| Mefisto23 a întrebat:

Ce sfat as putea sa ii dau eu unei fete de 20 de ani - care a venit la mine cu o problema de m-a lasat masca : a decis ca nu-i mai plac barbatii (sau ca oricum nu i-au placut niciodata nu prea am retinut asta), e indragostita de o femeie cu 15 ani mai mare si casatorita pe deasupra? Am incercat sa ii explic ca nu o pot ajuta, nu-mi trece prin minte niciun sfat si ca ar trebui sa o intrebe pe sotia mea mai bine, dar ii este rusine de ea. Ma uitam ca prostu la ea si tot o intrebam : "bei ceva?" Eu nu am nimic cu cei care au alte orientari dar acum ca am dat de o problema de felul asta am ramas blocat - si mi se intampla destul de rar sa nu pot ajuta pe cineva macar cu cateva cuvinte. Daca aveti idei - va astept!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Mefisto, nu inteleg pana la urma, care e problema ta sau a ei. De ce fel de sfat are nevoie? Legat de orientarea sexuala, legat de situatia asta amoroasa cu o femeie mai mare si casatorita, legat de ce anume are nevoie de un sfat? Si dilema ta care este? Mie mi se pare ca, pentru un barbat care nu a fost pus in situatia asta pana acum, mi se pare ca te-ai descurcat foarte bine. Ce puteai sa faci decat sa spui ca nu stii? Nu am inteles insa ce legatura are sotia ta. De fapt, imi e destul de neclar care e dilema fetei, ca sa vad daca sfatul tau de a vorbi cu sotia ta a fost potrivit sau nu prea. In general, este bine sa fii suportiv, daca asa simti. Asa imi lasi impresia, ca ai vrea sa o ajuti, dar nu stii cu ce. Asa ca fii suportiv, ascult-o, incearca sa iti pui experienta la bataie, daca de sfaturi de cucerire are nevoie (banuiesc ca stii mai bine decat sotia ta cum poti cuceri o femeie... sau ma insel?tongue)
allinna, generalizezi aiurea. Bun rationament "sunt femeie, nu mi-a trecut prin cap sa am raporturi cu alte femei, inseamna ca celor care le trece prin cap..." Ce? Nu au intalnit barbati care sa le faca sa se simta femei?laughing Aproape ca lesin de ras cand citesc ce mesaj limitat ai putut concepe; nu stiu de unde ti-au venit cuvintele.

25 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Mefisto, acum inteleg. Da, daca e lesbiana nu inseamna ca e barbat, nicidecum. Si ai dreptate sa vrei sa o sprijini, fiindca e destul de greu sa iti faci coming out-ul, asa se cheama procesul de recunoastere fata de sine si fata de ceilalti a orientarii sau identitatii sexuale; si atunci cand spui ceva atat de intim si privit atat de aiurea de multi oameni, e o dovada de incredere si, pana la urma, o asumare a riscului de a fi respins. Eu cred ca sa fii alaturi de ea prin toata aceasta experienta e tot ce ai putea face mai util. Succes! Nu e un capat de tara, oamenii pe care ii iubim nu se schimba doar pentru ca noi aflam ceva despre ei (ceva ce era valabil si ieri si acum un an, doar ca nu stiam noi).
Allinna, fii serioasa; nu ma adresam tie, era o remarca retorica. Daca adresarea catre un alt membru care a raspuns are relevanta pentru raspunsul meu la intrebare, fii convinsa ca am sa fac la fel si data viitoare. Sau poate sunt, pur si simplu, atat de atrasa de tine, incat nu ma pot abtine... Mai meditez.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Mda...neplacuta postura! Dar de ce o expediai la sotia ta, mai ales ca ai aflat ca ar fi lesbiana...gresita miscare! Bine ca ii era rusine...sau a simtit ca nu poate discuta asa ceva cu ea...fiind femeie de femeie!
Banuiesc ca nu esti asa de tanar si ai auzit de atatea femei care sunt lesbiene...sunt subiecte in taboide pe aceasta tema...Bine era daca-i spunea-i adevarul...ca te-a socat cu aceasta informatie si chiar nu sti ce sfat sa-i dai...si mai mult.ca nu este intelept sa aiba o relatie cu o femeie casatorita... Dar ma gandesc ca asta poate era fantezia ei... femeia casatorita poate nici nu stie despre existenta sau dragostea ei... In fine...cred ca alegerea ei n-a venit spontan...de fel aceste persoane simt de mici afinitatea pentru acelasi sex...Sau poate fi teribilism de pustoaica... dupa vreo deceptie! Nu te stresa...se descurca ea...nu este nici un pericol sa ramana gravida...va fi o experienta si va decide cum si cu cine!

| Linda a răspuns:

Spune-i ca de multe ori fetele care spun ca se simt atrase de cele de acelasi sex nu au avut o relatie buna cu mama lor si incearca printr-o astfel de relatie sa identifice femininul din ele si sa rezoneze de la suflet la suflet de femeie. E o chestie care cu o mama buna trebuia sa se intample pana la 7 ani. Se poate adauga la asta si sa se simta neinstare /necurajoase sa riste sa fie cu un baiat. Sa mai astepte cativa ani, daca e sub 22 de ani inca e in formare, e normal sa simta nesiguranta, neacceptare, confuzie inca.

| Jupiter a răspuns:

Da-i aceleasi sfaturi pe care i le-ai da oricui ar vrea sa se bage intr-o casnicie. Pe langa asta, spune-i ca oricum n-are cum sa oblige femeia respectiva sa-si schimbe orientarile sexuale.

| Mefisto23 explică:

Psiholoaga - in legatura cu sotia mea- m-am gandit doar ca o femeie ar intelege-o mai bine. Daca ea ar fi (ca eu inca nu cred)lesbiana asta nu inseamna ca e barbat, nu? Si nu e neaparat necesar ca eu sa o pot intelege. si sa-i mai si dau sfaturi despre cum sa cucereasca o femeie... Vreau sa o ajut pentru ca mi-e mai apropiata ca o prietena, e din familie. Nu sunt de acord cu ce simte, dar nici nu vreau sa o sperii sa se simta marginalizata - a venit la mine pentru niste raspunsuri pe care nu le gaseste inlauntrul ei iar eu nu le am. Multumesc pentru raspunsuri tuturor.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Doamne in loc sa o atraga un baiat o atrage persoanele de sex femininstraight face

Inteleg caci, cand auzi asa ceva nu mai stii ce sa mai spui

Zii poate e confuza ca ce poate vedea la o femeiestraight face mai ales ca este maritata

| andreea_9905 a răspuns:

Consider ca nu avem niciun drept sa judecam oamenii.Fiecare este liber sa-si aleaga tot ceea ce isi doreste.
Subiectul ales este unul cu multe fete.Prin urmare si comentariile pe aceasta tema vor fi cu multe fete.Raul omenesc este mult prea complex pentru a fi inteles unilateral.Si reprezinta o realitate prea larga pentru a fi priceputa printr-un singur cadru de referinta.Intelegerea realitatii fundamentale este ceva ce nu vom atinge niciodata; de ea doar ne putem apropia.Si cu cat ne apropiem, ne dam seama ca nu o intelegem-ca ne aflam cu atat mai mult intr-o stare de necunoastere in fata misterului ei.Atunci de ce sa incercam sa intelegem? Raspunsul este simplu.Penru ca e mult mai bine, mai rodnic si mai constructiv, sa avem o sclipire de intelegere asupra a ceea ce suntem decat sa ratacim in intuneric total.
Sunt multe de spus…incearca sa o ajuti cu sfaturi si mai vb cu ea poate nu-si da seama ce face s-o fi uitat prea mult la filme sau are vreo dereglare psihica prea mica sa se gandeasca la asa cevasadsa consulte un psiholog nu un psihiatru ca sa nu inteleaga gresit si asta ar fi mai de preferabil cat mai repede ca nu cumva sa aiba alte ganduri relesadnasoala treaba dar un psiholog ar fi cel mai indicat.Bafta si mult succes! Sa ma anunti si pe mine ce decizie a luat fata propune-i eu zic ca este cel mai bine asahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o, pentru ea este un moft, cineva de pe aici zicea ca sunt la varsta la care nu pot lua decizii corecte, cu timpul are sa-si dea seama, inca nu a intalnit un barbat care sa o faca sa simta un orgasm real, mare smecherie sa fii lesbiana, sunt femeie, niciodata nu mi-a trecut prin gand sa am raport cu o femeie, dar respect deciziile celorlalti, sa incerce, si ce va urma numai ea decide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoago, draga mea, tu lesini si din mai putin, ti-as ramane indatorata daca la o alta postare ai raspunde persoanei si nu mi te-ai adresa, ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul unor chestii ca orientarea sexuala care o priveste numai si numai pe acea persoana in cauza trebuie vazut daca poate hotari singura si deci n-ar avea nevoie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-mi place!
Mefisto, exista in viata situatii in care suntem blocati. Mie-mi pari blocat in moment si ...nu mai poti iesi. Nasol. Nu te pot ajuta.
Alllinna, stii ce-mi trece prin cap? Nu vrei sa stii.
Psiholoaga, tare din nou. Ti-am mai spus ca m-am indragostit de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@psiholoaga, nu medita, somnul ratiunii naste idei preconcepute, lasa-le pentru altii, analiticul nu-i pentru tine, mediteaza si tu la o frunza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@furni si tu Brutus? tie-ti trebuiesc mai multe frunzelaughing psiholoagei numai una, ea le-a citit pe celalte doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alllinna, ai dreptate! Asta-i top 3 TPU. Tu, cea analitica, blonda suprema, pe locul intai. De la atata analiza google te-ai transformat intr-un link. Apoi, la distanta enorma de sipritul tau analitic se afla psiholoaga, cea plina de prejudecati (cum ai putut debita asa ceva, nu inteleg). Eu sunt prin copaci, rasfoiesc frunzele, sa te pot ajunge vreodata.
Ai inteles? Iti dau un link?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@furni asa mamica, copacel, copacel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alllinna, de aici, de sus, de unde sunt eu, chiar asa te vad. Vei creste. Sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau la 10 ma indoiesc, ca poti mai sus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 10 e aerul rarefiat si nu se mai oxigeneaza creierul...Psiholoaga e una dintre cele mai deschise la minte persoane de pe aici, iar mefisto a inteles asta si a premiat raspunsul!
Alllinna, nu fi invidioasa, furni te iubeste si pe tine, numai ca isi manifesta sentimentele fata de persoana ta putin mai diferit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alllinna-nu ai ghicit, furni este pilot la romavia, asa ca nu prea da pe acasa cu lunile.Nu stiu cine-i mai sus acum, problema este ca ea are si masca de oxigen spre deosebire de tine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma indoiesc de calitatile psiholoagei, doar le starnesc putin, face bine tuturor, un raspuns inteligent place intotdeuna,
@Dmonik aici suntem la "familie si relatii ", TPU o familie? fac si cursuri de pilotaj, dar de la 10 nu ma mut, imi place creierul meu neoxigenat, imi tineti companie, tara purtatorilor de masca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alllinna-mie imi placi si fara masca, iar daca ar fi vreo problema, stingem becul, insa masca tot nu-ti pun.Singura problema ar fi totusi etajul, sper ca functioneaza liftul, nu? Nu de alta, insa sa nu ma trezesc alergand pe scari sa-ti cumpar un buchet de flori cand mai calc si eu stramb cate o data. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@enigma esti un dragut, opresc doar buchetul, poti sa nu mai urcilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alllinna-Am inteles.Esti geloasa.Ok.Ma voi darui tie si numai tie, trup si suflet.Asa nu va mai fi nevoie sa opresti decat buchetul. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@enigma, am un zambet, large screen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alllinna-Stiu de ce ai acel zambet.Il ai de fericire.Hmmm...abia astept clipa cand voi vedea acel zambet live. tongue