| exa2 a întrebat:

Dati-mi un sfat va rog.Am o mare dilema si nu stiu ce sa fac iar timpul ma preseaza pentru ca trebuie sa dau intr-o saptamana un raspuns.Problema mea e urmatoarea:lucrez la firma concubinului meu insa nu prea merge bine acum si m-a trecut in somaj tehnic cu toate ca eu mai merg pe acolo si il mai ajut dar nu prea mai are bani sa de-a salarii si sa-si plateasca taxele.Eu am o rata de 530 de euro pe care in ultimul timp o achit destul de greu si cu mare intarziere.Am un baiat de 16 ani, e in clasa a x-a dintr-o casnicie anterioara.Eu am 39 de ani.Creditul l-am luat pentru. locuinta.Am incercat de vreo 3 luni sa-mi gasesc si altceva de lucru insa nu am gasit nimic care sa merite. O ruda apropiata mi-a promis ca imi rezolva un loc de munca pe perioada verii in Italia la un hotel. A vorbit deja acolo cu patronii si ei au spus DA.Acum depinde de mine. Daca spun ca merg sigur ei nu-si cauta pe altcineva dar, daca nu merg sa le spun in maxim o saptamana 10 zile, sa stie si sa anunte pe o alta persoana.Nu vreau sa-i fac probleme rudei mele pentru ca si-ar pune obrazul pentru mine.Relatia mea cu concubinul e f. deteriorata pentru ca ma minte f mult si eu i-am spus ca nu mai pot accepta situatia asa pentru. ca ma distrug psihic si fizic, deoarece il descopar cu minciunile si descopar fapte urate care ma ranesc. El zice sa mai accept si sa mai fac compromisuri cu relatia asta si sa nu plec in Italia pentru ca m-a vazut ca plang cand i-am spus si stie ca sufar pentru ca trebuie sa las copilul nesupravegheat 3 luni. Oare ce sa fac, ce sa aleg sa nu gresesc prea tare? Am avut de multe ori incredere deplina in omul asta cu toate ca de f multe ori m-a dezamagit si m-a facut sa sufar, dar m-a si ajutat de multe ori.Acum s-a schimbat in rau.Mai mult, noi am locuit multi ani impreuna iar acum de 2 luni s-a dus la fosta nevasta cu care zice ca nu vrea sa traiasca si ca a plecat asa doar sa se linisteasca psihic si el si eu ca ne tot certam in ultimul an.Eu cred ca isca certurile si niste certuri monstruoase ca am ajuns si sa chem politia, tocmai ca sa aiba motiv sa plece.Era aiurea tot ce spunea.Am simtit o usurare cand nu a mai venit acasa insa acum imi este greu financiar. Simt ca sunt la o rascruce si nu stiu pe ce drum sa apuc.Nu mai stiu ce sa fac am impresia uneori ca mi s-a blocat gandirea.Simt o stare cumplita de disperare.Nu stiu ce sa fac! Voi cum a-ti proceda? Va multumesc din tot sufletul.

Răspuns Câştigător
| campanario a răspuns:

Fata mea happy. Ueori barbatii nu merita totul. Nu vreau sa fiu rea insa dupa ce ai relatat aici, sincer nu stiu ce sa zic. Un singur sfat am sa iti dau doar happy. Ridica'te pe cont propiu, gandeste'te la fiul tau, si priveste te rog inainte! Demonstreza'ti ca poti sa faci fata la probleme si singura. Cat despre concubinul tau, prefer sa nu il critic mult, insa il vad om nestabil nu stiu de ce sad. Sfatul meu e sa iti iei viata SINGURA in maini si sa te lupti pentru viitorul tau si al copilasului tau. Iar el de se corecteaza, bine, daca nu, nu. Singurul care conteaza e baietelul tauwinking. Daca e pe sigur du-te si fa'ti treaba si nu sta dupa nimeni, nu renunta la aceasta posibilitate care poate nu ti se va mai ivii niciodata happy. Succes!

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Asa pui intrebarea de parca ai avea de ales. De unde iti platesti rata aia daca un pleci in Italia? Cersesti de la tipul asta care s-a intors la nevasta? Nu crezi ca ti-ar prinde bine putina distanta de toate necazurile astea ca sa poti si tu respira? Baiatul tau nu mai e un copil la 16 ani, te asigur ca poate rezista cateva luni fara tine.
Vezi si tu ce prioritati ai. Incercarea de a repara o relatie pe care ai numit-o 'foarte deterioriata', sau stabilitate si independenta financiara.

| anad a răspuns:

Du-te in Italia ca este cea mai la indemana rezolvare. Poate vei reusi sa mai lucrezi in continuare acolo sa poti sa-ti rezolvi situatia financiara. Stai de vorba cu baiatul si fa-l sa inteleaga situatia reala si ca doar asa ramaneti cu casa si il vei putea ajuta si pe el sa faca o scoala/facultate. Succes!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea copilul e mare poate accepta situatia, important e sa sa incerci sa te pui pe picioarele tale sa nu stai la mila nimanui, dar decizia finala trebuie sa fie a ta.

| zenaly a răspuns:

Spui la un moment dat ca ai simtit o stare de usurare cand nu a mai venit acasa dar ca iti este greu financiar. nu ai spus ca tii la el in tot ce ai scris. tot timpul vorbesti doar de bani si de greutati. spui ca te-a ajutat. de aici deduc ca ai stat cu el pentru bani. sa nu intelegi ca te judec. departe de mine gandul asta. gandeste-te la copilul tau - e cel mai important in toata povestea asta. e la varsta la care conteaza si mama dar si sa aiba un confort. raspunsul e tot al tau. cu concubinul nu are rost sa mai stai. decat cu scandal mai bine fara, nu? daca pleci in Italia iti rezolvi problema cu banii pe o perioada de 3 luni inteleg. si apoi? cu banii pe care ii castigi acolo cat timp rezisti la noi in tara dupa ce vii daca nu iti gasesti servici? gandeste-te ca exista posibilitate sa ramai acolo. toti sunt disperati in ziua de azi, acum ai servici, maine nu, ratele nu te asteapta la fel si nevoia de bani. vorbeste cu copilul tau, explica-i situatia si spune-i ca o varianta ar fi sa pleci. vezi si el ce zice si respecta-i parerea chiar daca nu o urmezi. dar fa-l sa se simpta important in viata ta, sa inteleaga ca orice hotarare ai lua e spre binele lui. sincer nu stiu cum m-as descurca in locul tau. intotdeauna am avut pe cineva care sa aiba grija de mine. poate de aceea nu am divortat.
un concubin consider ca trebuie sa-ti dea afectiune si suport chiar si in momentele grele nu certuri. renunta la el. daca poti. mult noroc.

| liliana83 a răspuns:

In situatia ta am fost si eu, dar cu 2 copii. pe mine m-a ajutat mult sora mea, matusa si parinti mei. sora m-a ajutat sa vin in italia si mia gasit un loc de munca la un restaurant la spalat de vase(850.euro, acum 5 ani). parinti au stat cu copii pana cand dupa acesti 5 ani am venit sa-i iau si sa-i le fac o viata frumoasa alaturi de mine. matusa mea saraca a tot fost si a umblat prin tribunale pentru mine chiar si in ziua de azi. dar vreau sa-ti spun ca daca acea ruda a ta e de incredere lasa si pleaca de la el fluerand. nu te merita, lupta si munceste pentru copilul tau si arata ca se poate si fara el.peste cativa ani o sa fii mandra ca ai facut acest pas.(asa cum sunt si eu). stiu ca la inceput o sa-ti fie greu sa lasi copilul cu altcineva dar lasa-l pe maini bune, familia ta. te sfatuiesc sa accepti acel serviciu(doar daca ai incredere in ruda ta) succes.

| cip a răspuns:

Nu vad ce e asa greu in decizia aceasta.Chiar tu ti-ai dat raspunsul. Daca ai probleme financiare si relatia asta te distruge psihic si fizic du-te in italia, gandeste-te la viitorul copilului tai, asigura-i viitorul care il merita.