| helpmoi a întrebat:

Ce parere aveti de comunitatea LGBT din Romania? Credeti ca oamenii isi vor schimba vreodata parerea despre ei si vor evolua lucrurile?...

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Lucrurile evoluează rapid în bine dar depinde mult și de locul în care trăiești și mediul în care te învârți. În București și orașele mari este relativ OK, mai puțin la țară și în orașele mici. Depinde foarte mult și de gradul de educație, persoanele needucate și/sau religioase sunt mult mai puțin tolerante.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer nu ma intereseza alte persoane indiferent ce sunt, iadul sunt ceilanti indiferent ce sunt

| Violleta2022 a răspuns:

Romania este o tara foarte conservatoare. Probabil ca va trebuii sa mai treaca vreo 50-100 de ani, pana ce lesbianismul va fi acceptat si se va traii confortabil alaturi de lesbiene si gay.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca au destula libertate in Romania nu vad ce ar trebui sa mai evolueze

| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Nu este adevărat. Suntem cu 20-30 de ani în urmă din punct de vedere legislativ față de țările avansate dar din păcate toată Europa de Est e aproape în aceeași situație.

| suntserios a răspuns (pentru andreia67):

Faptul ca nu se permit casatoriile nu inseamna ca din punct de vedere legal homosexualitatea nu este libera oricarui cetatean din Romania. Deci din punctul asta de vedere oricine poate face sex si iubi pe cine vrea.

| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Deci nu există egalitate. Nu mai vorbesc de legislația cvasi-inexistentă și învechită privind persoanele trans că asta deja e o problemă în sine.

| suntserios a răspuns (pentru andreia67):

De ce ar trebui sa existe egalitate atat timp cat exista toata libertatea de care au nevoie. Nici sa fii casatorit cu 4 persoane deodata nu e permis, dar nu contesta nimeni ca e o discriminare.

| pufulescu a răspuns (pentru andreia67):

Ba exista EGALITATE si asa trebuie sa ramana! De ce ar trebui sa ma dau eu la o parte ca sa se aseze altcineva? Un transexual sau gay sau ce o fi este UN OM si nimic mai mult, are drepturi cat si obligatii prin urmare, nu e nevoie sa il cocotam pe un piedestal si sa ii dam privilegii... si situatia e valabila pentru orice minoritate de orice fel.