| Misiaj a întrebat:

(Citiți va rog!)Credeți că este normal sau chiar legal ca un părinte să își bată propriul copil? Astăzi, așteptam în stația pentru autobuz și se afla o mamă cu o fetiță care cred că avea în jur de 6 ani. Fetița dorea o minge, mama acesteia îi spune că nu poate să o cumpere fiindcă nu are suficienți bani. Fetița începe să plângă și să țipe că ea își dorește foarte mult o minge. Mama începe să o bată în stație, o lovește, o pălmuieste peste tot pe corp, o ia pe sus, o înjură și ii spune să tacă fiindcă dacă nu, o omoară. Fetița nu înțelege aceste lucruri și continua să țipe și să plângă. Țin să mentionez că afară era o ploaie torențială, fetița era în sandale, udă toată, avea părul(un păr foarte lung, trecut de stomac) ud tot. Mama nu era plouată și decide sa își lege părul uscat în loc să lege părul fetiței leoarcă. O femeie de acolo încearcă să "cumințească" fetița sau cel puțin să o "reducă la tăcere" spunând ca mama ei nu are bani pentru acea minge. Femeia îi mai spune mamei că este în totalitate vina copilului. Dar cum poate să fie vina copilului când părinții săi nu au bani pentru o minge care oricum nu costă mai mult de 10 lei, cum poate fetița să fie de vină din cauză că s-a născut, cum poate să fie de vină când nu cunoaște puterea banului și nu are discernământ, ca toți copiii de 6 ani? Cum adică e vina ei? Este în totalitate vina mamei fiindcă stiind ca nu are suficiente resurse financiare, decide să facă un copil, după modul în care și-a "crescut" copilul și după modul in care se comportă. De ce nu o duce la un orfelinat spre exemplu dacă ea e conștientă ca nu este în stare pe niciun plan să își crească fetița? Cum credeți ca va creste acea fetița cu aceste bătăi zilnice, cum o sa o afecteze pe viitor? Credeți că între cele 2 exista sau va exista vreodată iubire? Sper doar sa nu ajunga la fel ca mama ei.Nemaisuportând situația am decis sa merg pe jos decât sa mai stau acolo in stație. Ma gândeam pe drum, oare, dacă as fi înregistrat vizual ceea ce se întâmpla și daca sunam la protecția copilului, as fi putut sa ajut acel suflet curat? Ma tot întreb dacă ar fi trebuit sa fac asta și acum ma blamez pe mine fiindca nu am fost in stare sa ajut cu nimic... Voi ce credeți despre aceasta situație? Cum ar fi trebuit sa reactionez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim in romanica, tara in care mai toata lumea are o mentalitate de c*cat, asa ca nu ma uimeste ceea ce ai povestit.
Mai devreme chiar vorbeam cu o tuta ret*rdata care sustinea sus si tare ca e in regula sa iti certi copilul de fata cu altii, si multe alte aberatii. In fine.
Nu este normal ca o mama sa isi agreseze fizic sau verbal fiica. Si mai ales in public. Fata aceea va ramane cu traume dupa o asemenea umilinta si agresiune.
In astfel de situatii, fie iei atitudine si sari in apararea copilului, fie scoti discret telefonul si filmezi tot, apoi te duci la politie si la protectia copilului.
Da, poate ca dupa copilul ar fi luat de langa asa zisii parinti, dar nu ar avea nimic de pierdut din punctul meu de vedere. La orfelinat nu-i raiul pe pamant, dar oricum mai bine decat langa niste agresori care nu sunt in stare nici macar sa intretina acel copil.

18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si fata era cam rasfatata si nu se mai putea! Nu o batea degeaba, eu am vazut ca in ziua de azi multi copii se urca in capu` parintilor, nu merge asa.
Nu se poate si gata, ce-i aia sa tipi si sa faci crize?
Ii dadeam si eu vreo doua sa vezi cum se potolea imediat, daca nu se poate de vorba buna.

Si daca m-am nascut si vreau acu un merzan, parintii trebuie sa-mi ia ca nu am vina ca m-am nascut, nu?
Cine stie ce drac de copil o fi fost si tu nu stii.
Nu stii ce face acel suflet necurat sau curat acasa.
La unii nu merge decat asa.

Si chiar daca nu voiam sa iau mingea aia, nu-s obligat, nu vreau sa invata copilu ca totul i se cuvine.

| Misiaj explică (pentru Mosotti):

Răsfățată fiindcă voia o minge cu care să se joace? Chiar așa pagubă e o minge la 10lei? Serios? Se poate compara asta cu "un mertan"? În niciun caz. Suflet necurat? Serios? Nu a cerut niciun iPhone X sau ce draci vor alți copii, a cerut doar o amărâtă de minge, cum adică nu "totul i se cuvine" ce ai vrea sa facă, sa muncească de la 6 ani? Sa fim serioși acum, dacă tu ca și părinte știi ca nu ai bani ca sa crești un copil, sau ca sa exiști măcar tu, atunci nu văd care mai e rostul sa faci și sa ai un copil, sincer, doar ca sa îți Bati joc de el, pe bune? Dacă tot o mânca fofoloanca mai vine dădea 50 de lei acum 6 ani pentru prezervative și gata decât acum pentru o minge ca vai doamne ce greu e, e de fapt un lucru normal ca un copil sa aiba minge și sa se joace, doar ce ar putea face toată ziua la 6 ani, pe bune acum? Dar e greu când pe vremea ei nu exista educație sexuală in scoli si când părinților le era "Rușine" sa aibă astfel de discuții cu copii lor, vai și amar.

| Misiaj explică (pentru Mosotti):

Uite te peste asta, te rog : https://en.wikipedia.org/wiki/Child_corporal_punishment_laws
E clar ca este ilegal încă din 2004 și chiar dacă un copil de 6 ani nu poate merge in instanța, sunt oricum multe lucruri de făcut și dovezi, pana la urma, nimeni nu are dreptul sa abuzeze sub nicio forma pe cineva!

| Mosotti a răspuns (pentru Misiaj):

Lasa ma legile ca daca e vb de legi maine poimaine ne dam in cap si e okey, eu nu prea mai iau dupa legi absurde. De aia e haos din ce in ce, obraznicie si altele mai pe toate ramurile, ca maine poimaine si la infractori le dam si prajituri si ii punem si la hotel.

Cunosc materialu`, stiu destui copii obraznici rau unde nu a mers cu vorba buna, le cunosc treaba in familie, am vecini, cunostinte, da, la 6-8 ani habar n-ai ce figuri au in cap si ce obraznici sunt, cer bataie automat.
Fara una doua trei, nu se potolesc, si e ok asa, se rezolva.
Nici copilu nu are voie sa abuzeze de parinti si sa se formeze asa prost! Nu vreau sa-ti iau mingea aia, ma obligi? Tipi, urli faci din astea cu mine? Pai cum? Ca te inveti asa, cum nu ai ceva, cum tipi!
Nu e deloc bine sa sufli in coarne la copil de frica ca face crize, ce-i aia?

Daca de vorba buna nu merge, ce sa facem? Merge si asa.

| Mosotti a răspuns (pentru Misiaj):

Conteaza principiu, ca oricine are 10 lei aia, nu asta e problema! Nu ca e o minge, nu face mie crize cand vrea ca nu iau ce vrea, ca dupa aia cere si iPhone si altele ca asa l-ai invatat de mic.
Sa stie ca nu mereu i se ia ce vrea, asta e problema, poate fi si 1 leu.
Ca nu stie psihicul de pret, stie de principiu, o sa fie "vreau cutare, n-am, crize, are tata n-are, vreau Iphone 100 ca au colegii, nu cont ca am Iphone 80 si e superbun, ai dracu parinti nu-s in stare sa-mi ia" (ca apoi sa-i dau un sut in dos afara din casa si tot sa-l rezolv insa e prea tarziu atunci, deci asa va face si mai in colo, tocmai de mic se invata asa, e f periculos.

Ce zici tu este altceva, normal ca daca nu ai situatie nu faci copil ca sa ii oferi ce are nevoie si cand are nevoie, nu sa-l faci un fandosit, un figurant, speculant, santajist cu crize din astea. Dar nu sunt obligat sa ii iau orice cand vrea.
Ii iau mingea alta data, sa invete ca nu la comanda orice si oricand, asta nu ai inteles.
Tocmai de aia ajungi sa fie copilul rasfatat in adolescenta si sa-ti faca mari probleme.
Si chiar parintii spun "mda, l-am rasfatat prea mult, greseala mea".

| Misiaj explică (pentru Mosotti):

În cazul in care nu ai citit atent, eu am precizat ca in ciuda loviturilor și amenințărilor, copilul se comporta la fel, poate chiar mult mai rău, nu mă interesează ce fel de cazuri sociale Cunoști tu dar dacă se întâmpla asta in fata ochilor tai și nu faci nimic e ca și cum ai fi complice, și astea nu sunt neaparat legi, sunt drepturi, dreptul de a nu fi constrâns psihic, fizic, emoțional, etc, sau ție îți pare cumva că "dreptul omului este un lux", cum spunea și Raluca Prună? În niciun caz, oamenii se aseamănă prin aceste drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la viața, educație, neîngrădirea gândirii sau a comportamentului, etc. "Lasă-mă cu legile ca dacă e după ele, mâine poimâine ne dam in cap și e ok", Alo, eu despre astfel de caz am vorbit pana acum, nu a fost niciodată și nici nu o sa vie vreodată ok desfășurarea acestor lucruri. Cum adică nu Asculți legile? Adică unde crezi ca se mai poate găsi o mică parte din justiție si moralitate in ziua de astăzi pe aceasta planetă? Drepturile fundamentale ale oamenilor nu vor dispărea niciodată! Nu am văzut in vreo țară civilizată că un părinte își agresează astfel copilul, îti pare normal ca un părinte sa își rupă în bătaie copilul din cauza ca nu înțelege ca este sărac, efectiv, iti pare normal sau in regula că i-a spart nasul și ca îi curgea sângele din nas in gura pentru treaba asta? Nu știu cum o sa crească acea fată cu aceste ieșiri comportamentale de prost gust dar bătaia nu a educat vreodată un copil, poate doar a trezit ura și frica față de cel ce își exercita forța asupra lui și nu este în tocmai în regula dacă vrem să evoluăm, până la urmă, suntem în anul 2020 mai opriți-va din trăit in romanul Ion sau orice alte porcarii care au devenit "opere" naționale.

| Mosotti a răspuns (pentru Misiaj):

Draga "că i-a spart nasul și ca îi curgea sângele din nas in gura", asta e deja altceva, normal ca asta este total anormal. Ma refer asa la o corectie decenta.
Nu face mai rau ca pana la urma vede ca n-are incotro, face prima data, hai, a doua oara, e corect. Dar cand vede ca un comportament nu duce la ce vrea, nu il va mai folosi in mod instinctiv, altfel tot instinctiv speculeaza. Bine, sunt si copii care e corect ca nu ii educi cu nimic, dar acolo se va ajunge rau mai in colo, va fugi de acasa si altele la o adica cand nu ii convine ceva.

Nu ii iau mingea, ce o sa faca?! O sa tipe pana oboseste si tot se potoleste pan la urma, la o adica nu e nev de nici o corectie daca stau bine sa ma gandesc, deci oricum is metode.
Si am zis, nu are leg cu saracia! Dar tu nu ai inteles, are legatura ca sa stie ca nu are orice la comanda, ca sa fie si in viata la fel.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea este normal dar din păcate mai există astfel de cazuri.

| Donsavas a răspuns:

Dacă nu avea sa i ia o minge ce voiai sa facă? Sa o fure? Sau sa o lase acolo? Nu știe s o educe, sunt copii care stiu de acasa ca mama n are bani și nu crizeaza in magazine
Treburile astea se rezolva la psiholog dar nu sunt bani

| Misiaj explică (pentru Donsavas):

Atunci de ce oamenii care nu au resurse financiare și care nu pot să își educe copilul într-un mod normal decid să facă un copil? În cazul mamei nu știu dacă ar putea să îi fie de ajutor un psiholog având in vedere ca ea probabil așa a fost crescută și având in vedere ca așa și-a format comportamentul și gândirea dar pentru fetița cred că ar avea mare nevoie de un psiholog. Pana la urmă este in totalitate vina mamei pentru ca ea a decis sa aibă un copil cunoscându-și situația financiară și tot ea a decis cum sa își crească fiica și acum nu poate sa se întoarcă de pe calea asta, totuși tind sa cred ca acea fetița o sa se razvrateasca totdeauna. Sunt atâția copii in orfelinate care nu au pe nimeni si care se simt nedoriți pe pământul asta și oamenii încă mai decid sa facă un copil...

| Alverto a răspuns:

Te rog, reclamă la poliție
Ceea ce s-a întâmplat
Acea fetița acasă s-ar putea sa fie bătută și mai rău și va avea traume după
Suna la protecția copilului, fiindcă acolo va fi mai în siguranță
Și reclamă mama pentru bătaie și alte violențe asupra propriei odrasle

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar daca fata ajunge la orfelinat, are sansa sa fie adoptata de niste oameni normali.

| Cksihja a răspuns:

Păi tu ai văzut doar o mică parte din viața a două ființe. De unde știi tu că femeia era mama fetiței, poate era mama vitregă dacă era mama ei nu făcea așa și probabil avea mai multă grijă de copilul ei.

| Misiaj explică (pentru Cksihja):

Interesant mod de a privi lucrurile dar chiar dacă nu era mama ei naturală, asta nu schimba cu absolut nimic modul in care se comporta, pana la urma este tutorele ei, Răspunde de ea și de orice acțiune pe care o face asupra fetiței.

| Mosotti a răspuns (pentru Cksihja):

Ete nu, stiu gramada de parinti care-s bat copiii.

| ioan452 a răspuns:

Nu este normal deloc, dar din păcate trăim in România tara cu cele mai mari violente in familie. Teoretic nu este legal sa bati copilul dar practic nimeni nu face nimic. Dacă ii cunosti poate ar fi bine sa suni la protecția copilului, ma gândesc cum o sa se comporte masa când o sa crească fata. Ma gândesc ca este genul ăla de părinte care face copii Numa pentru alocație, ca sa nu fie nevoită sa muncească. Dar dacă suni la protecția copilului trebuie sa iei in calcul ca o sa o ducă la orfelinat și crede-ma, la orfelinatele din România ii teroare, și acolo o sa treacă prin bătăi, chin, suferința, și acolo o sa rămână cu traume.

| Misiaj explică (pentru ioan452):

Știu care este situația din orfelinate. dar prin suferințe trece și probabil ca o sa treacă, traumele din familie au un rol mult mai semnificativ decât cele de la niște străini, bătaie... își ia deja și pot sa spun doar că vorbele și comportamentul părintelui sau tutorelui lasă răni mai emoționale, adică e mai diferit când te bate un străin decât atunci când te bate propriul tutore, știind ca mama ei e singura persoana care ar trebui sa o iubească și chiar să ii pese...

| ioan452 a răspuns (pentru Misiaj):

Depinde și de persoana, uite eu cunosc un băiat care a crescut in orfelinat, nu și-a cunoscut părinții nici pana la vârsta care o are acum, el a avut parte Numa de traume in orfelinat, bătaie foarte zdravănă care a primit-o de la băieții mai mari și angajați și pana și acum nu este zi in care sa nu se gândească prin ce traume a trecut. Poate depinde și de la o persoana la alta.