| PisTruy19 a întrebat:

De ceva timp ma aflu intr-o situație de-a dreptul hilara, am impresia ca sunt captivă intr-o drama in derulare rapida pe care nu o pot pune pe pauza pentru a o înțelege.
Nu doresc sa scriu un roman, însă debutul situației e plasat de mult in timp și as vrea sa includ suficient de mult pentru a vă face o idee corecta.
Am 19 ani, împliniți astăzi, iar acum 15 ani am întâlnit un băiețel pe atunci, care a dispărut pentru o vreme din preajma mea și s-a întors acum 7 ani, făcându-și apariția din plin.
Am fost colegi, ne-am plăcut, însă eram copii, am flirtat unul cu altul, am încercat o relație, însă parca mereu se împotrivea ceva, așa ca am așteptat cu speranța momentul potrivit, in care sa fim suficient de maturi pentru sentimentele pe care ni le purtam. Am devenit prieteni buni, aveam cel mai unit grup și nimic nu m-a făcut sa ma îndoiesc de asta. Îmbrățișări fugare parca prea lungi, atingeri sfioase și câte un dans lent furat la ziua cuiva, au fost mereu acolo. Pe perioada liceului am mai încercat sa fim împreuna, l-am rănit refuzandu-l o data, însă s-a întors la mine și am fost la fel de buni prieteni. Toți remarcau ce era între noi, însă noi mereu am negat. Am avut alte relații, însă pe el ma bazam mereu pentru o alinare și un sfat. Și cu timpul, simteam ca in curând vine vremea când vom fi pregătiți sa nu mai amânăm.
Vara trecută am fost la Londra 2 luni de zile, amândoi, separat, el nu s-a mai întors, ci s-a mutat cu frății săi. Am simțit deznădejde, regret și disperare, le-am ținut in mine și m-am învinuit ca am amânat fără a deține control asupra timpului sau a faptelor. Am continuat sa vorbim, precum fac prietenii, iar intr-o seara de Februarie a venit acasă, pe ascuns, pentru noi, prietenii lui.
Au urmat 2 săptămâni in care am încercat sa ma revanșez pentru frustrările mele, i-am recunoscut, cum am făcut-o și de alte ori ce simt și deși nu era spre mirarea mea el simțea la fel. Au fost 2 săptămâni frumoase. Însă erau limitate și nu aveam certitudinea când se va întoarce, așa ca nu ne-am pus obligații, ne-am oferit libertate, am continuat sa ținem legătura, însă eram sigura ca o relație la distanta avea sa se ruineze la un moment dat. Și așa ar fi fost, pentru ca între timp m-am simțit atrasa de alt baiat, iar el de alta fata. Lucrul acesta era de așteptat, dim moment ce nu puteam sa-i pretind loialitate și am lăsat aceasta portița.
De specificat ca noi mereu am fost cu alte persoane in timp ce ne plăceam, in liceu, însă atunci când eram unul lângă altul parca acele persoane se topeau și existam doar noi.
A mai trecut o vara, eu am continuat relația cu băiatul respectiv, el a început o alta relație și la nici o luna am primit invitație la nunta.
Am perceput-o drept o farsa multă vreme, am căutat fisuri și pretexte pentru o asemenea veste. Însă lucrurile avansau, am primit invitația palpabila, a apărut și postarea "Save the date" pe Facebook, plus poza cu inelul și am realizat ca nu poate fi o gluma.
El are 19 ani, și se însoară. Băiatul pe care speram sa-l pot avea cândva se însoară și eu simt durere. Am prieten acum, țin foarte mult la el și lucrurile merg bine între noi, însă sentimentul persista in mine si teama pe care am avut-o mereu, și anume ca voi fi la nunta lui, martora la unirea cu iubirea lui, o alta iubire, se împlinește, iar eu nu știu cum sa-i fac fata.
Sunt sigura ca demnă, felicitându-i și Dorindu-le toată fericirea, pentru ca mai presus de toate suntem prieteni, însă cu regret ca am amanat.
Poate cineva mai înțelept sa ma liniștească ca acesta este un lucru normal? Pentru ca in momentul de fata tot ce am nevoie este o alinare

8 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Tu nu l-ai vrut/ nu ai facut niciun pas in directia asta. Acum are pe altcineva. Mi se pare, oricum, ca il foloseai ca pansament mai mult. Nu prea mai ai ce sa faci. Eventual, consoleaza-te cu gandul ca sunt slabe sanse sa reziste o casnicie inceputa atat de repede.

| Freya1 a răspuns:

Deja cred ca e tarziu sa mai faci ceva.Hai sa iti spun niste chestii din viata mea ce m-au terminat pe plan sentimental si emotional.
Si eu am avut o povestioara asemanatoare doar ca eu am fost cu baiatul respectiv dar ne-am despartit din cauza lui nu a mea. Avea sentimente unul pentru altul dar eram cu alte persoane mereu si mergeam inainte.Eu am avut o relatie de 8 ani de zile iar el a inceput una de vreo 2 si probabil se va insura.Cand am vazut initial ca e serioasa treaba si nu o aventura am simtit niste frustrari greu de imaginat si nu am mai vrut sa stiu de el, dar in timp am constientizat ca nu pot controla viata nimanui si daca nu a fost sa fie inseamna ca nu trebuie sa fie si cineva le aranjaza acolo cum trebuie.
Pe urma m-am despartit de baiatul ala cu care am fost 8 ani si sunt cu altcineva.Doar ca de un timp fostul s-a pus intr-o relatie si cand m-a sunat ultima oara mi-a spus vesel ca la anul ma chema la nunta.Nu mai am sentimente pentru el doar ca ideea si faptul ca eu m-am chinuit in ani aia si zbatut pentru el si am trait nu tocmai ok iar acum o alta vine si le ia toate de-a gata si ii ofere lucuri ce mie nu mi le-a oferit chiar daca suna egoist ma macina.Dar sper din suflet si din inima sa scap de toate frustrarile astea pentru ca am ajuns intr-un stadiu asa de rau de era sa mor.
Te sfatuiesc sa rupi orice lagatura cu el si la telefon si pe site-urile de socializare si sa iti vezi de viata pana nu te distrugi.

| Mircea08 a răspuns:

Atunci cand el a plecat departe trebuia sa-i spui totul si sa hotarati impreuna daca plecati amandoi sau ramaneti amandoi. NU EXISTA nimic pe lumea asta pentru care sa-ti paraseati persoana iubita, iar daca asta s-a intamplat atunci nu a fost iubire intre voi, ci o prietenie lunga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine să te liniștească și cu ce? Ai avut, te-ai jucat, ai refuzat, acum ai pierdut. Ce alinare, pentru ce? Ți-a înșelat cineva încrederea, ți-a murit pisica sau? Aveți posibilități, vă jucați, nu acceptați ceva bun, trainic și după aia căutați alinare? Pentru? Pentru că nu ai știut tu ce vrei? Nu, nu alinare îți trebuie ție ci trezire la realitate, să îți dai seama de rezultatele acțiunilor tale. Ce vroiai acum, să stea ăla după tine până la adânci bătrâneți în incertitudine și chin psihic? Că așa vă place vouă să țineți cățeluși în lesă care să vă fie alături și să vă dea atenție? Nici pe departe. Băiatu' a fost deștept, s-a detașat de ce știa că nu e nimic serios, de ce și-a dat seama că e doar o joacă cu beneficii pentru tine. Bravo lui. Și-a găsit pe alta și s-a însurat. Cam devreme, dar a făcut-o cu certitudine să-ți demonstreze ție ceva. Să-ți demonstreze că dacă doar te joci și profiți, pierzi. Alții n-au noroc în viață să-și găsească o relație. De-al de voi, râgâiate sentimental nu dați doi bani pe cineva care ține cu adevărat la voi. Acum cauți alinare. Te mai întreb odată, pentru ce? La ce dai cu piciorul și se întoarce împotriva ta, nu e vina nimănui. Acum ia și suferă dacă ai de suferit. Dacă nu, înseamnă că nu ai nici o legătură cu respectivul, nu a reprezentat pentru tine nimic de fapt niciodată. Așa că, pentru ce cauți alinare unde nu ai dreptul? Ori nu ai treabă cu viața lui și îl lași să-și caute fericirea în altă parte, ori acționai corect și la timp. Nu e nimeni obligat să aștepte după jocurile tale de copilă răsfățată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App. am uitat... De asta nu avem "lucruri frumoase" în viață. Fiindcă voi sunteți răsfățate și luați totul în joacă, nu apreciați nimic și căutați doar să profitați. După ce faptul e împlinit, faceți drame și cereți în continuare atenție. Voi nu știți ce-i aia responsabilitate pentru acțiunile voastre și nu vă gândiți și la persoana de lângă voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te du la nuntă

| Uvox a răspuns:

Scrii mult, corect gramatical si cu conținut dar esti cam debusolata.
Îl iubești pe el desi ai prieten pe care susții că iubesti?
Cum adică sperai ca il vei avea candva? Ai facut ceva constructiv pentru asta? Sau doar asa... sperai tu.
Bucura-te pentru el si spera ca vei avea si tu parte de iubire candva.
Iar daca te vei duce la nunta cu prietenul tău si va observa ce te macină, nu cred ca o sa fie ok. Iar daca nu observa iar nu e ok.
Wake up and get over it!

| ziptrack a răspuns:

In primul rand iti urez un sincer si calduros La Multi Ani. Iti doresc sa ai parte de sanatate, intelepciune si liniste sufleteasca. Sa inveti sa faci diferenta intre Bine si Rau, sa ai puterea sa recunosti cand gresesti si nu in ultimul rand, sa ierti celor care au gresit fata de tine.

Cat in ceea ce priveste intrebarea ta...eu sunt de parere ca e timpul sa dai cartile pe fata si sa-i spui ce simti cu adevarat pentru ca daca nu o faci acum, vei ramane cu regrete...si tu, dar posibil si el.

Spune-i ce ne-ai spus noua pe TPU si chiar daca raspunsul lui va fi unul negativ, incearca sa fii alaturi de el, oricat de greu ti-ar fi.