| alexxxxxxxxxxxxzzzzz a întrebat:

Cum poti ierta pe cineva care ti-a facut o nedreptate mare?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ce inseamna nedreptate mare? Este foarte subiectiv spus. Daca nu ai capacitatea de a ierta dupa o perioada relativ scurta, atunci poate ar trebui sa lasi cursul timpului sa-si faca treaba.Chiar si asa, unele lucruri nu le poti schimba si nici nu poti uita mereu cum te-au facut unii sa te simti.

| Hyperion7 a răspuns:

Iertarea,in caz că se înțelege greșit,nu trebuie mărturisită neapărat persoanei care ți-a făcut o nedreptate,ci poți să o ierți pur și simplu.
In momentul in care ai fost rănit de o persoană,automat mintea omului fie se gândește la răzbunare,fie își umple inima singur cu venin,in timp ce acea persoana își trăiește viața-n pace.
Răzbunarea asta are și ea consecințele ei,crezi că dacă faci rău cuiva,ai făcut ceva folositor? Din contra, posibil sa fii mai distrus decât atunci când te-o făcut ăla sa suferi.
Faptul că nu poți ierta o persoana pentru greșelile pe care ți le-a comis, e un orgoliu tipic omenesc, daca e sa mă întrebi pe mine, așa eram și eu până am realizat că viața nu e ușoară și că încercări vor mai fi multe și mai grele de atât.Viata e un joc al celor puternici, cei slabi vor fi spulberați de ceilalți.Asta e adevărul.
Stiu că era o vorbă "furia e o pedeapsa pentru relele celuilalt" daca ai înțeles asta,ai înțeles totul.
Iartă-l, chiar daca ti se pare nedrept ce ți-a făcut,vei avea conștiința împăcată.Ani la rândul am suferit din cauza lu' taica-miu, îmi întunecase rațiunea răzbunarea pe care doream sa i-o aplic cu vârf și îndesat, dar la un moment dat am realizat că, deși am trecut prin calvarul meu, eu trebuie sa fiu cel puternic în această poveste și să-l iert.Nu i-am mărturisit asta niciodată în fața, însă din momentul in care l-am iertat, parca o piatra mi s-a luat de pe suflet.
Încearcă și tu și vezi cum te simți.Bafta big grin

| sammie a răspuns:

Dacă e nedreptate mare atunci cel mai bine e să nu mai ierți. Pur și simplu pleci de lângă acea persoană. Bine, acum depinde și despre ce subiect este vorba. Dacă este despre ceva delicat și personal, atunci... Next person.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandindu-se la cat de păcătoși suntem și cât de multe ne iartă noua Dumnezeu zilnic, cât greșim față de El, atât cu gândul, fapta și cu vorba.
Și în rugăciunea "Tatăl nostru" sta spus "Și ne iartă noua greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștrii. "

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Of Doamne of nu mai pot. Este prea mult durere nu mai știu...

| liliana77any a răspuns:

Nu te mai gandesti la asta is mergi mai departe.
Poti ierta insa cauta sa mergi mai departe.