| iuliana21 a întrebat:

Ce sa fac? sunt cu un baiat de 1 an dar l-am mintit foarte mult.nu stie nimic de viata mea.numai minciuni.cand o sa afle se va desparti de mine 100% aceeasi lucru s-ar intampla si daca iasi spune eu el pur si simplu iubeste o impostoare.nici nu vrea sa ma gandesc la asta. ajutati-ma va rog mult cu un sfat

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

In primul rand de ce i-ai ascuns adevarul... porneste cu inceputul... explica-i care au fost motivele pentru care ai mintit.
recunoaste-ti vina si daca te iubeste si te respecta te va si intelege si te va ierta happy
daca tu il placi, il iubesti si crezi ca este important pentru tine nu renunta usor la el. demostreaza-i ce simti pentru el si recucereste-l, fa-l s ase indragosteasca de adevarata TU.
noroc!

25 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca el te mintea tu ce-ai fi facut? Ii sarea-i in brate si il iertai? Daca erai in locul lui, ti-ar fi convenit sa fii mintita? Incearca sa ii spui adevarul poate mai poti salva ceva...

daniela
| daniela a răspuns:

Nici o relatie adevarata nu se poate baza pe minciuni asa ca ori te desparti ori te risti si-i spui adevarul si daca te iubeste te va ierta si veti trai fericiti pana la adanci batraneti desi suspicios va ramane o viata intrega pe tine.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cred ca intrebarea ta, contine deja raspunsul. Insa cine nu risca, nu castiga! Poate ca te iubeste mai mult decat crezi.

Acum fii responsabila happy Daca ii spui tu adevarul, mai ai o sansa sa te explici!
Daca aude din alte parti, pe langa injurii, te alegi si cu lipsa de respect din partea unei persoane dragi!

Alegerea iti apartine; succes.

| Leea1234 a răspuns:

Indiferent de secretul, secretele tale daca te iubeste cu adevarat, te va ierta, dar nu iti imagina ca imediat dupa dezvaluire va sari in bratele tale si-ti va spune :nu-i nimic... te iert, va trebui sa ii dai un timp (fara sa-l presionezi)de gandire, sa puna lucrurile cap la cap, si sa speram ca va vedea lucrurile frumoase petrecute intre voi, nu stiu ce sfat ti-as putea da, imi este frica ca, daca vei urma sfatul meu si o sa fie un esec ai sa spui ca e din vina mea, dar vad ca ai mustrari de constiinta, si pentru asta va trebui sa ii spui adevarul cu orice risc, pentru ca de aflat tot va afla, si cred ca ar fi mai bine sa stie de la tine, decat de la ceilalti, si nu uita, daca te iubeste cu adevarat te va ierta indiferent de cat de grav e secretul succes

| Leea1234 a răspuns:

Nu stiu daca o va ierta! eu sper ca da, si hai sa fim seriosi cat de grave pot fii minciunile iulianei, ca doar nu a omorat pe nimeni, si daca a mintit cu siguranta a avut motivele ei ca nu cred ca a facut-o de placere! si tipul ar trebui sa-i inteleaga motivele pentru care l-a mintit si sa incerce s-o ia de la capat, ca deh asa e intr-o relatie mai trebuie sa mai treci si cu vederea unele chestii.

| Farcas a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii spui chiar tu! e adevarat ca sar supara dar daca te iubeste cu adevarat, te va ierta. dar fi sigura ca daca va afla de la altcineva, sansele sunt 0 sa te mai ierta.si eu l-am mintit la inceput pe prietenul meu si a aflat pana la urma, si ne-am despartit.ne-am impacat dar de atunci nu mai are incredere in mine.anyway sa nu vb de probleme mele. sfatul meu este sa aveti o discutie serioasa, sai explici de ce a trebuit sa minti (ma gandesc ca aveai vreun motiv serios ). Sti si tu cum e. Minciuna are picioare scurte!

| andreea_8479 a răspuns:

Pune te in locul lui...numai minciuni, ai fi putut sta intr o astfel de relatie?
nu t condamn... poate ai sh u motivele tale. te ai indragostit.deci vezi k nu este bine c ai facut
acum sigur il vei pierdesadar trebuie sa iit fie invatare de minte

crede in u si in calitatile tale...indrazneste sa infrunti adevarul oricare ar fi acela, el trebuie sa se indragosteasca d u... d felul tau de a fi
ai putea incerca sa ii explici...pentru iubirea voastra...ar fi bine sa t ierte

mult succes

| alexa a răspuns:

Pai de ce l.ai mintit mai? banuiesc ca ai tu motive bine intemeiate k nu cred ca l.ai mintit atata timp doar de dragul de o face
eu zic k cel mai bine decat sa afle de la altii mai bine iti iei inima. n dinti si vorbesti tu cu el, spune. i motivele care te.au determinat sa faci asta...pe moment va fi socat(ti. o spun din proprie experienta, k m. a facut in toate felurile atunci), dar daca te iubeste te va ierta...insa nu pe moment. ii va trebui o pauza in care sa decida ce sa faca cu relatia voastra... daca va fi sa mai fiti impreuna ar trebui sa incerci sa lasi minciunile de o parte pentru ca vezi k tu suferi si vei mai suferi din kuza asta...si oriqm nici daca nu va veti mai impak tot ar trebui sa nu mai minti cu lucruri importante...va fi o lectie de invatat pentru viitorul tau
bafta si ai grijawinkinghappy

| JackieSue a răspuns:

Pai de ce ar trebui sa-i spui ceva? In locul tau as fi cu el pana cand decide el(sau tu) ca nu mai sunteti facuti unul pentru celalalt, dar tot nu i-as zice nimic despre viata mea.
Oricum... urat din partea ta.

| greg a răspuns:

Credeai ca te duce undeva bine minciuna? Sfat:data viitoare sa faci altfel.Nu ai scapare. Minciuna te salveaza pe moment, dar te ingroapa pe viitor.

| ilie a răspuns:

O minciuna atrage alta dupa ea asa ca prapastia care desparte adevarul de minciuna s-a adancit mult. Mai ai o sansa pentru a salva macar in ultimul ceas ceva.Aratati adevaratele tale calitati pentru ca el sa fie atras de ele si asa saiti ierte tot, fii supusa dar nu sclava, pastreaza demnitatea de om. TOTUL DEPINDE DE TINE ai de unde sa alegi.

| lifeForJesus a răspuns:

Sincer, nu cred ca ai nici o sansa... dar totusi ai putea sa-i spui adevarul...asa usurel!

| adria1967 a răspuns:

Din cate stiu eu unii oameni mint de placere, ca sa iasa in evidenta cu ceva, acestia de obicei exagereaza mult adevarul, dar altii mint de "frica". Frica sa nu fie parasiti, frica sa nu fie iubiti etc. Eu cred ca ai o sansa sa-i explici motivele pentru care nu i-ai spus adevarul de la inceput, el daca te iubeste cu adevarat te va ierta cu siguranta. Cand iubesti, poti trece aproape peste orice. Spune-i adevarul indiferent ce se va intampla, te vei simti usurata si daca e ceva "greu de iertat" si el te iubeste iti spun ca te va ierta 100% si va aprecia faptul ca ai avut incredere in el, chiar cu riscul de a-l pierde. Succes!

| turtl3 a răspuns:

Dezminte incet-incet totul... cat mai repede

| yuly_6695 a răspuns:

Ai construit o relatie bazata pe minciuna.
Numai tu esti de vina de ceea ce s-a intamplat.
Pentru Andrutza, ce te face sa crezi ca o v-a ierta?
O relatie se bazeaza pe respect, comunicare, si celelalte care deriva de aici.
Faptul ca ea l-a mintit de atatea ori denota ca nu la respectat.
Si cu asta am spus totul.

| pysysexyshyrea a răspuns:

Eeeeeeeeeeee,,, nu, trebuia, sa-l, mintiiiii, era, frumoss, si, dura, relatia, daca, ii, spunea-i, viata, ta, adevarata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal ca la copiii de un an sa le mai spui cite o povestioara asa mai pe intelesul lor. E periculos cind incep sa creasca ca nu mai cred in povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma te rog, dar eu trag concluzia, fiindca mai cunosc oameni care mint, ca tu minti asa cum respiri.si nu numai pe el.sa nu minti din principiu este greu si se poate in ani de antrenament.macar stiu ca nu sufera nimeni.acum tu l-ai mintit si el nu stie. dar stii tu si tot e bine. poti sa-i vorbesti si sai explici concret cat si de ce ai mintit.si roagal sa te inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recunoaste-ti vina si daca te iubeste si te respecta te va si intelege si te va ierta big grin:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebuii sai spui adevarul pt pana la urma tot o sasi dea seama cai ascunzi ceva............ eu mult mai bine daca i spui tu ...ci nu alcieva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sai spui adevarul pentru pana la urma tot o sasi dea seama cai ascunzi ceva... eu mult mai bine daca i spui tu ...ci nu alcieva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie cam la fel iuliana.Este vorba despre un baiat ca 3 ani mai mare decat mine, dar ma place si il plac.Intro seara ma enervet pe mess, spunandu-mi ca vrea sa ma sarute, dar eu nu am acceptat. El stie ca il plac si eu stiu ca ma place, dar ne ascundem unul de altul.Nu vereau sa am deocamdata o reletie si nu stiu ce sa fac. I-am dat ignor si s-a suparat.nu stiu cum sa il bag inapoi in lista si s-a suparat rau.La sc mi-a spus ca vrea sa-mi zica ceva, dar nu a apucat caci eu am uitat si nu l-am asteptat. A crezut ca nu am vrut sal astept. El este foarte frumos si dragut. Miar parea rua daca nu ar ai vb cu mine.As vrea sa inteleaga macar, ca vreau o relatie de prietenie si atat. Daca incerc sa descurc situatia, de emotii, nu stiu ce mai scot pe gura si s-ar putea sa se supere mai rau si sa incurc situatia total. ajutati-ma si pe mine pls.VA ROG FRUMOS!

| Bogdana a răspuns:

Fiecare om are motivele lui cand face un lucru...in cazul tau probabil ai avut un motiv sa-l minti chiar daca minciuna nu este un lucru bun tocmai bun... dar eu zic sa-i spui adevarul, explica-i motivul pentru ca sunt sigura ca exista unul.Nu uita greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.Si inca ceva minciuna are picioare scurte. Daca afla de la altcineva? spune-i si daca chiar te iubeste sigur te va ierta, poate nu pe moment dar in timp... o sa te ierte.

| paul_4864 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa il minti in continuare, numai ca in timp ar trebui sa ii spui adevarul (tot adevarul) si asa poate salvezi relatia voastra

| gabitza_29 a răspuns:

O relatie se bazeaza in primul rand pe incredere...si cu asta cred ca am spus tot...