| Sapphire a întrebat:

Credeti ca diferenta de varsta (vreo 8-11 ani) si statul social in general, conteaza mult intr-o relatie?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cine este mai in varsta si este vorba de statut(nu stat).
Parerea mea este ca daca barbatul este mai in varsta, atunci nu ar trebui sa conteze si nici diferenta de statut social (cunosc cazuri de ambele feluri si casnicia merge foarte bine de multi ani).
Daca femeia este mai in varsta s-ar putea sa nu conteze la inceput dar pe parcurs s-ar putea sa conteze(nu cunosc asemenea cazuri, de aceea raspunsul nu e precis).
Dupa mine, in ambele cazuri, ar trebui sa conteze mai mult dragostea si intelegerea, daca acestea exista atunci nu mai conteaza diferentele de varsta si statut social. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Statutul social este irelevant. Asta-i clar.
Cât priveşte diferenţa de 8-11 ani... depinde.
Dacă e 18-19 şi 30... nu e chiar foarte mare.
Dar dacă e 14 - 25... atunci e câte ceva în neregulă.
Salut!

mariana
| mariana a răspuns:

Diferenta de varsta nu este exagerat de mare si cred ca, o asemenea relatie ar putea functiona daca, exista sentimente de iubire impartasite.
Diferenta de statut social poate conta daca cel mai matur din relatie are functie, bani si pozitie sociala reprezentativa, in sensul ca, pentru cel mai tanar acest lucru ar reprezenta o posibilitate de lansare ori de propasire materiala. Dar nimic nu este de acceptat in afara unor sentimente statornice de iubire pentru ca, altfel viata va deveni un calvar pentru cel ce a facut compromisuri pentru a fi intr-o asemenea relatie, care-i devine ulterior ca un jug, pe care nu mai este dispus sa-l poarte.

| anad a răspuns:

Depinde foarte mult de felul cum gandesc cei implicati si cat de mult se iubesc. Din pacate, de cele mai multe ori nu conteaza la inceput, dar pe parcurs lucrurile se schimba, vine viata cu alte oferte si incep sa conteze amandoua!

| luana1 a răspuns:

Daca esti o persoana realista cu adevarat, iti dai seama ca ai de luat in calcul doua aspecte. 1big griniferenta de varsta inseamna diferenta de mentalitate, sistem de valori si nu in ultimul rand diferenta in experienta de viata. 2:Statutul social daca nu ar fi contat niciodata multa lume ar fi fost fericita, dar din pacate, traim si ne comportam in functie de acest statut social, dar la fel de adevarat este ca unii, putini ce-i drept, nu depind in felul cum gandesc de nivelul social pe care il au.In concluzie, e posibil sa conteze aceste diferente sau nu, depinde de persoana in cauza.Atentie insa la comunitatea din jur, care de multe ori poate avea o influienta extraordinara.

| missbee a răspuns:

Hun, statutul social nu mai există de prin evul mediu, aşa că nu se pune problema că vor exista nepotriviri din cauza lui. să fim serioşi. laughing

cât despre diferenţa de vârstă... acum se poartă, cică. nu pot să îţi vorbesc din experienţă pentru că eu personal nu aş putea suporta un băiat mai mic decât mine chiar şi cu un an. mi se par râzgâiaţi, mofturoşi şi cu fiţe. odată cu trecerea timpului însă, problemele de genul acesta se rezolvă.

totul depinde foarte mult de persoane, de cât sunteţi dispuşi să lăsaţi unul de altul, pentru că este nevoie de un compromis... două persoane cu diferenţă de vârstă de 8 ani între ele, au preocupări şi idei diferite, e clar. sunt generaţii diferite.

but i do believe love can be a solution. dacă dragostea e mare, treceţi uşor prin toate, garantez.

multă baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Da

| Brotacelu a răspuns:

Normal nu ar trebui... cel putin pentru mine,
dar majoritatea societati face aceasta diferenta!
Distractie placuta :*

| Emena a răspuns:

Pentru unele persoane da.acum depinde de persoana

| Sapphire explică:

Greseala mea, statut social am vrut sa scriu.
El este mai mare decat mine, a terminat rezidentiatul, eu in schimb am 18 ani...

| TheWho a răspuns:

Depinde de acele 2 persoane, dupa parerea mea nu conteaza asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta de 8 - 11 ani nu mi se pare imensa si nici statutul social, deci eu chiar nu vad nici o problema...

| Georgiana_4310 a răspuns:

Buna! Depinde de la persoana la persoana, dar eu cred ca nu. Daca intr-o relatie exista respect si dragoste totul e ok.Varsta nu conteaza atata timp cat va simtiti bine unul cu celalalt