma nasc, nu mi s-a cerut parerea.big grinbig grinbig grin

| tukhey23 a răspuns:

Pt. mine cea mai mare nedreptate, e faptul ca traiesc in romania. si cineva drag mie sufera.Eu cred ca unele nedreptati venit si le d-zeu, e drept. sunt prea mult pentru. orice.De la oameni... nu cred pot veni multe... Eu cred ca intrebare e prea scurta(raspunsuril tau e lung), eu cred nu trebuie sa ne mai uitam inapoi, sa privim inainte.De aia romania bate pasul pe loc, pentru. ca sunt oameni ca tine, si ca alti. carora le pasa de trecut.Ms oricum ca mai lasat sati scriu...

| Sara2 a răspuns:

Eu ma simt jignita si cand zice cineva ceva urat jignitor la adresa mea si imi revin foarte greu.....si la facultate cand am picat primul examen mi-am taiat venele

| gemeni6226 a răspuns (pentru Sara2):

Si eu sunt foarte sensibila si ma consum dar sa-mi fac mie insumi rau? niciodata.Maximum beau un pahar sau doua de vin.

| hashe86 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat la admiterea in facultate. dupa comunicarea primelor rezultate eram primul sub linie la locurile cu taxa. desi toti cei cu care vorbisem imi spuneau ca se vor mia retrage din cei de dinaintea mea si ca am mari sanse sa intru la buget, nu a fost asa. la comunicare arezultatelor finale, desi se retrasesera cel putin 3 studenti de care stiam, am ramas pe acelasi loc, la taxa. iar altii colegi din urma mea, cu PCR au intrat la buget. si cum la medicina taxele nu sunt tocmai mici, nu mi a picat prea bine.

| hashe86 a răspuns:

Aaa
cum am trecut peste?!
in anul respectiv am invatat foarte bine si am prins locurile subventionate printre primii, fara emotii. ba chiar si bursa

| vladimir23 a răspuns:

Nu stiu cum sa spun dar multi dintre noi trec prin astfel de situatii, unii resesc sa tereaca mai usor peste ele, altii nu, depinde de situatie si cum este ea. Daca lupti castigi sau invingi.

| CenturyChild a răspuns:

Nedreptatea mea:
Am lipsit o data la o ora de sport pentru ca am fost bolnava( si pe urma am adus si scutire etc.). Era pe la sfarsitul anului scolar si diriga mi-a zis ca dupa spusele profei de sport eu am lipsit tot semestru la orele de sport si ca draguta de profesoara nu mi-a trecut absentele si ca pentru ca am lipsit la respectiva data nu poate sa-mi inchda media la sport ca nu am note. In fine am luat nota la sport si m-am dus sa-i spun dirigintei ca am rezolvat problema. Ea mi-a zis ca nu este admisibil, sa lipsesc tot semestrul la orele de sport si ca ar trebui sa mi scada cel putin un punct la purtare... Am incercat sa-i explic ca m-au vazut si colegii facand sport da mi-a zis sa nu o contrazic eu pe ea si sa nu o fac pe profa de sport mincinoasa. A doua zi am venit si am intrebat-o daca pot sa o contrazic ( i-am lasat timp de reculegere ) si mi-a zis ca da, dar doar daca am argumente. I-am explicat totul si mi-a zis ca am stresat-o eu pe ea sa-mi incheie mediile si ca tot eu sunt de vina. Nu i-am mai zis nimic... Vine ultima zi de scoala si imi trece 10 la purtare zicand : Eu sunt un om bun, asa ca ti dau 10 da crezi ca -l merititi? Imi venea sa-i spun : Normal ca-l merit! dar ca sa nu pornesc o alta discutie plictisitoare i-am zis doar un ddddnnnu cat de incet am putut... Deocamdata asta e cea mai mare nedreptate de care am avut parte pana acum... tongue

| eumi a răspuns:

E prea mult de vorbit si nu am timp acum. Daca te simti nedreptatita, spune si sigur pot sa-ti dau un sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind am fost dat afara pentru ce au facut altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand faceam fotbal la juniori...eram unu dintre cei mai buni de acolo...trebuia sa plec in Bucuresti... dar... a dat altul spaga si a plecat in locul meu...aceasta faza ma depasit si m-am lasat de fotbal...am trecut cam greu peste asta... dar asa e viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste am trecut si eu, am cistigat procesu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca se poate zice nedreptate, eu zic zi proasta:
Ieri 7 mai 09 : am spart geamul bunicii mele co mingea de fotbal(de mic nu mai sparsesem un geam), m am taiat in cioburi, m am impiedicat si mi am rupt blugii, am tremurat de frig cand am venit de la stadion, iar inainte cu 2 ore fusese 25 de grade, cand am iesit din dus m am impiedicat si era sa dau cu capu de fainata...imi era frica sa ma si culc laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost nedreptatita la o repartitie pe un loc de munca; cica postul pe care fusesem repartizata in urma unui concurs NATIONAL fusese ocupat printr-un transfer anterior concursului... de catre sotia viceprimarului.Am refuzat sa merg unde mi-au oferit alternativa iar timpul m-a facut sa inteleg ca locul meu nu era acolo, chiar simt ca aici unde sunt e locul meu.Asa mi s-a facut mie dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a inselat cu o colega...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Când nu am fost anunțată că s-a încetat contractul de muncă fără preaviz de 15 zile conform legislației în vigoare.
A fost un șut dureror și demoralizant pentru acele momente pentru ca ulterior să mă pot angaja acolo unde mi-am dorit cel mai mult în viață.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un examen de admitere, la proba sportiva s-a dat startul dupa ce s-a pornit cronometrul si am pierdut cateva secunde pretioase...am picat acel examen si i-am spus examinatorului ca am vazut ca a pornit cronometrul inainte... mi-a spus sa demonstrez ca e asa...am ramas muta :d am trecut peste...asta s-a intamplat mai demult.

| araoil a răspuns:

Condamnarea la infometare de catre justitie.Nu pot trece peste de una singura si nimeni nu poate sa ma ajute, ca atare astept ce este mai rau.

| Ovidiu_Bugariu_1968 a răspuns:

Buna! Am ajuns sa traiesc o adevarata drama din cauza unuia ce m-a dat in judecata, pe baza unui contract de vanzare-cumpare fals.Deci,in mai 2013, am cumparat o masina de la o firma de bodyguarzi.Neavand timp sa merg dupa ea, am trimis o persoana ce cara masini si pe cand mi-a adus-o am constatat ca motorul era dus.Contactandu-l pe patronul firmei, mi-a spus sec ca nu am nici un contract cu el si daca fac scandal, raman fara bani sau fara actele masinii asa ca sa o las balta si sa accept teapa.Am ajuns sa bag o gamada de bani in acea masina si satul fiind de ea,am vandut-o, dar fiind duminica nu am avut unde face actele si i-am dat cumparatorului toate actele si o copie de pe buletinul meu, cu semnatura mea, sa faca el contractul. Dupa o perioada m-am reintalnit cu omul, vanduse masina pe la Cluj.Acum o luna, la 4 ani de cand am dat masina, aflu ca sunt dat in judecata de unul, care a cumparat masina de la niste smecheri din Constanta, in urma cu 7 luni, care i-au facut un contract intre mine, pe baza datelor din copia de buletin de la dosarul cu acte si el.Omul,cand a vazut ca masina are vreo 12000 de euro datorii si amenzi, desi a dat pe ea 4500, dupa cum sustine,probabil ca s-a dus la aia si aia i-au zis ca ei nu apar pe acte,asa ca m-a dat pe mine in judecata,spunand ca de la mine a cumparat-o,ca refuz constant sa o inmatriculez,ca sunt de rea credinta,ca imi bat joc de el si chemandu-i pe adevaratii vanzatori,ca martori impotriva mea. Efectiv sunt terminat psihic, la gandul ca omul ar putea castiga acest proces, fiind dintr-un orasel de provincie, unde am inteles ca e o persoana importanta, cu relatii.Eu nu pot sa ma prezint la acel proces, fiind la 600 de km distanta si avand in grija un copil minor si imi e teama ca judecatorii vor fi influentati de el.Problema e ca s-au strans in cei 4 ani, de cand nu mai e la mine masina, circa 12000 de euro datorii, si omul are pretentia sa i le platesc eu.Chiar nu stiu cum pot exista asemenea oameni si am scris toate astea ca nu cumva sa ajunga si altii, in situatia mea.

| andaa252000 a răspuns:

De 3 ani de zile astept sa primesc un post in Suedia, l-am primit dupa un interviu de o ora si jumatate.Am inceput sa suplinesc la gradinite, in fiecare zi la alta, pana cand m-au reclamat doua educatoare (invidie personala, varsta sau rasism, nu stiu) spunand minciuni ca eu am refuzat sa schimb scutece.Eu am vrut sa schimb, doar am cerut putin ajutor, ca era prima oara si nu am copii ca sa stiu exact cum. Tipa a zis ca nu e nevoie, ca face ea, apoi m-a reclamat nu la sefa ei ci la angajatorul meu principal(seful cel mai mare, firma angajatoare). Problema este ca aceasta firma, cum aude o reclamatie, mai ales in perioada mea de proba, ia masuri.Si asa, am pierdut jobul. Femeia aceea a mintit.E greu sa o iert sau sa uit.Iar pentru ca o persoana nu te suporta, ti se ia paiea de la gura. Unde e dreptatea?

| anonim2fr4 a răspuns:

Stiu foarte bine ce este nedreptatea.Aceasta nedreptate o vad toti elevii din Gimnaziul Roghi.