| marniii a întrebat:

Ce ati face in locul meu?

Am un var care ma critica tot timpul in fata altor vecini, nu stiu ce vrea sa demonstreze.
Mereu zice ca nu am legat bine via si alte chestii banale de prin curte, si imi arata el mie cum trebuia facut si imi da mie solutii la orice
Chestia e ca eu muncesc si nu am timp
El are 40 de ani si nu munceste, a fost plecat prin UK, a venit acasa cu mana in fund si sta pe banii tatalui vitreg care e un om amarat cu scleroza in plagi
Si chestia asta ma umple de nervi pentru ca eu am 20 si fac ce pot, cand pot si eu am fost plecata cu el 6 luni, dar am facut ceva cu banii aia, el a mai stat ani de zile acolo si a bagat totul in pacanele
Mama zice sa tac si sa ma izolez de el dar e genul care se baga in viata ta, intra in casa cand are el chef si eu turbez cand ma gandesc ca nu a facut nimic cu viata lui dar mereu stie mai bine decat mine cum trebuia sa fac eu un lucru sau altul, el le stie pe toate
Ierri imi dadea sfaturi de condus desi el a renuntat de vreo 10 ori la scoala de soferi pentru ca a ridicat instructorul putin tonul la el

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa-ti arate el cum se face.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scurt si clar! Pune-i in vedere sa nu mai intre in casa ta si spune-i ca daca mai vine suni la 112 si spui ca a vrut sa te bata. Spune-i sa se duca unde a dus mutu' iapa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În locul tău nu l-aș lăsa să intre în casă la mine când vrea.

| Drimmero a răspuns:

"Ia mai du-te ma in zda m4-tii si ocupa-te tu de ele daca tot faci pe desteptul, eu n-am atat de mult timp, daca nu iti convine pune mana si fa-le tu".
Eu chiar m-as enerva sa stea cineva pe capul meu sa zica mereu ca nu am facut ceva bine, sa faca pe mr. perfect dar mai ales daca nu mi-a explicat cum trebuie facut, pai as rabufni si as lua persoana aia la bani marunti, as intra intr-un conflict verbal, nu pot sa tac, nici de-al dracu n-as mai pune mana sa fac lucrul ala.

| Freya1 a răspuns:

Știu genul asta de oameni, și eu am cunoscut doua căpușe ce pe lângă ca au mâncat de pe spatele meu s-au trezit tot ei sa îmi de-a lecții de viata.

Îți spun ce se intampla din perspectiva mea.Tu ai reușit sa te "reabilitezi" indiferent de situatie și sa te descurci.Nu ti-a mers aia, ai făcut aialaltă și tot te-ai dus în fata în timp ce el a rămas blocat în întunecimea mintii lui și asta îl afecteaza.
Și eu am pățit sa rămân fără munca o data cu o alta persoana, dar din cum am putut și ce am putut am reușit sa strângă niște bănuți din care mi-am cumpărat ceva și persoan respectiva era ofuscata de cum am reușit rămânând amadoi fără job(el stand pe jocuri la pc și eu batandu-mi capul sa fac ceva lucru pe care nu la văzut dar nah ) sa am bănuții aia.
La tine nu îți spune asa în fata, dar asta se deduce.E vorba de invidie, iar pe oamenii astea trebuie sa ii ți la distanta ca te vor sapa rău.

| johnnny123 a răspuns:

Se bagă în viața ta pentru că el nu are una. Mama ta are dreptate. Lasa-l în pace și încearcă să ai cât mai puține interacțiuni cu el. Singura modalitate de a scăpa de el este să-l lași să abereze și să nu-i dai niciodată impresia că te afectează în vreun fel. Dacă va vedea că nu primește nicio reacție, cu timpul se va plictisi.

Iar dacă vrei să-i dai cu adevărat peste nas, încearcă să ai cât mai multe realizări personale. Nimic nu-i scoate mai mult din minți pe genul ăsta de oameni decât succesul altora.

| LordCristobal a răspuns:

Ar fi bine sa il eviti pe acest văr al tau pentru ca e o persoana toxica.
Iar cand iti reproseaza ceva spune-i verde in fata ca nu are dreptate si ca nu are niciun drept sa iti reproseze ceva.
Si daca poti explica-i intr-un mod cat diplomat ca mentaliatea lui si atitudinea lui fata de viata e gresita si e pe un drum gresit care o sa il coste mai tarziu.

| carevaescu a răspuns:

Par probleme banale. Vorbele si comportamentul lui nu te afecteaza decat daca le lasi tu. Sunt bune pentru a-ti intari rabdarea.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal sa critici pe cineva în fata altcuiva numai de dragul de a arata cât de smart ești tu în ale cunoștințelor vietii. O discuție în intimitate și privat este numai buna si de recomandat! Mai multa atenție probabil și îndemânare! Ia-ti timpul necesar, nu te grăbi și uita-te înainte cum se gradinareste, informeaza-te! Lasa-l nu are rost sa îl cicalesti, ca nu ii ești mama pana la urma, spune-i sa fie mai altfel, pentru ca pana la urma cu toții învățăm, nu ne naștem învățați!

| 199onur7 a răspuns:

Asa var 1 la 1 milion in loc sal apreciezi tu vi aicia si il vorbești le la spate si el saracul se gândește la bine si vitorul tau -_-

| DaniTIRB a răspuns:

Aceasta este o persoana cu un istoric trist cand era mic (probabil in trecut era constant criticat, acum se rasfrange asupra ta). Respecta ce a zis mama ta, e un sfat bun. Dar, inainte de a urma sfatul mamei tale, spune-i ca nu iti place cum sa se comporte si sa se opreasca. Cel mai probabil lucru o sa fie sa te ia la... Asa ca inregistreaza (vocal) cu telefonul in buzunar cand spui asta. Deoarece daca intra in spatiul tau (casa ta) el poate fi arestat (acum, pentru ca el a facut o obisnuinta de a intra la tine in locuinta, la politie trebuie o dovada ca ai spus sa nu mai intre). Daca te intelegi cu el, explica-i mai "frateste" si incearca sa interactionezi mai rar cu el pana cand face o schimbare sau ceva de genu.

| marniii explică:

Ma oftic ca nu pot sa dau mai multe funde