Întrebare recomandată | AnnaPaula29 a întrebat:

Cum pot sa-l determin pe fratele meu mai mic sa-si faca temele de vacanta? Trece in clasa a viii-a si nu intelege cat de important e examenul de la sfarsitul anului. Prefera sa faca orice, pana cand si sa taie frunze la caini (la propriu) in loc sa scrie. Mie imi place foarte mult matematica. As putea sa-l ajut non-stop, numai ca atunci cand eu ii pregatesc culegerea si creionul, si il chem sa scrie, el se scuza ca ii e foame, ca n-are chef... In principiu isi bate joc de mine. In loc sa ma cheme el si sa ma intrebe cum se face un exercitiu, eu trebuie sa-l chem, sa ma rog de el sa faca si tot nu face! Mentionez ca prefera sa se duca cu tema nefacuta decat sa-mi ceara mie sfatul.

Mi se pare ca eu am de dat un examen si nu el. Toata ziua sta numau la TV sau se joaca la PSP...

Va rog! Da-ti-mi niste indrumari! Nu stiu ce atitudine sa mai iau.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ana! Dupa cum bine stim este foarte greu sa negociezi cu acest tip de copii, care abia au intrat in perioada adolescentei.
Trebuie sa te impui, nu trebuie sa-l rogi sa faca temele intrucat o sa te ignore *cel mai probabil*
Tin minte ca asa eram si eu cand eram mai mic *oarecum, eu mi le cam faceam singur, fara sa fiu impins de altii* insa am avut intr-o vara foarte multe teme si nu voiam sa ma apuc de ele.
Varul meu a venit pe la mine si mi-a spus ceva de genul ca pentru fiecare pagina de exercitii imi da cate o carte rara dintr-o colectie de carti pokemon. *eu eram mare fan asa ca nici nu am stat pe ganduri* -Am primit de la el in acest fel peste 120 de carti *carti de joc de colectie* iar dupa ce am terminat toate temele mi-a dat toata colectia intrucat el era prea mare si mie imi placeau mai mult.
Unde bat cu asta? Ai mai multe variante:
a.Il momesti cu ceva care ii place

b. Ii explici frumos *dar foarte frumos intrucat daca ridici tonul sau daca te iei de el nu te mai asculta. Crede-ma, sunt adolescent, stiu ce zic...cred ca si tu stii la ce ma refer. Asa suntem noi, adolescentii, daca nu ne convine ceva trebuie sa ne iei frumos, nu sa incepi direct cu partile negative intrucat ne revoltam si iese urat.*

c.Trebuie sa-i spui ca daca invata acum calumea in vacanta de la anul o sa poata face tot ce vrea intrucat atunci nu o sa mai aiba deloc teme. Atunci o sa poata sa doarma toata ziua, sa se uite cat vrea la televizor. Incearca sa-l momesti cu asta. Suna tentant sa stii ca la anul o sa ai o vacanta fara griji. Nu? Plus ca oricum acesta este adevarul deci nu te poate acuza de faptul ca minti sau ceva de genul.

d. Explica-i frumos ca daca nu face bine la evaluarea nationala s-a dus timpul de stat in fata televizorului si a psp-ului, o sa fie pedepsit si cine stie? Toata vacanta viitoare *vacanta de vara* nu o sa puna mana pe asa ceva daca nu face bine la evaluarea nationala. *repet, spune-i frumos, ca si cum ti-ar pasa de el, sa nu para amenintare sau ceva de genul*

Iti urez succes! Tin sa te felicit pentru felul tau de a fi! Nu multa lume are noroc sa aiba o sora asa ca tine, care sa te ajute daca ai nevoie! Incearca sa vorbesti cu el, sa-i explici ce ti-am spus si mai sus. Daca tot nu vrea atunci imi lasi mesaj si vedem noi cum il putem "ameninta" ca sa le faca. Orice copil are un punct slab... exista un lucru pe care ar regreta sa-l piarda. Trebuie intai sa-ti dai seama de asta, dupa il poti face in acest fel sa faca aproape tot ce vrei.

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In viata nu conteaza ca invata sau e un necalificat, calificari se fac si prin cursuri sau cand incepe o meserie apoi prinde experienta si tot e calificat. Se va descurca el in viitor cu un loc de munca

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Explica-i ca eu, am fost lasat in pace, am trecut toate clasele cu medie intre 7 si 7.80, nu ma pregateam pentru nimic, iar dupa liceu n-am mai mers la nici o facultate. Sora-mea a invatat, si-a dat pana si doctoratul in biologie, iar anul asta (si anul trecut), am castigat mai mult decat ea, eu lucrand la un hotel ca agent de paza, ea muzeograf. In prezent m-am lasat de paza, si lucrez ocazional in service-ul propriu, am timp liber gramada, fac ce imi place, si tot o duc mai bine cu banii. laughing

| danutzu96 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa pui restrictie pe ce ii place si sa i le dai inapoi cu conditia rezolvari a X exercitii. Vorbeste si cu parintii pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei Ana, sper ca imi citesti mesajul. Eu sunt a IX a. Vara trecuta nu mi-am facut vreo tema, eram ca fratele tau. Nu imi pasa de examen. Eu eram destul de bun la invatat. Apoi mi-am dat seama ca am examen si m-am apucat de munca. Realizarea a fost tocmai in mai. Nu am intrat in liceul dorit, am plans. Spune-i ca daca vrea sa ajunga intr-un liceu fara tigani si derbedei sau ce uraste el, sa se apuce de pe acum deoarece o sa regrete laughing. Amarnic.

| Cσcσ a răspuns:

Poti sa-i spui ca daca nu va lua examenul asta, nu va lua nici bacul, daca nu ia bacul, nu va merge la facultate, si tot asa (bineinteles ca nu-mi doresc asta). El este inca mic si nu isi da seama, toti am fost asa, cred eu.
Doar insista tu mereu ca o sa se plictiseasca pana la urma si o sa-ti faca pe plac. happy
Succes!

| ihacoswhy a răspuns:

Pare genul sa faca exact opusul a ce-i spui. Si eu am fost asa. Daca ma punea cineva sa-mi fac temele, sa ma pregatesc pentru examen il luam pe 'Nu-mi pasa' in brate. Am inceput sa fac doar cand nu aveam ce face pentru ca mi se luase curentul si de atunci faceam aproape in fiecare zi fara ca mama sau tata sa stie. In final, m-am panicat foarte tare in iunie pentru ca imi era foarte frica de examen si de faptul ca nu m-am pregatit absolut deloc in plus(exceptand faptul ca mergeam la meditatii). Am facut meditatii doar la mate pentru ca urasc romana, sau mai bine zis o uram pe profa. La romana am invatat in ultimele doua zile(tinand cont ca nu m-am pregatit la romana deloc in acel an), iar luni m-am dus la examen. La mate am fost la 2 ore de meditatii marti, iar in rest nimic. Am fost miercuri la examen. In fine metoda mea nu a fost deloc buna dar am reusit cu 9, 2 si 9, 5. Sper sa inteleaga cel putin pe parcursul anului ca anul acesta o sa fie mult mai greu. Succes! Si scuze pentru povesti.

| madalinfindrihan a răspuns:

Fara TV PSP si le poti spune parintilor sa ia masuri si apoi o sa faca orice pentru TV SI PSP

| DarkRevenge a răspuns:

Sa il motivezi si sa-i explici sau ceva ce ii place suspendat daca nu face.

| Eduaard a răspuns:

Nu-l mai lăsa la pc sau TV, o să și le facă.

| TheQuestionQuestionQuestion a răspuns:

Ce teme femeie buna? Ce castigi daca iti faci temele in anii 1-8? Am avut colegi de nota FB si de 10 in generala, Acuma au ajuns niste drogati si distrusi, iar eu care nu imi faceam temele am ajuns un fel de exemplu pentru tineretul de azi

| addda2a a răspuns:

Explica-i ca daca vrea la un liceu bun si cu anturaj bun trebuie sa invete si sa isi faca temele. Ultimul an de gimnaziu este super important.Tocmai ce am terminat a 8a. Bafta:*

| 24082000 a răspuns:

Zii ca o sa ii dai dulciuri daca face temele! happy

| edy45svmag a răspuns:

Pai po ti sa i spui ca daca nu isi va face temele il vei spune mamei care nu il va lasa pe tv sau psp si asa poate isi va face temele stiind ca dupa ce le face va umbla pe psp se va uita la televizor. Sper ca ti am fost de ajutor.

| doesntmetter a răspuns:

Păi dacă zici că e a VIII-a stă la tv şi se joacă video games toată ziua, din start e pierdut pe vecie...

Sau poate o fi vreun Einstein şi va începe să scrie lucrări ştiinţifice la 16 ani, cine ştie.

| Ayuu a răspuns:

Pe mine tata ca să mă facă să învăţ îmi zicea că-mi ia oi şi mă trimite la stână rolling on the floor sfatul meu e să-i interzici tv-ul şi PSP-ul şi să începi să-l freci la cap că nu va ajunge nimic dacă nu învaţă, că se va chinui când va fi mare, prostii d-astea. Sau cu forţa, îi dai bătaie dacă nu-şi face temele *asta nu o prea recomand laughing* saaaau să-i dai recompense, nu ştiu, că aşa cu vorba bună nu se prea poate. şi dacă te ia la mişto îţi sugerez să faci la fel xD

| highqualitygraff a răspuns:

Impune-te!

| Anonimusss001 a răspuns:

Buna Ana. Ar fi trebuit sa iei masuri putini mai drastice in momentul in care ai simtit ca "il pierzi". Acum, iti va fi foarte greu sa il faci sa iubeasca scoala sau cel putin sa isi faca datoria de elev. Te sfatuiesc sa incerci sa aplici metode putin mai drastice daca nu doresti sa te trezesti ca nu va reusi la examen, iti va multi mai tarziu. De exemplu, poti sa ii iei telefonul mobil (sau ce ii place lui) intr-o zi si sa i-l dai in momentul in care isi termina temele, si tot asa.

| Vladaadadada a răspuns:

Il poti amagi cu diferite chestii cum ar fi sa-i spui ca daca face acest exercitiu va rimi o bomboana daca citeste pagina asta primeste o ora in plus la TV si tot asa! Succese

| over0909 a răspuns:

Am si eu aceiasi problema iti recomand sa ii spui ca este important(daca ai mai incercat si/sau nu merge incearca sa-i spui)atunci nu mai ai decat o varianta ajutal tu si el s-ar putea sa scrie sau explica-i in mod rational si detaliat ce trebuie sa faca daca nu va avea o nota mica! Sper ca te-am ajutat!