| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci când ești abuzat verbal de propriul tau părinte? Menționez că am aproape 30 de ani și nu mă pot muta inca din anumite motive. I-aș zice vreo două dar așa nu rezolv problema. E tipul de om care nu poate fi schimbat,așa s-a comportat toată viața cu mine si cu mama mea. Cum schimbi un om? Prin rugăciune am mai auzit dar nu cred in astfel de lucruri. Eu reacționez destul de ok, rad când mă jignește, nu știu de ce. Dar știu că felul în care s-a comportat mereu mi-a afectat stima de sine. Deci cum îl pot schimba? Sau trebuie să mă schimb pe mine întâi?

Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Oare nu ar fi cazul sa te schimbi tu?
Stai pe capul lor si la varsta asta si tot tu ai vrea sa le spui vreo doua?
Lasa oamenii sa-si traiasca linistiti batranetile. Nu sa te ingrijeasca si hraneasca pe tine. Muta-te si descurca-te singur(a).

| Paula67 a răspuns (pentru Standt):

Din septembrie mă mut, sunt de relativ puțin timp cu ei.

| Paula67 a răspuns (pentru Standt):

Si am propriul meu loc de muncă.

| Paula67 a răspuns (pentru Standt):

As pleca în secunda doi daca as putea dar nu mă lasa ei, îmi țin buletinul

| johnnny123 a răspuns (pentru Paula67):

Am și eu câteva nedumeriri:

1. Cum adică "îți țin buletinul"? Pentru asta poți să le faci plângere la poliție pentru că este ilegal să reții actele cuiva, chiar dacă este copilul tău. Iar dacă nu vrei să faci asta, poți să declari buletinul pierdut și să-ți faci altul.

2. Cum adică "nu te lasă să pleci" din moment ce ai 30 de ani și loc de muncă? Nu ai nevoie de permisiunea lor ca să pleci, ești liberă să o faci oricând. Te țin cumva legată de calorifer?

3. Dacă spui că acum nu poți să pleci "pentru că îți țin buletinul", de unde știi că în septembrie te vor lăsa să pleci?

4. Spui că ești "de puțin timp cu ei". Rezultă că înainte nu ai stat cu ei și te-ai descurcat singură. Acum de ce nu mai poți să faci asta?

| Paula67 a răspuns (pentru johnnny123):

Situația e mult prea complicată dar mulțumesc pentru sfaturi. E clar că mă voi muta și dacă e ceva ce îmi doresc mai mult e să fiu total independenta. Așa s-a nimerit situația sa trebuiască să stau cu ei pentru o perioada.

| Standt a răspuns (pentru Paula67):

Ai un loc de munca, inseamna ca ai cu ce plati o chirie sau o rata la o locuinta cat de mica.
Buletinul poti sa-l declari pierdut si s scoti altul.
Dar intreb si eu ca si mai sus: cum te muti din septembrie?

| Paula67 a răspuns (pentru Standt):

Ma mut cu iubitul meu din septembrie, așa am decis de comun acord cu părinții mei. Dar eu ce voiam să aflu e cum sa ii schimb comportamentul căci nu numai cu mine se comporta așa ci și cu mama mea care vrea sa depună divorț din cauza asta. E foarte complicată situatia

| Standt a răspuns (pentru Paula67):

La varsta asta nu il mai schimbi. Nu in bine.
Las-o pe mama sa faca ce stie ea ca e mai bine.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te schimbi tu?
Daca ai 30 de ani si inca stai cu parintii, ai o problema.
Probabil stai ca un trântor, pe banii lor. Nu mă miră comportamentul tatălui față de tine.

| LisaJulie a răspuns:

Pai încearcă sa îți găsești un loc unde sa stai, știu ca este greu în ziua de azi dar poate părinții s-ar dori sa te vadă independent

| eliancodrut a răspuns:

Eu nu am fost abuzat de parinti, deoarece de la varsta de 16 ani mi-am luat soarta in maini. Si am facut si 2 facultati, iar acum am o functie respeectabila cu un salariu frumos.
Asta desi tatal meu vroia "sa fi ramas fecior la plug, sa fi ramas la coasa" asa cum zice Octavian Goga.
Nu inteleg cum te mai pot dirija parintii la varsta de 30 de ani! Demonstrezi ca esti papa lapte,