| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi o relație sănătoasă? Cum trebuie să se comporte femeia față de bărbat? Cum trebuie să se comporte bărbatul față de femeie?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Sa existe sentimente in primul rand, atractie, ca fara astea nu e relatie, doar prietenie. Apoi sa existe respect, intelegere, comunicare, deschidere fata de problemele partenerului. In cazul in care are ceva sa-mi spuna, sa o sprijin, sa o ajut, sa nu tina in ea, eu-s deschis la comunicare intodeauna. Sa existe un echilibru, sa facem si lucruri impreuna dar sa avem si spatiul nostru liber, sa nu existe bataie de cap, ideal ar fi sa fie doar intelegere, dar oamenii sunt complicati si nu va exista mereu lapte si miere, daca intervine monotonia te enervezi doar prin simpla prezenta a acelei persoane, nu suport sa se ajunga la monotonie, lucrurile merg din inertie acolo, intervin rupturi cam cat fosele de mari si relatia e cam pa. Pana la urma tine de caracterul persoanelor sanatatea unei relatii, unul din ei oricum se va implica mai mult in acea relatie, echilibrul asta e greu de obtinut.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu tine treaba, destul de greu sa gasesti omul potrivit pentru o relatie benefica. Mai bine singur

| romeo78 a răspuns:

Nu mai există educația de altă dată! Pur și simplu e un noroc o căsnicie fericită în prezent.
Suntem o lume a live-urilor, o lume a minciunii, falsității, perversiunilor, au dispărut valorile morale!

| Simpatic a răspuns:

Sa existe un respect reciproc. Si astfel cei doi sa se inteleaga in toate privintele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să trăiască împreună. Dacă conviețuiesc împreună, relația este sănătoasă.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Sa traiasca impreuna, da, dar nu oricum! In deplina armonie!

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu există deplină armonie pe lumea asta, doar la concertele simfonice de muzică clasică. În viața de cuplu armonia e dinamică.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Din ce ai spus mai devreme, se intelege sa convietuiasca impreuna cum o fi, chiar si cu certuri frecvente, numai sa fie capabili sa stea impreuna... Ceea ce nu mai e normal!

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Ba e foarte normal ăn sensul că asta se întămplă frecvent. Dar eu nu asta am spus.

| Freya1 a răspuns:

Într-o relație "sanatoasa" trebuie sa existe iubire, respect, intelegere, compromis, fidelitate...Si multe altele, dar astea sunt baza principală.Asa ca ambi parteneri trebuie sa respecte aceste reguli.
Alte lucruri din perspectiva mea ce ar trebui să își facă loc intr-o relatie ar fi ajutorul reciproc si respectul fata de munca fiecăruia.Adica daca muncesc amândoi sa respecte munca celuilalt si sa il sustina, daca ea e casnică si el munceste ea sa conștientizeze că treburile casei sunt atribuită ei nr 1, dar in acelaș timp el trebuie sa aprecieze ce face ea (ca si aia e munca) Si sa o ajute cat de des poate macar menționând ordinea.Iar foarte sănătos din perspectiva mea, repet din perspectiva mea ar fi ca rolurile sa nu fie inversate, Adică el casnic si ea la munca pentru ca nu va iesi chiar bine.
Alte aspecte ar fi sa aiba prieteni comuni, sa iasa impreuna si sa nu lase pe nimeni implicit părinți (socrii) sa intervină în relația lor.Ca sa nu mai vorbim de mutatul separat de părinți (tineri cu tineri, bătrâni cu batrani)

| Catrice a răspuns:

Femeia ca o doamna și bărbatul ca un porchee hee

| Frank51 a răspuns:

Normal și natural ca 2 oameni normali.

| Zuzu1991 a răspuns:

Respect reciproc... tot restul e nesemnificativ si are valoare doar de bonus, doi oameni care nu se iubesc cinestiece pot avea o relatie foarte santoasa, chiar daca (evident) motivul pentru care sunt impreuna nu e dragostea
iar, invers, doi oameni care se iubesc la nebunie dar nu exista respect, atunci e doar un chin, la modul absolut
deci ai dat funda cuiva care ti-a spus ca "atractie" in primul rand, lucru foarte gresit

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Nu știu, nu cunosc prea bine această latură, că tot fi vorba de funda, mi-a fost greu să aleg între voi cu toții ați spus un lucru bun, ce am ales a fost printre primele răspunsuri din prima zi. M-i s-a părut că a depus mai multă muncă în ceea ce a scris.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, nu aveam intentia sa te blamez, ci era doar o observatie

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

E ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un respectat natural si neforțat.

| Annaaaaaa5115 a răspuns:

Comunicarea e baza

| DaniliucC a răspuns:

1. Nu trebuie să-l bombardezi cu întrebări despre unde merge și cu cine se întâlnește de fiecare dată când iese din casă, pentru că îți spune tot ce trebuie să știi dinainte să ai șansa să întrebi.
2. El vine întotdeauna acasă la timp.
3. Instinctul tău îți spune să ai încredere în el. La fel și inima ta. Și creierul tău.
Mai multe poti verifica aici : https://loveisaname.com/23-de-semne-ca-nu-te-va-insela-niciodata/