| Sportacus123 a întrebat:

Cum să fiu mai curajos? Îmi este frică și să mă duc la magazin să-mi xeroxez ceva. Stau și tremur acolo până îmi scoate operatorul ce am nevoie.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti este frica de ce anume? de oameni?
Din ceea ce scrii ai o fobie sociala si suferi la modul general de anxietate, lucru reiesit din alte si alte intrebari ale tale.
La un medic psihiatru ai mers? De ce nu o faci?
Daca ai sti ca 1 pastila pe zi, administrata timp de 6 luni de zile iti poate schimba mult chiar si din gandirea actuala...
Unii sportivi iau steroizi pentru a isi imbunatati capacitatea fizica, forta, concentrarea etc nu este normal ca fac asta, dar o fac si ii ajuta.
Pentru tine antidepresivele si/sau anxioliticele vor fi steroizii tai, de ce nu? atata timp cat te vor face sa vezi cum este sa fii un om cu o gandire normala!?
Eu zic sa incerci...
Daca intelegi ca pana si cum gandim este influentat in primul rand de substantele secretate de creierul nostru, atunci vei intelege ca sanatatea mintala este foarte importanta, din pacate ea se poate sustine (cine "ea"?>santatea mintala) doar cu medicamentatie...lasand la o parte ce spun 'agramatii' medicali (sau inculti, lipsiti de orice forma de cunoastere in general) asa cum atunci cand ai febra si esti racit nu stai fara medicamente contra racelii; la fel atunci cand creierul nu secreta suficiente substante benefice calitatii vietii noastre, atunci este recomandat sa suplimentezi (n.r. cu intelesul aici de sa ajuti) creierul cu medicamente. Nu pe termen indelungat, insa 6 luni nu este termen indelungat rapotat la alte afectiuni!
Bolnavii de inima pot confirma ce am spus referitor la un termen de 6 luni sau 1 an, ei iau toata viata medicamentatie pentru problemele lor particular cardiace!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Ești anxios, te temi și de umbra ta și îți cauți gagică.

| nyoentox2002 a răspuns:

? la 22 ani ți-e rușine să te duci la un xerox, daca zice una și se dezbracă în fața ta te ia infartul

| ALM2000RO a răspuns:

Poți începe ședințe de terapie cu un psiholog sau psihoterapeut bun.