| anonim_4396 a întrebat:

Cei care credeti in supersitii: daca o cucuvea se aseaza pe casa dar nu canta, doar se aseaza doar, si la geam, e totusi semn ca va muri cineva in acea casa?

2 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Eu stiu ca acea pasare care vesteste moartea se numeste ciuica.De obicei aceasta canta, insa nu este exclus sa si stea in zona casei sau chiar langa aceasta.Pot spune ca nu este o superstitie deoarece mai exista o pasare care striga"Filofteo", am auzit-o eu si prietenii mei, asa ca pot spune ca este real. Daca ai o ruda bolnava sau aproape pe moarte, pasarea va canta si va fi prezenta.Nu se exclud accidentele sau incidentele.Fiecare cu parerea lui.Meriti"a doua sansa"