| Aldutssss31 a întrebat:

Cum ati reactiona in situatia următoare? Stau cu iubitul meu de câteva luni în casa bunicii mele care a murit.El si-a gasit primul un loc de munca iar la o luna si ceva cam asa m-am angajat si eu.El a luat deja 2 sau 3 salarii până acum, eu abia urmează să iau primul salariu, deci am trăit amândoi din banii lui.In tot acest timp s-a vaitat de chestia asta, de parcă stau acasa si nu fac nimic desi eu lucrez dar inca n-am primit salariu.Acum câteva zile l-am luat de la muncă și am mers cu el la cumpărături.Acasa nu mai era nimic comestibil decât carne pe care n-am apucat s-o decongelez.Fiind în magazin am luat ceva care putea fi mancat pe loc si costa maxim 5 lei, iar el a zis s-o las inapoi.Maica-sa vrea acum cand iau banii sa aleagă ea o mașină de spălat pentru că aici nu avem, dar daca as lua masina as ramane iar fără bani.El a dat bani pentru renovat într-adevăr dar nu ultimii bani(face șpagă chiar si 300 de lei în afară de salariu în unele zile), a avut în continuare bani de tigari, de mâncare la muncă.Eu n-as mai rămâne cu aproape nimic.Cum as putea s-o refuz politicos pe mama lui?

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inteleg ca, tu stai in casa bunicii tale, care a murit.
Aici se pune si problema PROPRIETATII. Daca tu esti singura mostenitoare INTABULATA, atunci esti stapana casei, iar bunurile cumparate de alte persoane pentru locuinta le poti considera cadou si sa le pastrezi tie, fara a le plati.
Alta este situatia daca tu nu esti proprietara. In acest caz, in caz de despartire, bunurile le vor lua fiecare care le-a adus /primit.
Ca urmare, este bine sa faceti un contract scris (notificat sau macar cu 2 martori), in care sa stipulati CLAR: cine si cu ce ramane in caz de despartire (asemanator contractului de casatorie).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discuți cu el că banii voștri, ai cuplului, salar plus șpagă nu este al meu sau al tău, ci sunt bun comun, care trebuie menajat, adică discutat, și decis împreună, ce se va face cu ei, iar nu dictat de unul, de altul sau bunica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fugi cit poti! Deja daca el are bani de tigari si alte mizerii dar tu esti "stilpul casei", FUGI!

| Freya1 a răspuns:

Într-o relație nu ar trebui să funcționeze lucrurile asa.În fond si tu la rândul tău ai venit cu casa la care nu trebuie sa platiti chirie,plus ca faci curat, mâncare, cumpărături, speli (cel mai probabil de mana daca zici ca va luati masina) si asta nu e usor, asa ca nu cred ca ar trebui să facă atâtea crize pentru ca nu ti-ai gasit de munca mai repede.Stiu femei ce au muncit sa isi faca sau au primit o casa, ce fac toate treburile de mai sus si nici macar nu mai merg la munca, în fond partenerul poate nu a venit cu nimic, sau a renovat ceva ce poate sa fie un chit si de acolo sa isi stabilească egalitatile in continuare.Care e problema? Dar la tine pe langa ca faci lucrurile alea, ai facut rost si de casa si mai si muncești sa iti reproșeze ar merita bagajele la usa.Ca sa nu mai vorbim ca deja o baga pe masa la înaintare sa iti coordoneze ea bani si amenajările.

Părerea mea ar fi ca ar trebui il întrebi intai daca el chiar are sentimente pentru tine si dupa, daca nu are asa un pic de rusine.Sa ii spui toate spuse de mine mai sus, de casa cu care ai venit tu, treburile pe care le faci, plus bani adusi in casa in conditiile in care el doar pleaca la munca si vine si isi pune fundu intr-o casa gata la care a zugrăvit niște pereti si nu mai face nimic.Si pe langa asta, ar trebui să îi spui ca daca tot sunteti un cuplu, sa puteti bani la comun undeva bine si sa ii cheltuiti pe a ambilor impreuna pentru casa si cele necesare pentru ca asa se face intr-o familie.Dar voi cred ca deja a-ti ajuns colegi de camera ce va certați pe plata chirii, nu cuplu.

| SilentRain a răspuns:

Asta nu-i relație, e afacere
Mai bine sa îl lași, un om care nu are respect nu te și iubește
Atât el cât și mama lui sunt toxici

| Lukasssz a răspuns:

Pai atunci de ce nu ti-ai gasit si tu loc de munca, sau ai vrut sa stai pe banii lui oleaca, atunci cand traiai din banii lui era bun?

| Aldutssss31 explică (pentru Lukasssz):

De ce judeci fără să sti? el avea experiența si i-a fost mai usor sa se angajeze, eu n-am mai lucrat până acum deloc.Nu a vrut nimeni sa stea pe spatele nimănui stai linistit.

| Eireann a răspuns (pentru Lukasssz):

Ca sa parafrazez: "Pai atunci el de ce nu are si el locuinta, sau a vrut sa stea la ea oleaca, atunci cand locuia fara chirie era buna?"

| Freya1 a răspuns (pentru Lukasssz):

Tu macar citesti ce scrie,sau mai bine zis sti cum functioneaza o relație? Ce ca a stat pe bani lui? Dar iubirea dintre ei ce ar trebui să implice si ajutor si intelegere unde e? Ea ia comentat lui ceva ca nu a fost capabil sa puna macar jumate din bani ca sa isi cumpere o casă,sau ti se pare ca femeia trebuie sa vina cu casa si cu serviciu la purtător si el sa stea cu berea in mana?
Si daca e sa o luam asa,munca ei depusă cu spălatul de mana a izmenelor lui, curățenia si mâncarea din casa, drumurile la cumpărături si tot restul nu le mai calculăm daca stim sa scoatem ochii? Sau la el ii venea separat masa sa i le faca, sau daca era singur le mai avea?

Eu sunt de partea dreptății cand greșește cineva, dar de multe ori în cazuri de genul bărbatul greșește ne constientizand că o data ce nu împart treburile egal femeia are mai multe activități decat el.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cica era o multime de oameni care se uitau in sus la un bloc si strigau:
ucigasul, ucigasul
la ultimul etaj unul se chinuia cu greu sa impinga de pe balcon o femeie batrana, se chinuie, se chinuie si reuseste, multimea
ooooOOOOO
coboara ala jos si astia incep iar cu: ucigasul, ucigasul, iar asta:
STATI ASA, ca era mama soacra, multimea
AAAAAAAAAAAA
si se aude o voce pitigaiata din spate:
BAI si a-ti vazut ce se zbatea, BESTIA

asta e mama soacra

in locul tau, la primul salariu, i-as da pe amandoi afara din casa, oameni care nu sunt in stare sa vada care e realitatea, trebuiesc tinuti la distanta, pentru ca la un moment dat o sa ajungi sa ii tii in spate serios, si sa iti faca mizerie, si sa te si omoare cand vrei sa scapi de ei
NO SHlT!

| Aldutssss31 explică (pentru Zuzu1991):

Mama lui nu locuiește cu noi..Casa asta e nerenovata iar el a cheltuit până acum cam 1000 de lei dar a avut din ce, nu a dat banii care erau pentru mâncare, sucuri, țigări, etc.Eu daca dau practic imi dau tot salariul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Inteleg perfect situatia, ai un om de rahat care nu te apreciaza si care baga raca in fiecare zi, si mama soacra la fel, indiferent daca locuieste cu voi sau nu, iar eu m-as despartii cu spume, sa umple de rahat pe altcineva

iar 1000 lei renovare e o gluma amarata

| RobertMoon a răspuns:

Poți lua masina de spălat in câteva rate și nu rămâi fără bani. La asta te-ai gândit?

| Eireann a răspuns:

Cu iubitul tau poti sa spui "Ce noroc ca nu trebuie sa dam banii pe chirie, nu crezi?" - asta ar trebui sa ii inchida gura daca mai face comentarii ca stai pe banii lui.
Cat despre maica-sa ii spui ca da, e necesara o masina de spalat dar deocamdata sunteti la inceput de drum si sunt alte prioritati si pentru moment o masina de spalat la mana a2a e tot ce iti poti permite. Daca ea se ofera sa va imprumute niste bani sau sa contribute cu o suma pentru o masina noua primesti cu multa recunostinta dar altfel trebuie sa astepte sa va stabilizati financiar.

| dinaprilie a răspuns:

Vorbeste CU EL si puneti-va de acord asupra lucrurilor VOI. Tine cont si de ce vor parintii si cantariti VOI. Poate ca banii ar trebui sa stea la comun si sa faceti liste cu ce aveti nevoie zi de zi pentru a supravietuii si restul pe viitor scurt si mediu.

| dinaprilie a răspuns:

Sa ma bata tata cate CAȚE pe aici pe un subiect care face parte din viata. Tanara domnisoara. Stai calma si nu arunca cu ulei incins. Convietuirea este anevoioasa de multe ori la inceput de drum. Nu actiona, nu da cu piciorul, nu va despartiti pentru un salariu si o masina de spalat rufe. Stai, observa, vorbeste, cantareste, masoara si pe urma DECIDETI voi doi cu apostrofu de rigoare. Sti cum e. Cate capete atatea pareri. Mai taie din ele...

| Freya1 a răspuns (pentru dinaprilie):

Câte cate,pe bune? Tie nu ti se pare putin exagerată situatia? Adică vi cu casa, faci treburile casnice si ti se scoate ochii ca ti-ai gasit de munca cu o lună mai târziu decât el, plus după ce iti găsești o aduce pe masa sa iti gestioneze bani in conditiile in care el e ultimul zgârcit si crizat.
Poate ar trebui să taca si dupa ce ii da câteva perechi de palme si o duce la produs, ca deh, se mai întâmplă în cuplu.

| dinaprilie a răspuns (pentru Freya1):

Pe bune? Tonul tau pare apasat, din povestea eu nu mi s-a parut asa dramatic ( cam asta e, nimeni nu a fost acolo si nu poate sa stie discutia reala x 3 persoane, vocea, tonul, gesturi etc ). Povestea este "amuzanta" inconstient nedorit etc etc si nu cred ca isi doreste nimic rau, tanara domnisoara. A cantari tu care esti acolo in mijlocul situatie? Much much better and safe.

| AliGab a răspuns:

Pai mama lui locuieste cu voi?

| Vântulalb a răspuns:

Prima intrebare: tu speli acum hainele cu mana? Daca da, ar trebui sa accepti masina. Sarcina ta avanseaza si nu vei mai putea spala mult. Apoi vor veni si hainele copilului.
A doua intrebare: de ce nu luati masina in rate?

| isemilia a răspuns:

Cum a mai spus cineva, relatia a fost pornita cu stangul. Practic, locul unde locuiti e al tau (chiar daca nu e cumparat de tine, l-ai mostenit tu), asa ca o luna si un pic nu vad de ce se vaita iubitul tau. Daca nu voiai sa muncesti deloc si sa stai acasa era altceva, insa cum intre timp iti cautai ceva nu vad de ce era atat de suparat. Mi se pare foarte ciudat felul in care va impartiti voi banii, in sensul ca la voi banii lui sunt doar ai lui si nu vrea sa ii imparta (din nou, din moment ce voi locuiti in casa ta iar tu iti cautai un loc de munca nu inteleg reactia lui), iar banii tai sunt ai tuturor. (spun asta fiindca el decide ce iti iei - exemplul cu mancarea de 5 lei -, iar mama lui face la fel) Nu vreau sa te starnesc impotriva lor sau altceva, spun doar ca nu e normal, mai ales ca masina de spalat o foloseati ambii, asadar trebuia platita la comun. (la fel ca utilitatile etc) Ca vreti sa fiti independenti financiar inteleg, insa macar cand vine vorba de lucrurile folosite de ambii banii ar trebui pusi la comun.

Revenind la intrebarea ta, ii poti spune simplu si usor ceea ce ai spus mai sus, adica faptul ca ai ramane fara bani.

| geoconda a răspuns:

Te desparți de el! Punct! Nu exista asa ceva să îți scoată ochii pentru măruntaie. Eu știu că imperiul se construiește în 2 si SUPORTI si chestii, dar asa ceva. În fine, faci ce vrei, eu nu aș sta cu asa ceva. Sau cel putin asta e fata lui adevărată. As fi o femeie independenta! Să cumpere masina din banii tai, doamne fereste! As face tamtam

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! big grin Îi zici că nu vă încadrați cu banii. happy Iubitul tău e cam lacom, avar, egoist, arogant și nesimțit. big grin Discută cu el și zi-i că nu-i ok ce face,winking Totuși, dacă îl iubești, îl suporți și treci cu vederea. Sănătate! Funda? big grin

| Gligore2000 a răspuns:

Ar trebui sa pui piciorul in prag cu mama lui.
Daca ii dai teren de la inceput nu mai scapi de ea.
Sa o cumpere din banii ei daca vrea sa ajute nu sa-ti administreze tie banii.
Poti chiar sa faci pe nesimtita. Chiar nu si-a intarcat baiatul scorpia?
Nu intrevad niciun viitor relatiei voastre.Ati inceput cu stangul.