| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile ma framanta ceva.Si desi stiu ca asta nu e cel mai bun site pentru a cauta o solutie,o sa va pun totusi o intrebare...
Ce ai alege intre parintii care au asteptari de la tine,care isi pun increderea in tine si persoana langa care te simti iubit/a,fericit/a, implinit/a etc?
Pentru ca eu sunt intr-o mare dilema de genul acum si...nu stiu.
Bine,parintii mei nu stiu de iubitul meu si stiu ca n-ar fi de acord cu relatia noastra (am motivele mele sa cred asta).
Si deci ma gandeam sa-i iau mai usor intr-o zi si sa le spun,sa le explic ce e intre mine si el, dar nu cred ca ar intelege si nu cred ca m-ar asculta...mai ales ca noi n-am vorbit niciodata deschis si ne purtam ca niste straini.
Dar nu vreau sa-i dezamagesc si nu vreau nici sa-l pierd pe el, sub nici o forma.
Ce fac? Sa le spun totusi de relatia noastra cu orice risc? Chiar daca or sa ma dea afara sau mai stiu eu ce?
Sau sa evit un scandal si sa...plec pur si simplu?
Mentionez ca motivul principal pentru care ei n-ar fi de acord cu relatia asta, e ca intre mine si iubitul meu sunt 20 de ani diferenta.Stiu,pare mult...dar noi ne potrivim perfect.

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Draga mea, poate nici nu va fi cazul să alegi.
Discută cu părinții, explică exact cum stau lucrurile, așa cum ai spus și nouă, și poate în timp (nu te aștepta să fie imediat) te vor înțelege și vor pune fericirea ta înaintea prejudecăților.

Dragostea nu are vârstă.
Sper doar că ești majoră, iar sentimentele sunt reciproce.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

NOname,iti multumesc pentru raspunsul incurajator. Esti sweet ca intotdeauna.
Nu stiu daca te-ai prins, dar sa stii ca sunt DontSpeak.
Sa ai o zi superba!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

DontSpeak, dragă...curaj! O să fie bine.
Vă îmbrățișez cu drag pe amândoi...

greece12
| greece12 a răspuns:

Indiferent ce vei face,parintii tai vor ramane parintii tai intotdeauna.
Ca orice parinte,doresc tot ceea ce e mai bun pentru copilul lor.
Iar copilul lor,adica tu,se pare ca a descoperit ce e acest "mai bun'',indiferent de varsta!
Nu ramane decat sa-ti iei iubitul de mana si sa-l lasi sa lupte alaturi de tine,pentru fericirea voastra!
Gandirea lui este apropiata cu a parintilor tai si le poate vorbi pe "limba"lor,ii va putea face sa inteleaga faptul ca va potriviti perfect!
Singurul lucru ciudat in toata povestea asta mi se pare doar faptul ca tu si parintii tai "nu ati vorbit niciodata deschis si va purtati ca niste straini".
Cu riscul sa provoci orice scandal, parintii au tot dreptul MACAR sa stie.
Cu timpul, daca te vor vedea cat esti de fericita, se vor bucura si ei de bucuria ta!
Asa ca, discuta cu iubitul tau si spuneti adevarul.
Impreuna.

| Zazu a răspuns:

Ti-ai dat seama imediat care sunt cele mai importante lucruri pe care trebuie sa le faci.
Sa nu iti dezamagesti parintii si ca site-ul asta nu este cel mai indicat pentru a cauta o solutie.Stii ce ai de facut, nu?

| Ofiintă a răspuns:

Hmmm... 20 de ani diferenta...

Daca eu as fi mama ta sigur nu mi-ar conveni treaba asta dar cred ca nici tie daca te-ai pune in situatia parintilor tai.

Intr-adevar vorbim despre un om matur, cred ca cel mai de pret calitate al lui care te-a atras la el.
Cu una cu doua nu poti sa renunti la el dar nici la parintii tai.
Nu te gandi sa pleci pur si simplu pentru ca pana la urma vei regreta, eu zic sa mai astepti putintel, nu stiu cati ani ai dar sigur nu vrei sa devi fata de maritat deci mai ai rabdare sa petrecti putintel mai mult timp impreuna.
Atata timp cat nu veti fi casatoriti cred ca ei vor accepta o proba ca sa-si dea seama de ce fel de om este, dar nu este vorba de vreo luna, doua ci de niste ani frumosi petrecuti impreuna in care sa il poata judeca si parintii tai dupa fapte.
"Nu judeca o carte dupa coperta"
asa si in situatia voastra, cel mai bine ar fi sa-i lasi timp parintilor tai sa-l cunoasca daca tu ti intr-adevar la el.
Numai bine
pa, pa

| DimLight a răspuns:

rolling on the floor monica si columbel. serios, 20? laughing inteleg 8-10. deja de la 12-15 in sus e cu smecherie laughing..treaba ta, your life, your choices, sa inteleg ca e dispus sa te intretina. nu vad nimic in neregula doar sa nu ajungi sluga/sclava lui...

| Cătălinaa12 a răspuns:

Se spune că in dragoste vârsta nu contează. dar, totuși 20 de ani diferență? straight face.
Ai putea să te sfătuiești cu mama ta, dar dacă ți-e frică nu-i spune că ai un prieten. încearcă să-i spui așa : uite mamă, ce părere ai de diferențele de vârsta într-o relație, ai fi de acord să am o asemenea relație?
Good Luck happy!

| Cătălina a răspuns:

Bineinteles ca parintii tai iti doresc tot ce este bine pe lume, dar gandeste-te: nu vei ramane o viata intreaga alaturi de ei, nu? La un moment dat vei pleca si vei avea propria familie, deja ei trec pe un loc secund. Referitor la intrebarea ta ce pot sa ti raspund e ca trebuie sa iti asculti inima. Stiu ca nu ai vrea sa dezamagesti pe nimeni. Daca stii ca iubitul tau te merita cu adevarat, aveti incredere unul in altul si va iubiti sincer, luptati pentru fericirea voastra. Nu permite nimanui sa intervina, nici macar parintilor. Ei si-au indeplinit misiunea, te au crescut si te au educat, dar de aici incolo este raspunderea ta. Daca nu vor intelege pe moment, cu timpul se vor acomoda cu siguranta, deoarece niciun parinte nu poate trai cu inima impacata daca copilul nu este langa el sau nu comunica cu el. Bafta multa!

| Darkmagic a răspuns:

Daca esti independenta financiar si ai si un spatiu locativ, atunci poti sa-ti dezamagesti parintii si cu Tutankamon.

Lasand gluma la o parte, o diferenta de 20 de ani nu functioneaza decat pe un termen FOARTE limitat in timp.
Am mai explicat aici de ce...

http://www.tpu.ro/go-to-answer/7924888/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama,ce negativisti sunteti!
Ok...relatia noastra n-are absolut nici o legatura cu banii.
Am uitat ca voi judecati repede si ca asta e primul motiv care va vine in minte.Deci nu, banii chiar nu conteaza.
Astept si alte raspunsurihappy

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca judec foarte repede, asta-s eu...si mama nu mai face. big grin
Cand m-am referit la "independenta financiara" am facut-o cu directie.
Mai clar, nu e corect sa schimbi "intretinerea" pe care ti-o ofera parintii...cu "intretinerea" de care ai beneficia cu iubitul tau.
Cand o sa locuiti impreuna (daca o veti face) ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc, in foarte putine luni de...convietuire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea...
In calitate de părinţi, e imperios ca ei măcar să ştie de relaţia voastră. Aşadar, nu ezita să le spui adevărul.
Nu incerc să susţin că ar trebui să desconsideri total opinia părinţilor tăi, insă din punctul meu de vedere, dacă eşti majoră, ei au in acest sens dreptul la o... opinie şi...cam atât. Hotărârea decisivă in ceea ce priveşte viaţa ta amoroasă ar trebui să rămână la latitudinea ta. Ei ar trebui in mod normal să iţi respecte decizia, chiar dacă aceasta nu este tocmai in concordanţă cu ceea ce şi-ar fi dorit ei pentru tine.
Dacă vă iubiţi cu adevărat (fii totuşi chibzuită, ai grijă să nu fie doar o,, indrăgosteală'' ferventă, dar efemeră; ar fi cumplit să-i bulversezi intr-atât pe părinţii tăi pentru o relaţie vremelnică), NU permite ca nimeni şi nimic să vă despartă.

Insă după cum spunea NOname, poate nici nu vei fi nevoită să faci o alegere atât de dureroasă. Poate părinţii vor accepta.
Iar aspectul financiar, după cum a fost abordat intr-unul dintre răspunsurile primite, e foarte important, chiar dacă ACUM nu pare a fi. Nu ar fi corect să te bazezi pe venitul iubitului tău odată ce nu vei mai fi sub auspiciile financiare ale părinţilor (dacă va fi cazul). Aşadar, luaţi in considerare şi această coordonată a problemei.

In rest, consider că diferenţa de vârstă e irelevantă in dragoste.

Vă doresc toate cele bune.
Succes.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Wake up.
Inca nu ti-au trecut asemenea... pareri?
Ce "uiti" tu sa spui este ca ai in spate niste super studii si un volum lexical care fac imposibila pana si... eventualitatea ca tu, la varsta ta sa poti discuta si sa poti rezona cu un..."pusti" de, sa zicem 25, la fel cum eu la 18, aveam o regizoare de 31, dar cati sunt in situatia asta? Am explicat de ce nu merge in raspunsurile de la cealalta intrebare, si ai fost de acord, ce naiba?
Ar trebui sa fie amandoi genii, sau amandoi extrem de mediocrii, dar cu un adaggio care FACE diferenta: fata de 20 se schimba fizic, psihic, intelectual si cum mai vrei tu, de la an la an, pe cand nenea ala ramane cam la fel sau daca nu-i vreun geniu, regreseaza. Unde naiba mai vedeti voi "potriviri" peste numai 5 ani, ca fac ca trenul? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te ca, de exemplu, cand tu vei avea 30 de ani iar el 50, 40 si 60 si tot asa, relatia nu va mai merge asa bine. Sunt zeci de mii de barbati in Romania de varsta ta sau cel mult cu 1 pana la 3 ani diferenta de varsta. Indiferent cat de mult il iubesti, orice ai fi dispusa sa faci pentru el trebuie sa inchei relatia, cu calm si cu simt de raspundere.

Parintii tai sunt primii care vor sa te ajute. Crede-ma, si eu am avut o astfel de perioada si am trecut peste. Toate cele bune!

| Zabbyel a răspuns:

"va potriviti perfect"
nu ma fa sa rad rolling on the floor
daca arunci o privire in oglinda o sa se observe "elocvent" diferenta de varste doar o reflexie, imagine adevarata sad
trist sa-ti pierzi tineretea, frumusetea langa un bosorog, cat de trist este uneori, sa citesti ofurile altora sad

| stpu a răspuns:

De iubiti si iubite e plina lumea... Parinti iti sunt doar doua persoane.

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Deci...cher nu vreau sa ma crezii tarfa sau sa zici ca is ca parintii tai dar 20 de ani ii o diferenta de varsta foarte mare.cu siguranta parintii tai nu vor intelege
Eu zic sa te despartii de el os a gasesti pe cine va mai tanar cu care o sa te potrivesti si mai binehappy
sper ca te-am ajutathappy

| Mozambic19 a răspuns:

OMFG!
dap...pare mult...
eu totusi cred ca ar fi mai bine sa nu le spuihappy si eu am patit asahappy
Eram doar 7 ani diferenta...da alor mei li s-a parut enorm...sadsad

| Andrush1796 a răspuns:

Din punctul meu de vedere parintii tai au si ei partea lor de dreptate,si inca o dreptate foarte mare. daca stai bine sa te gandesti, iubitul tau ar fi de`o seama cu tatal tau straight face incearca sa vorbesti deschis cu ei, spune`le tot ce ai pe suflet, nu prea ma pricep la dat sfaturi, dar daca parintii tai te iubesc o sa-ti fie alaturi in orice situatie, si in asta! big grin iti urez multa bafta!

| euCarol a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa le spui parintilor tai tot adevarul, nu cred ca or sa te dea afara din casa. Nici odata sa nu iti lasi familia pentru iubit/a. Iubirea e trecatoare. Mai bine spune-le parintilor tai, i-ai mai usor si spune-le. Cu toate ca diferenta este destul de mare intre voi. Sunt sigur ca o sa se supere foarte tare(nu vreau sa te descurajez) dar, mai bine spune-le tot adevarul.