| timidu89 a întrebat:

Cum ati face sa aflati ca sotia are probleme cu inima doar dupa ce naste? Ea luand tratament de ceva timp, din ce mi-a zis o matusa in timpul sarcinii o perioada nu a mai luat tratamentul. Avand tensiune mare, copilul la aproape 4 ani are handicap grav, autism din ce am inteles. Stie cateva cuvinte din ce mi-a povestit, dar de ii spui spune mama nu spune oricat insisti. Si culmea e ca se gandeste sa mai faca copil in viitor. Mie nu mi se pare intreaga la cap deloc tipa asta. Voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

"Probleme cu inima" nu este un diagnostic - sunt sute de probleme cardiace posibile si cele Mai multe nu sunt incompatible cu o sarcina normala si un copil sanatos. Intreruperea unui tratament medicamentos in timpul sarcinii trebuie discutata cu medicul obstetrician care urmareste sarcina fiindca sunt medicamente care pot dauna embrionului sau fatului. Toate femeile au tensiunea crescuta in timpul sarcinii, e absolut normal si NU cauzeaza autism.
Multe cupluri care au un copil cu autism nasc apoi copii sanatosi.
Eu mereu indemn ca orice cuplu care vrea un copil dar mai ales femeia sa faca un set de analize sub indrumarea medicului de famile si chiar un consult obstetric/ ginecologic pentru a preintampina orice probleme.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, din exp iti pot spune ca nu este neaparat nevoie ca si al doilea copil facut in acelasi cuplu sa aiba autism. Imi pare rau sa aud un astfel de lucru. Autismul este ceva destul de nasol mai ales la noi in tara unde resursele de tratament si facilitatile oferite pentru copii sunt limitate.

| timidu89 explică (pentru dinaprilie):

Pai e normal ca sa nu ia tratament fiind insarcinata? Nu stiu daca avea tensiune dar a facut mare in timpul sarcinii. Ghici ce? Lunar terapie care costa in jur de 1200 lei pe luna. Parerea mea e ca e principala vinovata ca copilul are problema pe care o are. Eu zic ca nu sunt sanse nici 10 la suta sa comunice cat de cat in viitor. O lasam in secunda 1, nu voiam sa o mai vad cate zile aveam sa fi fost in situatia data. E un monstru in opinia mea.

| VoidEternal a răspuns (pentru timidu89):

Ți se pare ciudat că nu a luat tratament fiind însărcinată? Păi in timpul sarcinii nu ai voie sa iei nici ibuprofen sau paracetamol sinus. Sunt foarte multe medicamente care nu pot fi administrate în sarcina. Normal că și un tratament de inima e în aceeași situație. Acuma depinde daca întreruperea tratamentului a fost făcută la sfatul unui medic sau nu. Oricum autismul e o afecțiune neurologică nu are legătură cu inima. Și încă ceva. Așa cum s-a mai zis, șansele ca și al doilea copil să aibă aceeași afecțiune sunt mici, iar un al doilea copil l-ar putea ajuta și pe primul să se dezvolte mai bine.

| AliGab a răspuns (pentru timidu89):

Unele tratamente/medicamente sunt interzise in sarcina. Femeia nu este un monstru, pur si simplu traieste cu frustrarea de a avea doar un copil bolnav, lucru pe care l-am trait si eu. Este de apreciat ca are curaj sa il faca si pe al doilea. Cel putin eu daca nu as fi indraznit, nu stiam ca pot naste si copii sanatosi.
Pe de alta parte tu, ca barbat, probabil si neimplicat in astfel de situatii, nu ai cum sa pricepi aceste lucruri. Femeia este un om sanatos la cap, care isi doreste lucruri normale. Tu este cel care-i pe dinafara.

| timidu89 explică (pentru AliGab):

Serios? Da de ce nu i-a zis ca e bolnava de inima? Daca era cinstita ii spunea dinainte se se marite cu el. Cred ca tu nu esti normal, eu gandesc bine si stiu ce zic. MUTA-TE PE POSTURILE LUI VERGINICA SI DORINEL. O nenoroceam sa fi fost in locul lui alawinking Daca unul e prost, nu inseamna ca toti trebuie sa fie asa. Si- urmarit interesul, ce a zis in mintea ei? Ii fac un copil la boul asta si dupa il leg de mine fie ca vrea fie ca nu. Nu se face asa dar unii vad ca le stiti doar pe ale voastre.

| AliGab a răspuns:

Tensiunea in sarcina nu se face pentru ca femeia are probleme cardiace. Nu are nicio legatura una cu alta. Asa cum nici autismul (sau orice alta boala congenitala) nu are legatura cu tensiunea in sarcina.
Tensiunea in sarcina se face datorita unei predispozitii (probabil genetica) a femeii de a face preeclampsie. Se presupune ca principala cauza este formarea incorecta a placentei. Datorita preeclamsiei, daca sarcina nu este monitorizata si manageriata corect, pot muri si mama, si copilul.

O sa te intrebi de unde stiu eu toate acestea? Sunt o femeie care face hipertensiune in sarcina si preeclamsie, desi, inainte de prima sarcina, nu ma stiam cu niciun fel de probleme de sanatate.
Primul meu copil are o boala genetica rara, iar al doilea (desi sarcina a fost mai prost manageriata, caci era sa-mi moara copilul) este sanatos, cel putin din punct de vedere genetic.