| andromeda147 a întrebat:

Credeți ca un bebelus e doar responsabilitatea mamei? Tatăl lui ma lasă minim 12 ore pe zi singura cu el de luni pana vineri,seara se trezește uneori doar dacă plânge prea tare iar eu sunt prea obosita sa mai fac ceva, în rest eu trebuie sa stau 24 din 24. Spune ca doar el aduce bani în casa deși sta în casa mea și nu plătește decât 200 de lei la datorii(înainte stătea cu chirie), datorita copilului ia 1500 lei pentru concediu de creștere al copilului iar el mai si lucrează deci datorita mie și al bebelușului rămâne cu 500 de euro în buzunar iar la mine comentează pentru orice ii cer sa cumpere, de multe ori mănânc la bunica mea(sta cu n în bloc).Ce as putea sa fac în privința asta? Dacă ma despart de el și ma angajez nu voi avea cu cine sa las copilul(momentan nu câștig suficient cât sa acopere și cheltuielile unei bone iar pentru cresa trebuie sa aștept pana în vara).

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cresterea unui copil este responsabilitatea voastra nu numai a ta, este adevarat ca tu ca mamă sti mai multe dar el ca soț ca tată al copilului nu stie nimic? Adica el a fost bun doar sa i ti faca un copil? Este un trintor, ce daca munceste, tu nu muncesti? Faci mincare stai cu copilul faci curatenie speli, calci, chiar daca stai acasa si asta tot munca se numeste, ca mincarea nu se face singură sau curatenia, ar trebui sa discuti serios cu el, ca asa nu poti, toate le faci numai tu? El ce face fw.te? Ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Inainte sa faci copil cu un asa barbat, de ce nu l-ai interbat ce raspunderi isi va lua?

Asta este principalul motiv pentru care vi se spune sa nu faceti copii cand voi insiva sunteti copii, total imaturi si incapabili sa fiti responsabili de viata si cresterea altui prunc.

| Mosotti a răspuns:

Desparte-te, nu te iubeste, nu te merita! Isi bate joc de tine. Nu ai parinti care sa se ocupe de copil?!
Nu mai sta cu acest om.

| Freya1 a răspuns:

De o femeie iti dai seama cum e atunci cand e greu, de un bărbat în schimb atunci cand e bine.Cred ca înțelegi ce vreau sa spun.
Ideea e in felul urmator.Clar ai ales prost persoana ce sa iti fie alături si sa iti faca un copil. Poate din cauza faptului că ai fost orbita de iubire,sau poate pentru ca el a fost mielusel până a ajuns in punctul dorit dar, nu e prea târziu pentru reglementări.
În prima instanță trebuie sa vorbesti cu el sa vezi ce il nemulțumește, sa vezi daca mai are sentimente fata de tine, daca ii pasa de familie si copil, daca are ceva ce il sperie sau streseaza incat sa se comporte astfel.Pe urma sa ii explici ca si tu, caznica fiind totusi muncesti.Tu ai o normă întreagă si continua de luni până duminică in timp ce el, merge câteva ore la munca, vine doarme si in weekend se odihnește.Trebuie să îi explici ca nu e ușor să faci treburile casei, probabil si mâncare și spălat, si hrănit copilul, si schimbat etc zilnic si ai nevoie de ajutor.In fond, sunteti o familie si trebuie sa va susțineti reciproc. Poti sa ii spui ca daca lucrurile nu se vor schimba te vei desparți de el si nu trebuie să îi areti nici o secundă frica ta de instabilitate financiară. Daca te va întreba cum o sa te descurci ii spui frumos ca o sa iti gasesti de munca iar in timpul asta iti vei lasa copilul cu bunica si implicit cu el ca e si a lui.Ca vei fi de acord cu custodia comună si sa faceti cu rândul ca sa poti si tu munci ca e dreptul tau, iar după ce vi de la munca iei tu copilul si sa meargă si el, daca nu poate asa, atunci sa stea pe aia 1500 de lei și sa isi plateasca si chiria de acolo ca si tu ai o viata. Evident ca nu iti vei lasa copilul si etc, dar ai discutia asta cu el o data de două ori si vezi daca se schimba ceva.

| SilentRain a răspuns:

E un gunoi iresponsabil, nu da 2 bani pe tine
Abia acum îl cunoști cu adevărat
L-ați facut in 2 deci e și responsabilitatea lui, și ce dacă are job asta nu înseamnă că nu tragi din greu cu copilul, meriți timpul tau de odihna
Stai cu el până se face cel mic mai mare sau caută o bona
Și pe el sa plătească pensie alimentara

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns:

Daca a dat-o cu "numai eu aduc bani in casa" si va reproseaza asta e clara situatia.Copilul cand o sa creasca daca aude asemenea reprosuri nu o sa aiba o relatie prea buna cu el, spun asta din propria experienta.