| Sinzianu_Marius_1997 a întrebat:

Este bine ca fata sa fie mai mica decat baiatu cu 6 ani? Ce parere aveti va rog fiti sinceri.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Cred ca intr-o relație nu e importanta vârsta, ci cat de bine se potrivesc în personalitate. E bine sa aibă puncte comune de vedere mai ales în aspectele mai importante, din cuplu.Dar cel mai important este sa fie iubirea autentică, pentru ca iubirea nu piere niciodată.

| Sinzianu_Marius_1997 explică (pentru danay72):

Asta asa-i dar ea are 14 ani ii minora inca si eu am 20

| danay72 a răspuns (pentru Sinzianu_Marius_1997):

Deja aici vorbim de un copil. Fii atent.Mai bine mai așteaptă.

8 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Dupa parerea mea (si am analizat destul de serios situatia si implicatiile) diferenta ideala de varsta pentru o relatie de durata e de 15 ani:

- atunci cand ea are 20 ani si e la facultate, tu ai 35 de ani esti deja profesionist, ai serviciu sau ai afaceri si o poti sprijini

- atunci cand ea are 25 de ani si e la inceput de cariera, tu ai 40 de ani, ai relatii, ai putere si o poti propulsa pe o pozitie buna

- atunci cand ea are 30 de ani deja e o femeie matura si n-o mai intereseaza adolescentii; tu esti un barbat de 45 de ani trecut prin viata si echilibrat din toate punctele de vedere, langa tine se va simti protejata

- atunci cand ea are 35 de ani si e profesionista, in curs de afirmare, tu ai 50 de ani si toate resursele cu care sa o ajuti sa se afirme

- atunci cand ea are 40 de ani, deja a preluat de la tine tot sistemul de relatii, iar tu te pregatesti sa-ti inchei cariera si sa va bucurati impreuna de banii pe care i-ai strans cat ai fost in activitate

- dupa 45 de ani deja se pune problema de stabilitate, femeia nu mai pleaca nicaieri.

La varsta voastra 6 ani e ok, dar ai grija pentru ca nu poti intretine relatii sexuale cu ea inainte sa implineasca 15 ani. Chiar daca ea isi da acceptul, daca nu are 15 ani impliniti - e infractiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In opinia mea diferenta este importanta acum, dar in viitor nu va mai conta chiar asa, insa nu trebuie sa te gandesti la o relatie cu o fata de 14 ani.

| ambicio a răspuns:

Diferența de vârstă, mai ales la vârsta specificată de tine, duce la un dezacord în modul de gândire. O copilă și un om matur, cum îți sună?

| Borsecuț a răspuns:

Daca ea e minora si tu nu, ai grija ce ii faci, pentru ca un gest extrem (act sexual) te-ar putea duce in puscarie. Dar daca exista intr-adevar dragoste nu e atat de grava aceasta diferenta de varsta. De exemplu, intre parintii mei sunt 7 ani, si sunt impreuna de 25 de ani, doar ca ei erau amandoi adulti cand s-au cunoscut, nu doar unul dintre ei.

| teamleader a răspuns:

Varsta nu poate fi un impediment intr-o relatie atata timp cat exista intelegere, incredere, respect si iubire.Cred ca este mai greu de realizat toate aceste deziderate daca ea are 14 ani si tu 20. Acest lucru nu inseamna ca nu se poate realiza o prietenie frumoasa.

| CinevaCurios24 a răspuns:

In general nu, exceptand cazurile in care avti amandoi peste 21-22 de ani. E privit destul de negativ un barbat de 24 cu o fata de 18(spre exemplu).