| nyoentox2002 a întrebat:

Cum pot scăpa de depresie? Simt că îmi este din ce in ce mai rău,nu am chef sa fac mai nimic efectiv,de la gânduri simt că mă sufoc,simt că efectiv sunt prost,nu am nicio valoare,simt că mai nimic nu mă mai face fericit,rar să am cate o fericire pe moment,oamenii mă judecă și din cauza oamenilor cred că am intrat în depresie!
Și din cauza asta am renunțat și la glovo din cauza că mi-a afectat și imaginea adică sunt văzut prost,mai ales daca mergi cu bicicleta ești văzut prost în societate adică ești considerat că un lache,mai degrabă mergi pe jos,că unu care era cu mașina într-un fel de amic numai că era un pupincurist spunea că el merge cu mașina și că eu merg cu bicicleta! Nu îmi trebuia mie bicicleta dar am luat-o doar pentru munca că e nasol că eu când trebuie sa ies cu prietenii sau cu cate o fată trebuie sa car ghiozdanul și bicicleta după mine!
Și de mic am fost afectat de oameni,că tot orașul mă știe de guță și eu urăsc manelele!
Și nu îmi place că am imagine de manelist când eu cant muzica trap/rap! m-a afectat că toți făceau glume despre pielea mea,că sunt negru că căcatul,multi mă fac tigan,tigan borât,tigan coclit și în toate felurile! Toate s-au adunat și încă se aduna! Fostă-mea s-a pus cu mine la misto, alta s-a pus din milă!
Am ajuns la concluzia că nu ma plac fetele, am 21 ani merg spre 22 și fetele de vârsta mea sau mai mici oleacă decât mine mai mult de 16 ani nu îmi dau, rar 17!
Și dacă mă bag pe fete de 16 sunt numit pedofil,urăsc viața asta,nici nu cred că mă place vrei fata, vorbesc cu mai multe fete de la distanță, vreo 3 majore și câteva minore de 16 ani,m-as muta in Ploiesti pentru fata aia dar nu știu dacă merita,asta ar însemna să am riscul sa nu mă placă,mereu am avut frica asta sa nu mă placa pe internet dar în realitate să nu mă placă!
Gen sunt confuz,nu știu dacă arat bine,ori daca cred că arat bine e doar o iluzie,și gândurile astea mă omoara:sunt urat,prost, nu am caracter, sunt negru și nicio fată nu mă place!

47 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi la psiholog.Nu este garantat ca vei scapa de depresie, fiindca trebuie si tu sa depui efort, dar o poti tine sub control daca primesti ajutor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De cate ori ti s-a mai zis pe aici ca arati bine, uai? Relaxeaza-te si nu uita ca altii nu te plac atita vreme cit TU nu te placi. Serios, uita-te un pic in jur. In special la astia mai trecuti de 25-30, ca multe chestii se aplica si la varsta ta.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Că degeaba arat bine in poze daca nu arat și în realitate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Haide breh, oricit de bine ai arata, intotdeauna se va gasi cineva cu ceva de comentat. Si crede-ma ca stiu femei si barbati care nu arata deloc wow dar compenseaza prin personalitate si atitudine.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Ce ai tu nu este depresie ci o criză existențială. Încă nu te-ai descoperit și nu te-ai acceptat așa cum ești, iar până atunci nu poți avea o viață liniștită.

Pentru a trăi sănătos în corpurile noastre trebuie să le acceptăm, și să "coexistăm".

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Am căutat test de depresie, și mi-a dat depresie extremă, și anxietate și stres ușor

| Celdrept a răspuns (pentru Frank51):

A fost discriminat de rasiști și rasiste asta e o trauma psihica,de așa ceva nu cred că o să mai scape nici cu psiholog nici cu pdihistrii! Depresia lui e cauzata de trauma, bullying, rasism, discriminare, o astfel de traume lase toată viața urme! Sa ii de-a in judecata pe aia pentru discriminare și pentru că i-a fost afectată sănătatea mentală in urma urei rasiale și a discriminării, defăimării!

| Celdrept a răspuns (pentru Frank51):

A făcut test online nu are el depresie habar nu are cum e să trăiești cu așa ceva! Ăștia suferă de analfabetism funcțional care își dau singuri diagnostic sau i-au in calcul niste teste superficiale.
Își bat oamenii joc de el asta așa e,dar el e de vina că nu a reacționat in nici un fel, trebuia să ii de-a in judecata sa facă o plângere sa se apere sa discute cu părinții lui ce i se întâmplă. Eu îi băteam pe toți în locul lui, ii băgăm pe toți la reanimare daca îmi făceau așa sau puneam pe cineva să îi rupa sa se învețe minte dar e singur și neputincios, de bătaie nu e bun că așa e generatia pampers.
Trebuie sa plece de acolo, nu are variante.

| Frank51 a răspuns (pentru Celdrept):

Omul nu e suficient de matur să înțeleagă că nu are cum să își schimbe corpul și fața, nu s-a descoperit pe el însuși încă.

| Celdrept a răspuns (pentru Frank51):

Daca ar ști el câți ca el combina gagici de se plictisesc ar rămâne uimit happy
El așteaptă să albeasca,crede că va fi la fel ca și în cazul mamei lui,se amăgește singur, nu e ancorat la realitate.
Putea fi alb și tot sa fie marginalizat. Și eu eram așa ca el, mi-am dat seama că nu tenul e problema ci altceva.
Nu e, se vede si după chipul lui că e un copil, și așa va rămâne mult timp, fizionomia nu ai cum să o înșeli.
Un bărbat daca nu emite masculinitate pica ca victima indiferent de tenul pielii. Poate sa meargă de 3 ori la psiholog poate se va descoperi putin și îi va explica psihologul că nu tenul e problema lui și felul cum arată.
Eu am văzut urâți și mai negricioși care umblau cu fete frumoase, zici că erau loviți de marfar cum arătau și tot agățau.
Când nu ai încredere în tine te simt și cei din jur.

| nyoentox2002 explică (pentru Celdrept):

Da,nu sunt așa dezvoltat, caută pe Facebook Nyo Antonio, Am 21 ani

| gabicoo a răspuns:

Mergi voluntar în Ucraina. Se plătește bine. Dacă supraviețuiești revii cu ceva bani și cu gloria luptătorului pe front. Dacă nu supraviețuiești atunci Slavă Ucrainei, Slavă Eroilor.

| StoicAnalysis a răspuns:

Iti spun asta ca sa intelegi si tu de ce te saboteaza pe tine gandurile si nu felul cum arati sau iti traiesti tu viata.
Eu de exemplu am 161 cm si sunt putin urat, dar pe mine nu ma deranjeaza asta. Pana la urma atata timp cat am o igiena buna si o alimentatie la fel de buna, nu am de ce sa-mi fie rusine. Daca se intampla sa se rada de mine ( ceea ce se intampla foarte rar ) atunci evit genul ala de persoane si ma concentrez pe ce stiu eu sa fac cel mai bine. Pana la urma nu am ales eu sa fiu urat, drept urmare nu-mi pasa, din moment ce nu pot schimba fata si inaltimea.

Ca si tine, am mers cu bicicleta la munca si mai nou cu trotineta electrica. Ma ajuta foarte mult sa ajung si la munca si la facultate. Puteam sa dau de permis daca nu aveam anumite probleme de sanatate, dar asta e, merg inainte cum pot prin alte mijloace. Nu stau sa ma blochez in loc doar pentru ca nu pot sa ma deplasez ca majoritatea oamenilor.
Bine inteles ca am si eu parte de mistouri si rasete uneori pe seama asta, dar eu aleg sa le iau strict ca pe niste glume. Nu le iau personal, pentru ca nu ma ajuta cu nimic daca ma plang. Nu devin posesor de permis auto daca ma apuc de bocit. Deci move on...

La capitolul fete, crezi ca stau bine? Ei bine nu. Doar ca eu deocamdata nu caut inca o relatie, deci nu am ce sa zic la capitolul asta daca nu am avut experienta, dar cu siguranta nu ma plang. Si de ce te bagi pe fete de 16-17? Cauta fete de minim 19 sau maxim 22-23 de ani. Nu e vorba prea mult de pedofilie aici pe cat e vorba de frica de a-ti gasi o partenera de o seama cu tine.

Faza cu "sunt negru" deja e o scuza pentru a-ti justifica frica fata de altii. Nu intereseaza pe nimeni in mod negativ, daca esti negru, alb, albastru, galben, verde... Esti om, asta conteaza. Atata timp cat nu stai in patru labe si nu urli ca animalele, esti ok, crede-ma laughing.
Mai fac si eu o gluma tongue.
Uita-te la Cabral de exemplu. El este cu adevarat negru la culoare. Si are o nevasta. Nu sta singur si se plange pe TPU pentru ca e negru la culoarea pielii...

Ceea ce experimentezi tu sunt deformari de rationament / deformari cognitive. Adica felul cum gandesti tu te saboteaza pe tine, nu altii.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

Dar 18 ce are? Daca caut fete de minim 19 o sa am foarte puține obtiuni

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Esti institutul national de statistica sa stii asta? Baga tinder pe telefon si baga swipe-uri pana iti cade in greata. Una din 10.000 de femei cu siguranta va dori sa mearga la un date cu tine.

| carevaescu a răspuns:

Atata timp cat esti depresiv n ai de ce sa cauti o relatie. Șansele sa se termine rau sunt mari, exacerband situatia ta. Esti si playeras nu numai pedo. Fixeaza-te pe tine.
Doar un psihoterapeut sau psihiatru te poate ajuta. Dpdv moral doar tu te poti indrepta.

| nyoentox2002 explică (pentru carevaescu):

Cică 16-17ani sa aibă minim e legal, ca pot să aștept 1an sau 2 să facă 17 ani, nu sunt player, incerc sa vorbesc cu mai multe fete sa văd daca mă place macar una, dar degeaba, că toate sunt la mama dracu! Adică din alte orase

| carevaescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Scuze. Ti le creezi singur si le mai si crezi.
Nu ai depresie. Ai altceva. Du-te la psihiatru ca e gratis.

| nyoentox2002 explică (pentru carevaescu):

Nu e gratis că nu am asigurare de sănătate!

| nyoentox2002 explică (pentru carevaescu):

Oamenii mă trag in jos

| carevaescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

E inutil sa dai vina pe altii. Toti traim intre aceeasi oameni.
Ai probleme, posibil nascocite de mintea ta, esti si pervers si pedo. La ce te astepti? Sa ti se planga de mila? Doar un singur sfat ti se poate oferi. Fixeaza-te

| CleanHeart a răspuns:

In viata ai 2 optiuni
Ori esti luptator
Ori esti mancat

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să scapi de depresie și să fi fericit pentru tot restul vieții tale. Urmează-mi sfatul și repetă în minte ta în fiecare moment și zi următoarele cuvinte.
-Sunt cel mai frumos băiat.
-Oamenii sunt invidioși că am bicicleta ecologică.
-Nimeni nu-i ca mine!

| nyoentox2002 explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu pot sa mă consider cel mai frumos băieți dacă vine și o singură fată și spune că sunt urat

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ba poți să te considerri cel mai frumos. N-ai de ales!
Nu băgă in seamă ce spune sau ce crede lumea.
Cu toții sunt proști, tu ești cel mai deștept, cel mai deștept. Toți te invidiază!
Fetele care nu te plac acum, or să regrete!

| Miruna333 a răspuns:

Cum pot scăpa de depresie? Terapie, nu rezolvi nimic daca te plangi non stop pe TPU. Problemele tale nu se rezolva de azi pe maine, e nevoie de multa munca si determinare

| nyoentox2002 explică (pentru Miruna333):

Mă afectează la buzunar!

| Miruna333 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mai bine la buzunar, decat mintal. Altfel stai in durere, plangandu-ti de mila

| nyoentox2002 explică (pentru Miruna333):

Sa dau cate 400 lei lei nu e așa ușor

| Miruna333 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Unde e 400 lei sedinta? Fa online, e acelasi lucru. E mai usor sa stai in depresie? Nu cred. Prioritatile conteaza intotdeauna, bani se gasesc.

| nyoentox2002 explică (pentru Miruna333):

Nu cred că are ce să îmi facă psihologul, daca vine o fată și spune că sunt urat, ce a spus psihologul se șterge cu radiera

| Miruna333 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai asta e si ideea, psihoterapeutul stie cum sa iti faca rotitele sa functioneze, sa depasesti limitele de gandire si sa te frustrezi cand cineva iti spune ceva de genul. Schimbarea se afla in mainile tale

| Xox0 a răspuns:

Nu am citit comentariile, in caz de mai zice cineva asta dar: pleaca in strainatate pentru o perioada sau muta-te de acolo. Reinventeaza-te. Romania e o tara xenofoba. Bine, xenofobia exista peste tot, dar in Romania e vocala displacerea asta.

De ce stai intr-un loc toxic, de ce te erodeaza. Pleaca si vindeca-te. Daca ramai acolo, vei continua sa fii bataia lor de joc. Sau du-te intr-un oras mai mare. E o prostie sa razi de biciclisti. Si sa ai masina in zilele astea, e greu. Benzina, alte facturi. Nu-i mare smecherie.

| SkandallKamataru a răspuns:

Sala tati, sala.

| Celdrept a răspuns:

Daca aveai tu depresie extrema nu te mai puteai tu duce la lucru, ajungeai la spitalul 9 sau îți puneai capăt! In urma unui test penal neconcludent nu poți să ajungi la o astfel de concluzie pripita! Eu zic sa te mai maturizezi că tu habar nu ai și mulți de aici cat e de grava depresia clinica nu aia in care îți dai singur diagnostic și te plângi și ești ipohondru crezând că ai așa ceva! Când ai așa ceva forțat mergi lucru nu mai ești bun de nimic că îți ia toată motivația și ambiția nu mai ești în stare să agăți femei și să muncești e mai rău decay dacă ai rămâne fără un picior sau o mana că poți rămâne așa bolnav pe viață indiferent la câți pdihistrii sau psihologi mergi! Sunt multe tipuri de depresie unele sunt ușoare și trăiești viața ok unele te distrug nu îți mai revii,ajungi la suicid sau la altceva.
Tu ai fost discriminat și de aia simți o supărare,că ești trist,că îți vine să plângi dar nu e depresie,boala asta nu înseamnă doar supărare e ceva foarte grav tu nu poți lupta cu așa ceva,nu poate oricine lupta cu așa ceva,îți știu multe întrebări și nu ești construit sa lupți cu o boala așa de grea! Stai chill că nu ai depresie,maxim episod depresiv și asta se vindeca complet fara recurenta.
Ți-ai pierdut încrederea în tine fiindcă ai fost discriminat mergi la psiholog și de acum in colo când mai ești făcut în toate felurile cu apelative discriminatorii sa vorbești cu tatăl tău copile și cu mama ta și să îi dai in judecata,o sa îți știe de frica și nu o sa mai aibă curaj să se comporte cu tine așa! Ori mă asculți ori o sa primești toată viața bullying și îl meriti că sfaturile serioase nu le iei in seama! Da drumul la înregistrare la telefon fara să știe ei pe ascuns sau la altceva și înregistrează când te fac in toate felurile,mergi la psihiatru și spune-i că plângi și că te simți rău și foarte trist de când ești discriminat și făcut în toate felurile,cu diagnosticul și dovada cu psihiatrul și pastilele ce ți le da ai dovada că ai fost afectat psihic in urma discriminării atacului la persoana și îi poți da in judecata,îți cauți un avocat bun și îi persecuți pe toți de ii faci sa regrete că ți-au dat bullying și vor sta in genunchi sa îți ceara iertare sa nu ceri despăgubiri! Tu nu vrei sa faci nimic te plângi mereu pe aici dar nu iei inițiativa!
Ți-am dat un sfat foarte util,chiar o sa ajungi la depresie și va fi prea târziu să mai faci ceva,o sa trebuiască numai la psiholog sa mergi și să iei antidepresive!
Îți meriti soarta sincer, nici nu ai plecat de acolo nici nu ai vorbit cu părinții tăi ce ți se întâmplă!
Acepta că ești mai negricios la ten și asta e, nu ai ce sa faci, nu poți deveni mai alb! Iar cu aia ce îți dau bully ignorai complet, nu le mai răspunde nici la salut nu ii mai baga in seamă.

| nyoentox2002 explică (pentru Celdrept):

Pai da eu din Ianuarie vreau sa plec din oraș, eu tot am speranța că mă mai albesc cu timpul, mama de exemplu când era mic era mai neagră acum e mai deschisa

| Celdrept a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cu speranța o sa ramai. Nu te supăra dar ai minte de copil,trebuie sa faci ceva sa îți schimbi gândirea,mentalitatea. De albit nu o sa mai albesti,așa ramai! Nu ești tu de vina,tu știi câți țigani și negricioși au succes de invidiat la fete? Habar nu ai! Țiganii au cel mai mult succes la agățat gagici că au papagal și sunt foarte tupeiști și masculini. La tine problema e că arăți a tigan deși poate nu ești și nu ești masculin,nu ești Alpha așa cum sunt cei de etnie,ești mai sensibil,diferit! Țiganii sunt șmecheri de fel și tu,având în vedere că nu ești așa ca ei îți iei bullying că ei se răzbună pe tine fiind mai plăpând pentru toți țiganii,tu ești o victimă,pe tine se răzbună pentru că tiganii le-a făcut rău sau părinții și anturajul le-a implementat stereotipuri,prejudecăți in cap să urască țiganii și pentru că nu se pot răzbună pe ceilalți că nu au cum că țiganii sunt șmecheri nu permit la nimeni să îi batjocorească se răzbună pe tine că arăți a tigan deși nu ești tigan și că nu ripostezi! Ei știu că nu ripostezi și continuă! Tu arăți a gipsy și ai un comportament de roman ești liniștit,dar degeaba ești liniștit și cuminte că vei fi mereu judecat și asuprit din cauza că ești mai negricios că asta e educația la noi,am rămas cu mindset comunist,hitlerist,și românii maturi sunt așa ca copiii aia ce îți dau bullying nu doar copiii, noi avem probleme grave privind educația nu o sa mai ne facem oameni.
Nici părinții lor nu ii educa pe copii aia! Asta e generația asta a ta, o plagă pentru societate, nu toți dar foarte multi, voi nu știți ce înseamnă bunul simți și cei 7 ani de acasă,cred că nici alfabetul multi de pe la sate nu îl știu,ăștia de la oraș sunt mai ok,dar și unii din ei au aceleași probleme legat de conduită în societate,comportament.
Eu te înțeleg,fa karate,sport de contact și cu timpul nu o sa se mai ia de tine,nu o sa mai aiba tupeu! Tu nici nu arăți masculin sa impui respect nici nu ești masculin! Tu poți să fii român dar degeaba că vei fi perceput a tigan mereu din cauza că arăți așa,și nu ai ce sa faci înțelegi? Asta e soarta ta! Toți avem chinuri de genul in viața de la soarta, selecția naturală sau Dumnezeu!
Pleci de acolo și aia e, altceva nu ai ce sa faci, sau faci cum am zis eu, macar fa sport de contact daca nu ai curaj sa ii dai in judecata.

| Celdrept a răspuns (pentru Celdrept):

Uite asta e cea mai buna crema de albire a tenului
https://www.google.com/......https?/url

E și ieftina!
Incearca crema asta. Dar nu ai ce sa faci, trebuie sa te acepti așa cum ești.

| Celdrept a răspuns (pentru Celdrept):

Sa știi că și oamenii foarte albicioși primesc bully nu doar cei închiși la culoare, aveam și în clasa în liceu cazuri de astea că erau prea albe unele, nu ești singurul care se simte ghinionist și e atacat din toate direcțiile, mai sunt cu sutele.

| AdeLeu a răspuns:

In cabinetul cuiva specializat, nu pe TPU

| MrGeo1975 a răspuns:

Ai depresie ca gândești negativ tot tipul, sunt foarte mulți oameni în acești situație. Gândește pozitiv. Da, știm și noi ca viața e tot mai grea și mai scumpa. Și eu sunt singur de cei și zeci de ani, am avut relații pasagere si acum tot singur la 48 de ani. Găsește ceva util de făcut zi de zi. Numai fi trist. Fi optimist. Fa ceva cu viața ta. Depresia și sinuciderea nu este o soluția.

| Maria7689 a răspuns:

Fa ti o tunsoare cool si vorbeste cu fete ce treaba ai cu altiihappy

| nyoentox2002 explică (pentru Maria7689):

Mie îmi place așa cum sunt, vreau sa îmi găsesc un look cu par mare

| Patricia1a a răspuns:

Bună, mă numesc Patricia și scrie din SUA. Am văzut profilul tău aici pe site, vreau o relație serioasă cu tine, te rog să-mi răspunzi la e-mail (pattyhoro@gmail.com). O să-ți spun mai multe despre mine și să împărtășesc fotografii cu tine.

| Anonimu17 a răspuns:

Cam asa este si viata mea Am 21 de ani nu am iubita nici macar nu am mai scris cu o fata demult din cauza ca am fost refuzat de cateva ori si nu mai am chef sa sufar Am lucrat in Austria 2 ani in 3 fabrici diferite si am venit acasa dupa doi ani din cauza depresiei ca ma plictiseam singur pe acolo si nu aveam cum sa imi fac o iubita acolo ca am vorbit cu o fata si isi batea doar joc de mine nu ma placea. Dupa am ajuns acasa in Romania la ai mei la țara nu am nici prieteni nici iubita lucrez la o fabrica langa Timisoara si nici nu castig bine imi urasc si jobul ca este de cacat.nu am prieteni multi ma barfesc stiu cum e incerc sa nu ma gandesc atat la chestiile negative din viata mea nu stiu ce sa mai fac deci uitate peste intrebarile mele si o sa vezi ce vita de **** am si nu s-a schimbat nimic de cand am terminat liceul