| anonim_4396 a întrebat:

Deci. Buna TPU, si va descriu povestea mea care bate filmul big grineci acum 4 ani am cunoscut un baiat care pur si simplu in ceva timp mi-a propus sa ma mut cu el.Eu am acceptat deoarece mna eram de nedespartit.Era perfect,faceam totul impreuna, gateam, mergeam la munca, faceam curat, mergeam peste tot impreuna, ne comportam ca 2 copii dar aveam planuri marete, visam amandoi la viitor, Locuiam cu mama lui care era despartita, nu prea suporta ca nu mai face ca ea. Dupa un timp ne-am separat la mancare pentru ca erau discutii mereu.Ne-am angajat amandoi la acelasi loc de munca si impreuna am daramat vechea casa din curtea tatalui lui si am ridicat pe cea noua pana la acoperis.Nu pot spune fericirea noastra cand veneam de la munca si faceam grinzi, turnam ciment, etc impreuna cu tatal lui.Soacra-mea era pe zi ce trece mai respingatoare pana intr-o seara cand a venit nervoasa si a zis ca sa ii las baiatul in pace ca eu sunt saraca si profit, ca se cearta mereu cu el si a zis ca nu am ce sa mai caut acolo. Am plecat la ai mei unde am plans cu zile dar vorbeam cu el, ma suna ca ii e dor de mine si ca sa astept sa faca o camera locuibila sa ne mutam, ca ma iubeste etc.Eu dupa un timp nepaiputand sa sufar am clacat si am intrat intr-o relatie pansament dar fara minte, nevazand ca baiatul acela era violent, dependent de droguri si rau.Fostul a vazut un story si atunci a inceput sa o ia razna, suna in disperare si actualul a facut scandal si m-a pus sa il blochez, sa ii dau parole etc.Ma simteam singura ca el pleca cu baietii, facea ce voia, se purta urat eu fiind oarba ca nu il vazusem de la inceput.Fostul a gasit pe una si a pus-o la story pe insta unde nu era blocat, am vazut si practic am cazut in depresie, ma drogam, ca sa mai zambesc caci era calvar.Cu toate astea el isi facea conturi false sa vorbim ca a lui era super geloasa si al meu la fel cu toata ca el facea ce voia.Actuala fostului meu e foarte posesiva si a vazut ca ma cauta, are toate parolele lui si acum el are un telefon cu butoane.In prezent vorbim pe ascuns cand putem dar nu ne-am mai vazut de la despartire. Astazi cand m-a sunat pe camera am simtit un fior si chiar nu a mai contat ca al meu pleca sa isi faca de cap.Am trecut prin multe greutati dar de ce inca mai pastram legatura cand avem relatii separate? Simp ca nu s-a terminat povestea noastra ..Bineinteles fosta soacra e fericita cu nora ei si nimic vad ca nu le doboara!

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa vechea iubire si cautati altul care nu e violent

Bula
| Bula a răspuns:

Eu, in locul tau, m-as lasa de ambii baieti, definitiv. Au fost cate o lectie de viata, amandoi.
M-as redresa, mi-as vedea de propria mea cariera in viata.
Mai sunt multi baieti in lume, pe parcurs iti vei gasi unul pe masura asteptarilor si pregatirii tale.
Pune masura cat mai sus si traieste-ti viata!

Nu uita: chiar daca de baietii scap, barfele in legatura cu fostele relatii te pot urmari!
Deci, ai grija ce- si cu cine faci!

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Bula):

Da,ai dreptate gura lumii mereu va fi, necunoscand adevarul.dar oricum cine ma cunoaste stie ce fel de persoana sunt

| Bula a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Din pacate, te barfesc mai mult cei care nu te cunosc sau te cunosc doar superficial.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar asa, de ce mai pastrati legatura?
O asemenea relatie cu atatea greutati si rautati, unde exista deja alta femeie in viata lui, ar trebui sa-ti spuna sa-i dai pace, sa nu mai stai agatat de prietenia cu el.
Blocheaza-l peste tot si elibereaza-te de fostul, ca sa poti avea o viata linistita si sa-ti gasesti in final un barbat cu care sa te poti intelege sis a-ti faci un viitor fericit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea stiu de unde asemanarea cu un film, avand in vedere ca astfel de lucruri se mai intampla peste tot in lume.

Dar pe langa acest lucru, nu pot sa trec cu vederea un aspect. Tu ai fost prima care ti-ai facut o alta relatie? :/ Why? Daca il iubeai si stiai ca si el te iubeste, cum sa faci asta?
Dupa, el ce putea sa mai faca?

Acum in prezent, amandoi nu sunteti fericiti cu relatia pe care o aveti aparent si ati vrea sa va intoarceti unul la altul, dar in acelasi timp nu o faceti pentru ca ce?
Este mai simplu ca apa. Daca voi va iubiti (desi nu stiu ce sa zic), va despartiti de actualii parteneri si stati impreuna. Ce conteaza ce zic ai lui sau mai stiu eu cine?
Ce iti pasa daca cineva nu te accepta? Singura persoana care conta trebuia sa fie asa zisul tau iubit.

Aceste lucruri au lasat si posibil sa lase o pata in relatia voastra, sau in viitoarele relatii, pentru ca deja vorbiti pe ascuns cand sunteti intr-o relatie. Pai daca ai fi in alta relatie tu sau el, ce v-ar impiedica sa mai vorbiti din nou cu altcineva?

Ganditi-va bine la ce vreti sa faceti impreuna.

| Mosotti a răspuns:

Si baiatu cu care erai mutata daca te iubea, de ce n-a intervenit cand a zis ma-sa sa nu mai te duci acolo? Asa te iubea el?

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Mosotti):

Nu il invinovatesc de ce a reusit măsa sa ma dea afara pentru ca stiu cum e ea ca persoana si degeaba nu a avut ce i face ..asa sunt unii parinti ..si pe el l a dat afara odata nu are rost sa dau vina pe el

| Mosotti a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Da, trebuia sa plecati sa va mutati in alta parte amandoi daca aveati servici, daca nu, aia e.
Gasesti pe altcineva si gata. Eu stiu ca cine se iubeste, lupta pentru iubirea aia, nu se lasa asa unul pe altul.

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Mosotti):

In prezent accept sa se intample ce o vrea d-zeu stau singura iar daca el o sa mai vrea ceva cu mine bine daca nu sa fie fericit ..cu toate ca e cu acea fata eu il las sa se planga pe umarul meu si ii voi fi alaturi, am obosit, daca vrea sa ia o hotarare e liber

| Mosotti a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Pai daca te iubeste pe tine, de ce e cu alta?! E culmea. Daca te iubea nu putea fi cu alta, si facea orice sa fiti impreuna si astepta momentul sa fiti impreuna.

| relian a răspuns:

Mda telenovele laughing dar asta e viata.Sincer,tu esti o femeie buna,cel putin din ce ai povestit,dar fostul tau iubit,pentru ca despre el este vorba,nu-i bun, asta e cuvantu, nu-i bun laughing
De ce zic asta? Adica sa vie mama sa spuna ce femeie sa am, cu ce femeie sda stau? Eu is o persoana calma, iubesc pe mama, dar de ar face asa imediat o iau si o arunca peste gard laughing

Nu exista asa ceva.Hai ca am glumit cu aruncatu peste gard,dar cum sa zica maicasa ce femeie sa aiba? Ala e mormoloc,sau e barbat?
Stai nitel,sa nu bat si eu campii,cati ani are fostul tau? Poate ca e minor si normal trebuie sa asculte de parinti.

Daca este major,atunci f bine ca tea gonit,nu te merita.
Asta ce ai acum nici asta laughing unde gasesti exemplarele astea de barbati? Iai cautat mult laughing

Ai simtit fior,ori il cauti si mai vorbesti cu el pentru ca tu ai avut si ai sentimente pentru el,iar el vorbeste cu tine de tolomac,atat poate,atat stie.
Daca te iubea nu te gonea Sfatul meu este sa nu il mai cazuti,sa nu-i mai raspunzi,a zis bine asta ce il ai cum sa il blochezi.

Uite si tu, spune si tu acum, ce barbat e ala care are femeie acasa si te cauta pe tine?
Daca ala face asa acu, si cu tine de erai cu el tot asa ar fi facut, de gasea alta, amanta ceva.
Tu daca tot vorbesti cu el mai mult te chinui singura.Sa iti treaca trebuie sa rupi orice cu fostul,nici sa nu poti suna,nimic,altfel ala are femeie,tu stai cu unu ce face ce vrea,naspa.

Referitor la droguri,cum adica te-ai drogat? Cu ce te-ai drogat? Inseamna ca nici tu nu esti buna laughing pai cei aia,sufeream si mam drogat,pai tu zici ca esti femeie serioasa,acum ce faci o dai pe droguri?
Eu zic sa iti vezi de treaba,lasa drogurile,lasa pe fostul, lasa-l si pe actualu laughing lasa pe toti, stai singura o vreme, o sa iti revii si o iei de la cap, dar casca urechile mai bine pentru urmatorul barbat, nu te gandi numa la sex happy

| Emma24dsxd a răspuns (pentru relian):

Da aici chiar nu ma gandesc la relatii intime cum zici, ca ma doare pe mine fix undeva daca am sau nu, de droguri m-am lasat singura ca am vazut ca nu este ok, si cu chestia asta cu vorbitul ...eu de fel nu-s genul sa vorbesc cu altii in timp ce sunt cu cineva ..fostul e mai mare ca mine cu un an ..nu e minor e trecut de 20 oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

In primul rand ca baiatul ala nu o iubea, ca daca o iubea, nu o lasa sa plece cand mama lui i-a zis ei sa plece, deci din momentul ala, eu nu as mai fi vrut nimic cu el si nu as mai fi suferit pentru el.

Si exact, ce metoda e aia sa te droghezi ca sa nu mai suferi (pentru un tampit de fapt )? Adica te droghezi ca sa suferi si mai tare, ca drogurile in scurt timp fac ravagii, si te vei simti si mai rau.

Normal ca nici ea nu e mai buna, s-a jucat cu relatii pansament si altele, si si-a facut mai mult rau.
Si chiar asa, sa-l lase dracu pe ala, sa nu mai tina legatura si sa isi vada de viata ei mai departe, sa-si gaseasca pe altul, nu sa casune pe un prost asa in prostie.
Tine legatura cu el ca ea il mai iubeste, si la prima ocazie el va repeta ce a facut, s-a dat la fund cand ma-sa i-a zis ei sa plece.

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Mosotti):

Uite nu am nevoie sa mi spuna persoane necunoscute daca sunt eu buna sau nu ..nu ma cunosti nu stii cum e sa fii singur sa nu ai pe nimeni..nici familia sa nu te sprijine sa nu i pese nimanui, normal ca am gresit, am consumat droguri pentru ca ma faceau fericita da le am lasat fara sa mi spuna cineva ca nu i bine, am avut perioade in care imi era greu dar am reusit sa nu ma arat si sunt multumita de cum sunt acum cum gandesc si ca m-am schimbat ca persoana!

| Mosotti a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Stiu cum e sa n-ai pe nimeni, insa drogurile sunt f periculoase, oricum n-as lua ca sa-mi fac si mai rau decat ca nu am pe nimeni. Nici nu conteaza ca te stiu sau nu, nu se face asa ceva la general, mai ales ca-s atatea informatii despre.
Ptr ca orice rau si necaz ai avea, drogurile pot face sa-ti fie si mai rau, nu conteaza ca te face fericit pe moment, pretul poate fi de 10 ori mai mare.

Insa daca ai luat, aia e, nu e problema, insa puteai sa dai de dracu serios si greu sa mai iesi din asta.
Daca le-ai lasat e foarte bine.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

E ok man, scuze ca ma bagai in discutii de astea gen telenovele, se pare ca is probleme mai delicate decat par la prima vedere.Am inteles cum sta situatia, dar nu mai spun nimic.Mai bine sa discutam de altceva,ce se mai intampla in lume,chestii de astea.

Apropoo de vaccinuri,aici unde is eu, romanii, o parte din ei merg la o biserica romaneasca ortodoxa, is destui care merg acolo, este singura de aici.
Ce crezi? Sor imbolnavit aia toti de covrig de asta laughing nu toti, doara cei vaccinati laughing
Bine eu am zis ca nu-i cred.Mai spus mama unui roman ce lucreaza cu mine,mai merg pe al el si mamasa,femeie de asta cu biserica,zice doara aia vaccinatii,inclusiv ea care este vaccinata.

Zic poate vi se pare, de unde stiti ca aia ce nu-s bolnavi n-au facut vaccin? Zice pai cum daca ne stim de atati ani laughing
Ca sa vezic e chestie, desi eu nu cred ca are dea face vaccinul in cazul asta, nu-i de la ala, daca e cum spune, este pur si simplu coincidenta.
Dar zic asa ca idee.Plus ca cunoscuti cei stiu eu, vaccinati au fost si aia bolnavi.
Deci ca ai vaccin, ca nu ai tot dracu ala e laughing Pe aici toate is ok, viata e normala cum era inainte de 2019.pe la voi care mai e situatia? Nu am mai sunat in RO, de aia intreb.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

N-are nimic ca te-ai bagat in discutia asta, e normal sa-ti dai o parere, si eu am parerea ta, ca nu e normal sa se fi drogat, insa aia e, a gresit si gata, important e ca s-a lasat de droguri, eu credeam ca nu se lasase, dar asa, e okey.

Ca sa spun adevarul, as testa si eu putina cocaina sa vad cum e, dar doar f putina, nu sa iau iar.

Nu discutam aici cu vaccinul, ca esti offtopic si se poate pedepsi, pe orice forum, offtopicul se pedepseste.
Deschide intrebare si discutam acolo.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e bine sa incerci droguri, mai ales daca nu te cunosti, ai putea incerca, iar daca organismul tau cere, ai pus-o dupa laughing nu te mai poti impotrivi.
Eu am stat cu cineva care se droga, nu vrei sa stii cum facea cand nu mai avea material.mai ceva ca in filme

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Daca incerci odata nu se prea intampla nimic, acum depinde si de cum esti, ca daca esti mai cu cap zici asa:
"Si daca imi place, nu mai continui pentru ca in scurt timp nu imi mai va placea, si va fi de 10 ori mai rea situatia, voi ajunge dependent si voi lua abia doar sa ma simt normal cum ma simt acum fara ele".

Deci mda, ai dreptate, e posibil sa o iei razna daca esti mai slab de inger, insa este greu sa te cunosti, ca nu stii nici tu cum reactionezi in anume situatie pana nu treci prin ea, e dificil.
E mai bine sa nu incercam, dar na, curiozitatea uneori e mare.

Iar astia in loc sa faca ceva sa nu ne mai faca rau alea, zic sa nu mai iei, pentru ca nu ele is de vina ci creieru nostru nu stie sa lucre cu ele, ca daca stia, te simteai f bine de la ele mereu si in aceiasi doza, iar cand le opreai, nu se intampla nimic.

| Freya1 a răspuns:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar oameni mai fara minte ca si voi nu am vazut.

In primul rand, daca voi va intelegeati si iubit si a-ti reusit sa faceti totusi casa aia, punea-ti un pat in mijlocul camerei si statea-ti acolo si tot nu va lasati unul de altul.Dar si el a stat după fusta mamei lui ce cel mai probabil detesta faptul că tu ai fost de acord sa faceti casa tatălui nu sa stati sa o pupati pe ea in fund.Iar a doua greșală ai facut-o tu.Pai daca omul iti spune ca te vrea in viata lui si ca vrea sa terminati o camera sa va mutați impreuna de ce nu l-ai luat la tine? Sau de ce nu a-ti pus un geam sa nu fie frig, o soba si un pat si sa stati asa pana puteati face mai mult.Pana cumpărați un geam si un pat puteai sta si tu la ai tai o săptămână două si sa va vede-ti pe zi ca nu mureai, sau chiar până se termina camera ca intr-o luna de zile tot se făcea ceva acolo, dar tie ti-a trebuit alta relatie cu un dezmatat.

Dacă tot vreti sa fiti impreuna ar trebui să vă lăsați de actualii si sa va reluati relația.Ce e asa complicat? Daca va iubiti mergeți în chirie si tot împreună sunteti dar nah...

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Freya1):

Stiu..greseala a fost si a mea pentru ca m-am aruncat in bratele altuia prea repede. dupa 3 luni dar mi-a fost si frica drept sa recunosc casa noastra era la 2 case distanta de a masii si na...el un timp nu mai facea nimic la ea ..eu la ai mei nu aveam cum sa il aduc..ai mei nu mai suportau sa ma auda ca vb de el
...au fost piedici

| Freya1 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Probabil si faptul ca erați mici si incapatanati va încurcat.

Puteai tu sa iei un pat si sa ii spui "băiete tu iei o soba,daca vrei sa stai cu mine rabdam conditiile o perioadă si aia e" iar daca masa se baga ii spuneai "nu iti interzic sa o vizitezi pe mata, dar pe mine nu ma obliga sa o înghit, casa nu e a ei sa vina sa imi dea ea mie ordine, iar daca tu vrei sa o vezi e la două case distanță ajungi repede". Daca el era cu capul pe umeri si te voia pe tine de femeie nu pe mămica era un târg mai mult decat perfect.

Acum ti-am spus, vorbeste cu el, vedeti ce sentimente aveti si ce va doriti si decideți.Sa bei si sa te apuci de droguri nu e o solutie si nici o scuza.

| Hammurabi a răspuns:

Undeva pare o ruptură de logică și eu nu înțeleg.
Când mama lui a venit și ți-a zis să-i lași băiatul în pace și să pleci, băiatul unde era? și ce-a zis? cum a reacționat?
A lăsat să fi călcată în picioare de părinții lui și acum moare de dorul tău?
Voi sunteți minori?

| Emma24dsxd a răspuns (pentru Hammurabi):

Da am zis ca aveam 19 el 20. avea doar mama langa el si aveam multe certuri..bineinteles ca mi-a luat apararea dar era casa ei nu a noastra

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu prea înțeleg de ce asa repede ti ai făcut alt prieten dacă încă nu era închisă definitiv relația cealaltă. Eu nu înțeleg în general graba asta, mai ales ca ai 20 de ani deși la nici o vârsta nu înțeleg ideea de a fi cu oricine nu contează cu cine, e o prostie. Eu cred ca îl așteptai, dacă chiar îl iubeai. Dar poate ca nu îl iubeai. Lasă disperarea și nu mai cauta soluții de moment. Lasă l și pe tipul asta care îți face doar rău, probabil din cauza lui te ai drogat. Dacă vrei încearcă din nou cu fostul, spune i direct sa o lase și el pe fata aia și împăcati va, va mai dați o șansă, treceți cu buretele toate greșelile, și tu ai avut motivele tale, el nu te a susținut probabil destul și te ai grăbit sa fii cu altul deși repet nu înțeleg de ce, amândoi v ați grăbit sa întrati în alte relații, cam asa cred ca se întâmplă la tara, nu știu de ce, treceți asa de la unul la altul, valabil și pentru fete și pentru bărbați, măcar de ar fi ceva bun în asta, as înțelege, stai și singura nu te grăbi sa fi cu orice ratat.

| LordCristobal a răspuns:

Wow,chiar e o poveste de film.
Una peste alta ar fi bine sa iesi din relatia toxica cu actualul iubit.Si lasa drogurile ca o sa distruga tot ce e frumos in tine.
Si ca sa nu mai apara gandurile alea negre incearca sa iti umpli timpul cu ceva frumos.Adica sa faci sport, sa citesti o carte sau sa iesi cu un grup de prieteni apropiati.
Iar daca il mai iubesti pe fostul iubit incearca sa-l convigi sa fie impreuna cu tine. Iubirea e cel mai frumos lucru de pe pamant.
Si nimeni nu ar trebui sa stea intre doi oameni care se iubesc.
Te-ai intrebat de ce mai pastrezi legatura cu fostul.Pai normal ca o mai pastrezi ca lantul de iubire intre voi nu s-a rupt si nici nu cred ca se va rupe.
Eu cred ca trebuie sa-ti inima in dinti, sa te desparti de iubitul actual si sa te reimpaci cu fostul.
Trebuie sa il convingi pe fostul ca tu esti cea mai potrivita fata pentru el.
Hai, capul sus si iesi din zona de intuneric in care te afli.O persoana minunata ca tine nu trebuie sa sufere deloc.
Mult noroc si succes in toate!

| Emma24dsxd a răspuns (pentru LordCristobal):

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase. drept sa iti spun chiar mi-e frica de lumea din jur de ce va fi.dar stiu sigur ca eu in prezent nu sunt fericita si da am renuntat la droguri de cateva luni pentru ca numai eram eu si se observa asta, pe fața mea

| LordCristobal a răspuns:

A, si sa nu iti mai pese de ce zice mama soacra.Pana la urma il iubesti pe el, nu pe mama soacra.Gandeste-te ca toate vorbele ei sunt doar praf in aer.

| 1997onur a răspuns:

Bogata sau săracă nu are importanță atâta timp cât tu îl iubești cu adevărat in halul asta de mult și el te iubește cu adevărat tot ce trebuie sa conteze cu adevărat este doar voi doi nimeni și nimic altcineva mai ales prin câte ați trecut împreuna voi doi ar fi trebui sa fiți pentru tot deauna împreuna este foarte clar de ce încât mai țineți legătura chiar de v-ati rănit ca proști amândoi degeaba din cauza altora și gura lumi tu-l îl iubește cu adevărat el te iubește cu adevărat de asta încă loați Legătura ce nu este clar? Ce nu este evident? de ce te tot intrebi de ce încă mai țineți legătura dacă aveți relație separate chiar nu-i clar deloc? îl iubești cu adevărat el te iubește cu adevărat iar din cauza altora din cauza la gura lumi ca doi deștepți de bubuiți v-ati despărțit v-ati băgat in relați tu l-ai loat pe altul crezând ca o sa-l uiti (ce mai mari prostie ever) și el a loat pe altcineva din prostie și nervi și uite așa va răniții degeaba in zadar când tu-l iubești atâta de milt când el te iubește atâta de mult lăsați prostile întâlnitiva și impacațivă mutativă împreuna și Terminați cu prostile

Iar tu nu mai claca una doua -_- măcar atât sa spun nu puteam sa tin in mine simțeam ca explodez offf ma simt mai bine acum laughing))

Sunal și spune-i ce ai pe inima ce simți cu adevărat pentru el și vedeți-vă fata in fata stați vorbiți loativa câte o shaorma sau forneticugem

| Emma24dsxd a răspuns:

Ce ai domnu'iosif cu "i"mic? Te -a jignit cineva de aici sau eu? Nu te jignesc eu ca nu ma pun la mintea ta? se vede ca nu ai multa minte de injuri lumea fara motive