| Aldutssss31 a întrebat:

Ce ati face daca viitorul vostru sot ar fi foarte imatur? Noi momentan nu avem casa noastră și stăm în casă moștenită de la mama mea unde sta si unchiul meu.Bani de chirie nu avem, sunt gravidă si nu beneficiez de indemnizație pentru creșterea copilului iar din 4000 de lei cat are el i-am explicat că e foarte greu sa plătești chirie si sa întretii 3 persoane(eu,el, copilul).Cum pot să-l fac să înțeleagă că o chirie e o responsabilitate prea mare pentru noi în momentul de față?

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând aveți un trântor, unchiul, fratele soțului.
În al doilea rând, nu ați văzut că nu aveți posibilități materiale, financiare pentru a avea un copil? De ce nu v-ați angajat dacă știați că vreți copil, ca să puteți beneficia de avantajele financiare date de asigurări?
De asemenea, de ce să vă luați în chirie un apartament dacă sunteți moștenitoare?
Soțul nu pune piciorul în prag cu verișorul din casă?

| Vântulalb a răspuns (pentru romeo78):

Nu e singura mostenitoare.
https://www.tpu.ro/......ar-pentru/
Si in plus, mai are un copil dintr-o relatie anterioara.
https://www.tpu.ro/......ni-jumate/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti unica vinovată nu trebuia sa ramîi gravida cu un om ca el mai ales in situatia voastra stai in chirie copil i ti trebuia? Daca el te va lasa si i si va gasi altă femeie tu ce vei face singură fara bani si cu copil mic? Iar casa mostenita de la mama ta nu este a ta? De ce sta si unchiul tau? Adica fratele mamei? Mama ta numai traieste? Casa aia daca ai mostenit o tu o poti vinde, dar daca tu ai doar o jumatate sau un sfert mostenire e greu.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In ce sens e imatur? Ca nu isi mai cauta inca un job? La bani trebuia sa va ganditi inainte de a avea ganduri sa aduci pe lume un copil. Chestiile astea se discuta de dinainte. Discuta cu el, ca e singura solutie.

| Aldutssss31 explică (pentru Aasdfghj):

Da,el știa deja că nu beneficiez de prenatal că am lucrat doar câteva luni.Problema e că e foarte orgolios, dar în cazul asta nu prea sunt alte variante decât să stăm aici.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu-i doar vina lui, ca si tu ai dovedit ca esti la fel de imatura, odata ce ai acceptat sex fara prezervativ, stiind ca poti raamne gravida, in situatia in care nu aveti de nici unele si nici nu va permiteti sa cresteti un copil.
Va trebuii sa stati cu parintii in jurul mesei si sa discutati serios, sarcina si relatia voastra, pentru ca imaturitatea este prezenta la amandoi.

| Freya1 a răspuns:

Sa o luam treptat.

Casa, e a mamei tale, sau ea a mostenit impreuna cu fratele ei casa de la bunici tai? Ca aici e o problema si o neînțelegere.
Dacă e doar a mamei nu are ce cauta unchiul acolo, dacă e moștenire poti sa faci un împrumut, sa il despagubesti si sa plece.Sau sa te despagubeasca el, sa faceti un împrumut si sa va luat altundeva.

Cand vrei sa iti iei o chirie strângi bani dinainte si da, poti sa iti iei o chirie având în vedere că ai in casa 4000 de lei pe luna.Cu una mai ieftina te ajungi si cu cheltuielile, plus ca iei si alocație vrei 400 de lei cred după copil.
Dar într-adevăr, e aiurea sa ai totusi unde sa stai si sa te duci in chirie.Dar si aici, depinde de criterii. Daca, condițiile sunt precare si nu poti investi pentru ca nu esti sigura ca va ramane al tau e cam nasol.Ar trebui rezolvată problema asta, Sa sti cu ce te alegi iar daca nu sa stii pe ce drum o apuci.

Imaturi sunteti amândoi.In primul rând nu trebuia sa faceti un copil daca stiti ca nu sunteti pregătiți.Adica in tot timpul asta puteati sa va strangeri un avans, sa va căsătoriți si sa va luati prin prima casa.Sau timp de 1 an/2 sa mergeți pe dincolo sa strangeti bani si sa va luati casa si pe urma sa faceti copii.

Am văzut si alte intrebari de ale tale in care par disperată si nehotarata.In prima faza nu ai studii superioare dar faci figuri la 1400/1500 de lei pe lună.In situatia ta nu ar fi cazul sa strambi din nas, ca nu pot sa iti vina sutele de milioane de-a gata.Si nu te compara cu iubitul tău, ca el daca nu are studii superioare si ia totusi 4000 de lei pe lună inseamna ca e cocoșat de spate de la efort.
Iar legat de copil, nu te mai gândi la avorturi facute in 6 luni si tot felulul de rahaturi ca iti creezi singura depresie.Esti tânără si nu erai pregatita pentru un copil, dar acum nu trebuie sa iti pui streangul de gât sau sa il urăște pentru ca vine pe lume.Tu stresandu-te asa nu vei face altceva decât sa prinzi ura pe copilul tau, sa devi depresivă sau sa iti pierzi mintile.Si mi-e frica de cei vei face pe viitor, dacă acum cand deja e dezvoltat si mai sa iasa vrei sa il omori.
Pot sa inteleg un avort in primele saptamani cand e doar un embrion fara viata, dar cand deja e un copil dezvoltat cu viata in el e macabru sa ai gândirea asta.
Nu e capăt de lume, în fond el săracu contribuie la cresterea lui considerabil in primi doi ani.Iei lunar după el 400 de lei sau cat era din care poti sa ii iei câteva lucrusoare.Plus ca o perioadă destul de lungă mănâncă doar lapte de la tine, iar haine și încălțări sunt si la magazinele mai ieftine, la medicul de familie trebuie doar sa il înscrie si majoritatea lucrurilor sunt gratuite pentru el.Deci cam toate sunt dramuite in asa fel incat daca ai putin creier chiar daca nu esti milionar in euro sa poti creste un copil.Eu una cand m-am nascut am purtat scutece doar o data la spital, în rest am fost tot invelita in carpe si uite ca am 26 de ani si nu am murit.

| Catrice a răspuns:

Gata,te-o dat afara șefu'?
Nu e el imatur, ci tu ca ai vrut copil când n-aveai job și știai situația.

| SilentRain a răspuns:

Îl las, da din moment ce aveți un copil
Poate ar trebui sa vadă cât de mult se înșela, pune-l sa treacă pe foaia toate cheltuielile

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand, tu esti o imatura, din doua motive:
1. Pentruca nu aveai serviciu si stiai situatia voastra, puteai sa mai astepti cu copilul inca ceva timp.
2. Dai vina pe el, dar tu nu esti vinovata.
In al doilea rand nu ne-ai spus de ce nu vrea sa stea in casa batraneasca? O fi avand el motivele lui. Ce conditii de trai aveti?
Eu stiu familii care traiesc cu 3000 de lei. Dar unde-i femeia cheltuitoare nu ajung nici 10000 de lei.

| Sophieka a răspuns:

Vad ca tu esti foarte imatura...

Ia-ti si tu ceva, macar part time, chiar daca esti insarcinata.

Cu 4000 de lei cum nu va descurcati? Luati-va eventual o garsoniera pana creste micutul si incercati 200 euro sa puneti deoparte intr-un cont bancar in fiecare luna si in vreo 2 ani, pana creste bebele, strangeti aproximativ 4800 euro - 5000 si cu un imprumut bancar, va luati si o locuinta a voastra...

| dinaprilie a răspuns:

Nu te "incadrezi" dupa ce vei naste pentru indemnizatie? Poate unchiul este "problema".

| Vântulalb a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu a lucrat. Nu are dreptul.

| Vântulalb a răspuns:

M-am uita prin intrebarile tale, fiindca imi aminteam ceva. Ai mari probleme dar dai vina pe altii.
Casa "mostenita de la mama" este si a fratelui tau. In functie de cine a fost proprietarul initial, mai poate fi si a tatalui, dar si a unchiului. Fiecare cu cota sa, nu in intregime. Asta e una.
A doua problema: tu mai ai un copil. In 3 ianuarie spuneai: "Am aproape 19 ani, am un copil de 7 luni jumate. Daca s-ar muta la mine (copilul) nu ar trebui sa-mi dea bani pentru copil, as primi postnatal pana la 2 ani."
https://www.tpu.ro/......ni-jumate/
Cum sa fi luat bani "postnatal" daca tu nu ai lucrat.
In conditiile in care deja aveai un copil, te-ai grabit sa-l faci pe al doilea. Tot fara sa fi lucrat macar 12 luni inainte de nastere. Si cum sa nu-ti ajunga 4000 lei?
Apropo, intreb si eu ca toti cei dinainte: care este motivul pentru care "viitorul tau sot" vrea sa va mutati in chirie? Inseamna ca e o treaba foarte serioasa.

| nicunicu3 a răspuns:

El se gandes-te sa fiti doar voi 2 si cand vine copilul sa aveti casuta voastra sa fiti doar voi 3, asta nu este imaturitate.Asta inseamna ca se gandes-te la viitorul familiei lui si nu poate sta pe capul omului.