| andreeapop639 a întrebat:

Buna la toata lumea, de mult timp caut pe net solutii sau rezolvari la problema mea pentru ca nu am cu cine sa discut o problema delicata cu care toata lumea se confrunta (cred eu), bun sa incep sa va povestesc sa stiti despre ce e vorba. Am 14 ani, locuiesc cu tatal meu si sora mea mai mica, din pacate mama a murit acum 5 ani,de atunci viata mea s-a schimbat complet,nu ma mai inteleg cu nimeni,nici macar cu sor'mea mai mare pe care o consideram mama mea,in fine,as vrea sa imi schimb viata,adica:sa spun si ce gandesc eu pentru ca toata lumea ma judeca si toti s-au saturat de mine(si eu de ei)si as vrea sa schimb lucrul asta,sa fiu si eu o fata normala,sa am o copilarie ca toti altii,nu sa fiu sluga altora, asta ma deranjeaza ca sunt buna doar cand trebuie sa fac ceva in rest sunt o carpa pe care o arunci de colo, colo.Eu cu tatal meu nu suntem de loc apropiati,el o prefera pe sora mea ca na e mai mica si mai naiba,niciodata nu ne-am inteles,cel mai rau lucru e ca atunci cand se enerveaza devine violent, ma lovește asa facea si cu mama sau ma injura,ma face in toate felurile si chiar imi spune ca ii mananc zile,ca s-a saturat de mine,eu ce sa inteleg din asta? recunosc ca si eu mai gresesc dar nici chiar asa, as vrea sa plec de acasa dar nu am unde, de 2-3 luni sunt impreuna cu un baiat(are 16 ani) pe care il iubesc enorm dar din pacate mai mult de 2-3 ore nu pot sta cu el pentru ca trebuie sa merg acasa sa nu ma prinda el,nu este de acord cu el,intr-o zi chiar s-a luat de el sa ma lase in pace si cheatii dinaste,se gandeste doar la el,lui sa ii fie bine,mi-ar lua pana si cel mai mic lucru care m-ar face fericita,asta spune multe,chiar prea multe,nici sa nu vina vorba de bani sau sa il intreb daca ma lasa undeva, asta chiar nu e tata. As vrea sa schimb ceva, ma poate ajuta cineva? chiar sunt in prag de disperare nu cred ca o sa mai rezist 4 ani in falul acesta, va rog.
Sper ca nu am fost prea amanuntita, sau ca am spus lucruri neimortante.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nimeni nu poate analiza o situatie fara sa asculte ambele parti aflate in conflict. E cum as vedea un meci de box in care vad doar un boxer, celalalt e invizibil, iar la urma trebuie sa zic cine e castigatorul meciului. De regula fiecare are dreptatea lui, adevarul e undeva la mijloc. Tu vrei s-o tai de acasa si astepti sa ti se spuna ce vrei sa auzi. Oricine se da mare sfatuitor ascultandu-te numai pe tine nu are nici o treaba cu ratiunea sau intelepciunea.

| Hexiled a răspuns:

Asta e cu dus si intors, ai incercat sa vorbesti cu tatal tau, si sa vedeti care sunt problemele, daca e nervos din alta cauza, iar tu il enervezi si se descarca pe tine. Vorbeste cat mai deschis cu el, banuiesc ca e mai tanar decat parintiu mei si te va intelege decat fac ai mei cu mine. Faza cu prietenul tau, ma gandesc ca te protejeaza si vrea sa aiba cat mai mult grija de voi. Ii acorda atentie surorii tale pentru ca e mai mica, iar tu fiind mai mare intelegi acest lucru. Ii ofera mai multa atentie dar nu si mai multa iubire, va iubeste pe amandoua la fel si vrea sa aiba grija de voi, cum ar vrea si mama ta. Fiecare om injura, din cauza nervilor, stresului, problemelor, nu e usor nici pentru el nici pentru tine...

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Singurul lucru pe care il poti face e sa suni la protectia copilului... dar nu stiu cum va fi si acolo de bine straight face