| Mara6392 a întrebat:

De ce mă simt foarte cringe/incomodă cand vorbesc sau am relații cu persoane mai tinere decât mine și tot timpul vreau să am o relație cu un bărbat cu 1 sau maxim 2 ani mai mare decât mine? Am 18 ani și în trecut am încercat să am o relație cu cineva care era mai mic decât mine cu 8 sau 9 luni și chestia asta m-a făcut foarte incomodă și când am avut o relație cu un bărbat care era mai mare decât mine cu un an și o lună mă simțeam foarte bine, nu mă simțeam inconfortabil, ma simțeam în largul meu. Când eram cu băiatul cu 9 luni mai mic decât mine simțeam că sunt mama lui (chiar dacă nu era mare diferență între mine și el).

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai o gandire sanatoasa pana acum.
Cand vei ajunge la 19-20-23 de ani sa te uiti dupa barbati trecuti de 50 de ani atunci e o problema, si asta o au toate putorile intretinute!

| dullcat a răspuns:

Buna.Parca tu erai la liceu, nu? Baietii se maturizeaza ceva mai tarziu decat fetele, deci o fi si asta ceva de luat in considerare.Sau poate ca e doar un blocaj psihologic a carui cauza tu trebuie sa o afli.

| Freya1 a răspuns:

Probabil nu găsești persoanele potrivite, ti-ai setat tu gândirea asa, sau chiar vezi tu o diferență de mentalitate.
Nu te oprește nimeni sa fi cu cine te simți ok.Eu spre exemplu am avut relații cu persoane cu diferență de la 4 la 6 ani între noi.Si soțul meu e mai mare decât mine cu 6 ani.

| Hyperion7 a răspuns:

Hai să îți zic un lucru foarte cliseic,dar foarte adevărat și foarte potrivit in acest context: VÂRSTA E DOAR UN NUMĂR!

Sunt cazuri și cazuri în viața asta,însă nu înseamnă că dacă băiatul e mai mare decât tine,automat e și mai bun și viceversa,daca băiatul e mai mic decât tine, nu înseamnă că nu e atât de neexperimentat precum parebig grin
App, prin vârsta nu contează, mă refer că nu contează dacă e mai mic sau puțin mai mare decât tine, nu la cazurile alea aberante cu fata de 25 de ani și bărbatul de 60 sau femeia de 50 și bărbatul de 21, mă refer la un ±5 ani intre voi diferența.
Așa că eu îți recomand ca atunci când mai ai oportunitatea sa dai de băieți mai mici, zic sa nu dai vrabia din mana pe cioara din gard și să încerci totuși.
Faptul că tu te simți anxioasa e și din cauza faptului că ți-ai dezvoltat o preconcepție legata de faptul că băiatul trebuie sa fie mai mare, însă vezi tu, cum ziceam și mai sus, mai mare nu e tot timpul și mai bunhappy *tuse* și la propriu și la figurat!
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Marius22222222222 a răspuns:

Vârsta...e doar un număr atâta timp cât sufletul e curat și va intelegeti

| DeMicUnCălător a răspuns:

Care-i diferența de vărstă intre părinții tăi?

| Mara6392 explică (pentru DeMicUnCălător):

E de 2 ani jumate

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Mara6392):

Ti-ai răspuns la intrebare.

| KingOoO a răspuns:

Asta e o prostie doar in mintea ta. O perioada am fost si eu 26 cu una de 33, totul a mers ok. Dar la noi alta a fost problema, nu varsta.

Răspuns utilizator avertizat
| Tekken33 a răspuns:

Ia-ți un mos, asa te vei simți și mai in largul tăuhee hee