| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se aplica in totalitate si este o generalitate faptul ca persoanele care acuza pe deplin alte persoane (inselat,mintit, ascuns etc) sunt cele care sunt de fapt vinovate de acestea?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu. Si eu mai am momente cand is paranoica ca ma inseala sau ma minte si asta nu inseamna ca-l insel sau il mint eu. laughing) Cred ca oamenii care acuza de din astea pur si simplu au anumite traume din relatii anterioare sau din alte experiente cand au fost mintiti/inselati si i-a marcat.

| 2EXA a răspuns (pentru Adry05):

Da, si asta e posibil.

| whatevernvm a răspuns:

Nu, nu se aplica în totalitate.
Faptul ca uneori proiectam temerile noastre asupra celuilalt în funcție de ceea ce facem de fapt noi există, dar nu se aplică în totalitate.
Dacă mie mi se pare ca cineva ma minte nu trebuie sa însemne neapărat ca și eu mint. Dar da, de multe ori când și eu mint proiectez asta asupra celeilalte persoane și am impresia ca și ea face același lucru.
It's-a fact, dar nu ceva general valabil

| Freya1 a răspuns:

Sunt două posibilități.
1.Hoțul striga hoțul.
2.A fost constant mintit si înșelat si si-a pierdut încrederea.
Acuma totul tine de cat de bine ii cunosti trecutul persoanei respective. Poti verifica incercat sa afli daca a fost grav mintit sau înșelat in trecut iar daca nu e prima varianta.
O posibilitate ar mai fi dar cu asta cred ca ne mințim singuri.Sa fi suspecta de înșelat, sau sa fi banuita ca minti din pricina complexelor persoanei respective care poate considera ca esti prea buna pentru el/ea ca sa iti pese sau ca sa nu cauti in alta parte.

| Sn4k3 a răspuns:

Cum sa se aplice in totalitate?

| Plato a răspuns:

Este o vorba "Tot la hot ii e frica de furat"
Dar nu cred ca se aplica in totalitate.

| Atticus13 a răspuns:

Nu, persoanele acelea sunt doar niste persoane care nu au incredere in oameni sau in anumiți oameni. Nu are neapărat legătură cu faptele lor, ci mai degrabă cu experientele de care au avut parte