| monicaolaru1717 a întrebat:

De ce in iubire, gelozia intervine atat de mult?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"...sau sa nu se strice acea relatie care ii ofera fericire..."

Daca esti gelos ori ai motive intemeiate si atunci numai fericire nu iti aduce acea relatie, fie nu ai motive, dar nu esti capabil sa ai incredere in partener si atunci tot nu poti fi fericit avand tot timpul in cap ideea ca esti sau vei fi "tradus".
Altfel spus, o persoana geloasa nu poate fi fericita intr-o relatie in orice scenariu.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca lipseste increderea in persoana iubita de asta

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia intervine doar la cei cu un intelect sub medie, adica doar la cei fara prea mult creier.
Daca ai creier, atunci ai si bun simt si iti tratezi partenera sau partnerul ca pe un egal, nu ca pe o sluga, iubind-o si aratandui-i cat o prestuiesti si o respecti.
Gelozia apare la oamenii fara prea mult creier, care se comporat cu partenerul/partenera ca si cum ar fi posesia lor, sluga, ori obiectul peste care ei sunt stapani. Atunci incearca sa le interzica anumite chestii si sa-si impuna vointa.
Gelozia este o boala grava, care distruge totul in jur.

Nu, in iubirea adevarat, gelozia nu intervine deloc!
Se presupune ca oamenii se iubesc si se respecta reciproc, acordandu-si incredere reciproca, ca atare, gelozia nu-si are rostul.

| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie din iubirea pe care nu sti sa o impartasasca cum trebuie sau o obsesie depinde de cum se manifesta gelozia.Sunt persoane care le e frica sa nu te piarda sau sa nu se strice acea relatie care ii ofera fericire si de care depind sufleteste

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Bine nu ma refer la gelozia obsesiva care te face sa te gandesti doar la asta si pe fondu caruia devi si violent

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

"...sau sa nu se strice acea relatie care ii ofera fericire..."

Daca esti gelos ori ai motive intemeiate si atunci numai fericire nu iti aduce acea relatie, fie nu ai motive, dar nu esti capabil sa ai incredere in partener si atunci tot nu poti fi fericit avand tot timpul in cap ideea ca esti sau vei fi "tradus".
Altfel spus, o persoana geloasa nu poate fi fericita intr-o relatie in orice scenariu.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca majoritatea persoanelor "incuiate" au impresia ca o relatie = detii persoana cu care esti..Este ca si sclavia de altfel, nu ai vrea sa-ti vezi sclavul cu alt mosier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din prea multa iubire)))Nu strica gelozia, pana cand nu devine o obsesie.Si depinde si de persoana.

| kandaraki a răspuns:

Gelozia e o prostie din partea unui/unei persoane ce nu are incredere in partener/partenera. Atata tot.
Daca ar fi incredere intre 2 in o relatie, nu ar fi cazul sa apara gelozia!

| sorinake a răspuns:

Gelozia nu are legatura cu iubirea ci cu neincrederea plus posesivitatea si este mai mult o boala decat o manifestare a afectiunii!

| Elena97M a răspuns:

Nu intotdeauna intervine gelozia! Daca exista incredere totala, cel mai probabil partenerii vor face doar glume pe seama acestui subiect. Dar cum in ziua de azi increderea este atat de greu de castigat, apar certuri si neintelegeri.

| Dan193 a răspuns:

Frica de a pierde pe cel drag creeza gelozia

| Striker14 a răspuns:

Meh, gelozia e mereu un punct nasol, unele persoane nu au incredere, altele au prea multa inceredere. Trebuie sa existe putina gelozie pentru a avea o relatie echilibrata

| nhhv a răspuns:

Gelozia apare atunci când nu ai destulă încredere în partenerul de viață. E bună gelozia într-o oarecare măsură, dar nu în prostie, că se ajunge la despărțire.

| Denisya a răspuns:

Din cauza ca nu are incredere in sine si o este frica ca il vei lasă pentru altul.