| Carolina26 a întrebat:

Credeti in deja-vu? Vi s-a intamplat sa faceti ceva sa vorbiti cu oameni si sa va dati seama ca lucrul asta sa mai intamplat odata, in exact acelasi fel, cu aceiasi oameni. In trecut mi se intampla destul de des sa am impresia ca am mai trecut odata prin niste discutii, si am avut niste actiuni pe care le facusem deja. Nu pot sa explic clar despre ce e vorba, cei care ati patit asta poate va dati seama despre ce vorbeschappy

Răspuns Câştigător
| tudosie_9226 a răspuns:

Deja-vu este un termen destul de intalnit, probabil ca toata lumea a trecut printr-o experienta asemanatorea si s-a intrebat cum e posibil! Ei bine, raspunsul e chiar foarte simplu chiar si atunci cand citim o revista noi nu putem retine chiar tot insa creierul poate in subconstient, Astfel creierul inregistreaza tot chiar daca noi nici macar nu avem idee, asadar atunci cand avem senzatia de deja-vu inseama ca creierul nostru a mai intalnit asa ceva chiar daca noi nu ne dam seama si atunci el reactioneza la ceva cunoscut ca si cum am mai fi facut asta odata!

9 răspunsuri:
| edy132 a răspuns:

Da, sincer eu am sentimentul in fiecare zi mi se intampla chair si cand ma uit la un film dar mai rar. Stie cineva care e cauza acestui deja-vu?

| CossMii a răspuns:

Buna. Da sicksi eu patesc asa si cred ca este deja-vu ca ceva parca s`a mai intamapla. Funda:*?

| Tlbi a răspuns:

Da, de multe ori. dar cu ceva timp in urma, a trecut ceva timp de cand nu am mai simtit asta...tongue multe persoane trec prin faze din astea, si multi cauta un raspuns, exista destui pe google.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| HyuLa a răspuns:

Da laughing Intr-o seara visasem ca eram cu pietrena mea in parc si dadusem cu piciorul intr-o balta si nu stiu ce zisesem si a doua zi sunt cu prietena mea Bianca in parc si dau iar cu piciorul in balta si nu stiu iar ce naiba zic acolo laughing Nu pot sa explic este chiar foarte ciudat.:O Aceste lucruri se pot face cand esti obosit sau prea agitat. Doar la uni oameni se intampla asa ceva. Nu stiu chiar zici ca nu se explica laughing

| selena_5281 a răspuns:

Am patit si stiu cum e.
e o chestie destul de ciudata
mi se intampla destul de des
tongue

| firefoxy a răspuns:

Mie mi s-a mai intamplat de multe ori si nu stiu de ce.Cand eram mica (uneori si acum) visam ceva si dupa cateva zile, luni sau chiar si ani uneori se intampla.Acum nu stiu sigur ce sa zic.De cand eram mica mi se tot intamla lucruri cam ciudate. Uneori pot sa vad in vitor. O data mi-am dorit sa ninga, dupa ce a nins putin (nici nu s-a asezat zapada) am avut o presimtire cum ca va ninge foarte mult, peste o zi a nins foarte tare, a doua zi deja era viscol.In clasa a II-a am crezut ca sunt vrajitoare. Oricum banuiesc ca asta li s-a intamplat tuturor.

| carfax a răspuns:

Efectul/senzatia deja-vu apare datorita unei intarzieri a reactiei creierului la stimulul din jurul nostru. adica: noi privim ceva, semnalul este transmis de ochi catre creier, este procesat, trece prin filtrul ratiunii, constientizam, comparam cu amintiri, salvam in memorie etc etc. din diferite motivein loc intai sa constientizam apoi sa salvam in memorie se intampla pe dos, respectiv intai se salveaza in memorie si apoi constientizam si avem impresia ca am mai facut asa ceva. intamplandu-se totul la nivel de milisecunde, poate mai repede, avem impresia ca s-a intamplat de mult.

| Yoyo4ever a răspuns:

Da,mi s-a intamplat de foarte multe ori.hm,acum ca ma gandesc, mi se intampla aproape numai la scoala.ciudat...