| anonim_4396 a întrebat:

Cum o determin pe maica-mea sa inteleaga ca a gresit si ca ar trebui sa-si schimbe comportamentul fata de mine? A facut o greseala enorma si nu cred ca o voi ierta vreodata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poți să-i faci tu nimic. Ea trebuie să-și dea seama singură că a greșit; conștiința ei trebuie s-o mustre.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Dar ma indepartez de ea intre timp.

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un copăcel mai poate fi îndreptat; dar un copac bătrân nu mai poate fi îndreptat. Mai degrabă îl tai și-l bagi pe foc, dar de îndreptare nu mai poate fi vorba.
Sunt oameni care nu sunt open mind. Ei trăiesc într-o realitate a lor, la fel cum și cei internați la spitalul de nebuni trăiesc în realitatea lor. Aceștia de pe urma sunt scutiți de vinovăție; dar oamenii ca mama ta nu vor fi scutiți. Aceștia vor intra în mormânt cu vinovăția lor, și la înviere vinovăția lor va mărturisi chiar împotriva lor; acesta va fi o piedică în calea mântuirii lor.
Unui animal îi mai dai un bici pe spinare, îi mai pui un căluș în gură; dar oamenii ca mama ta sunt într-o stare mai rea decât dobitoacele fără minte.
Părinții trebuie să-și ceară iertare de la copii atunci când fac greșeli. Oamenii trebuie să fie educați în felul acesta, mai înainte de de a da naștere la copii. Cine nu a dobândit o astfel de educație nu are dreptul să dea naștere la copii, nici să se căsătorească.
Sfatul meu este să nu te aștepți de la nebuni să își schimbe comportamentul. Tu fă-ți planuri de viitor cum să trăiești singur cu familia ta. Acesta să fie ținta ta. Până atunci vei trece prin situații care îți vor forma un caracter echilibrat, stabil, capabil să își țină aproape viitoarea familie.
Chiar dacă este greu, un caracter frumos și puternic se va forma numai atunci când trecem prin situații grele în viață.
Dacă vrei totuși să încerci să schimbi caracterul mamei tale, pune-i pe masă cartea aceasta:
"https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Frumos spus, dar nu cred in inviere, Hristos si alte cele.Si sunt femeie.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu că nu crezi. Nu am scris asta neapărat ca să crezi. Chiar dacă acestea nu ar exista, nu puțini sunt oamenii care au intrat în mormânt mai rău decât dobitoacele care merg la tăiere, adică fără să-și ceară iertare de la aceia cărora le-au greșit cât timp au fost în viață.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mama si-a cerut iertare odata dar degeaba, ce a facut nu poate fi iertat.

| Panamax a răspuns:

Nu ai inteles nimic.
Tu esti problema si solutia este tot la tine dar te faci ca nu o vezi.

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Problema esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea ai cum, oamenii au ceva ce se numeste orgoliu. Si chiar daca ai convinge-o sa zica "am gresit", cu ce te ajuta pe tine? Mari sanse sa fie doar de fatada si in mintea ei sa nu se schimbe nimic. Depinde si de greseala, daca e ceva obiectiv sau subiectiv. Daca de exemplu tu esti olimpic la matematica si mama ta iti arunca toate caiete si cartile de matematica si iti interzice sa mai participi, e ceva destul de obiectiv rau si are sanse mai mari sa inteleaga. Dar daca ai zis o prostie si ti-a dat o palma, asta e ceva subiectiv, si daca in opinia ei nu are cum sa fie gresit nu prea ai cum sa o mai schimbi. Eu nu inteleg de ce toata lumea vrea sa ii schimbe pe cei din jur. Normal ca vrei sa se alinieze toti cu ce crezi tu, sa primesti ce ti se cuvine, dar in realitate nu prea ai cum. Poti sa dai un sfat, o rugaminte, dar nu poti sa fortezi un om sa isi schimbe caracterul, asta vine din interiorul lui, daca ce spui tu are destula importanta pentru el. Concentreaza-te pe tine, pe greselile tale, ca in curand vei pleca si de la mama si o sa ai nevoie ca tu sa fii in regula, nu mama ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau s-o schimb, dar face greseli imense. Nu a citit cat am citit eu si in anumite privinte stie mai putine decat mine.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii nu trebuie să citească cărți ca să știe că ceilalți oameni trebuie să fie respectați. Mama ta nu are nici o scuză pentru comportamentul ei, chiar dacă nu ar fi știut să scrie sau să citească.
Nu știu dacă există vreun om care să fi fost educat să învețe să ierte chiar dacă nu a primit și nu va primi vreodată părere de rău de la acela care i-a greșit. Totuși, noi trebuie să învățăm să iertăm, chiar dacă cei care ne-au greșit nu își cer iertare. Acest lucru va fi bun pentru noi, dar și pentru ceilalți.
Pentru tine recomand cartea "Minte, caracter și personalitate" de Ellen White. Cartea aceasta te va ajuta în privința aceasta.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Cate volume are cartea?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Două volume au fost la început:
https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Acum a apărut și într-un singur volum:
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

De ce imi recomanzi carti de adventisti? Nu am o religie si nici nu cred ca voi mai avea vreodata.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, n-aș vrea să spun lucrul acesta, și nu știu nici să îl spun mai discret; dar mă simt nevoit să îl spun, dar nu ca o laudă, ci pentru că nu îl pot ascunde: educația adventistă este superioară oricăror altor tipuri, forme și ideologii de educație. Numai după ce o vei studia îți vei da seama de acest lucru.
Și numai dacă mă vei cunoaște vei ajunge la concluzia că eu nu vreau să-i fac pe oameni nici adventiști și nici creștini. Și pentru că nu am prea multă educație scolastică de aceea îmi lipsesc cuvintele care m-ar ajuta să mă exprim mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Ntz ntz ntz...

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Parintii ei au educat-o gresit, ea doar a preluat din comportamentele lor. A ajuns sa se comporte ca parintii ei.Eu la randul meu ma voi comporta la fel ca parintii mei pentru ca asa am fost crescuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa mori, n-ar fi rau, as veni la mormantul tau. Faci umbra pamantului degeaba.

| Pati2500c a răspuns:

Ce greseala e aia care nu poate fi iertata, sa fim seriosi, suntem oameni cu totii gresim, daca si a cerut si scuze iart o. Fii tu cea care vrei sa faci primul pas. Vorbeste cu ea si explica i ca nu i bine ce a facut, si ca ar fi bine sa se schimbe si impreuna veti reusi

| anonim_4396 explică (pentru Pati2500c):

E absurda, n-o cunosti.