| anayan2 a întrebat:

Mama mea este obligata sa plateasca apartamentul unde sta bunicul care, dupa cum spune mama, strabunicii aveau actele pe apartament, tataie a ramas sa locuiasca acolo, el nu are serviciu, nu stiu ce mananca, mama zice ca i-a platit unchiul ei, dar ea zice si ca are un salariu destul de mare, care il cheltuieste la piata, si nu cumpara festine marete de la piata, ea este domiciliata acolo, ca si surorile si mama ei, bine asta-i alta poveste cum mama ei statea cu amantu si fiica lui cu chirie in alt judet. Sora ei mai statuse acolo cu strabunicii apoi venise tataie, am auzit vorbind cu mamaie ca o ajuta platindu-i *casa*. Care normal, ca am si vazut-o pe matusa cu telefoane, haine, renovari, mama nu ii ajunge salariu nici macar sa isi ia o bluza o data pe an, ceea ce imi este logic ca le da lor salariul.
Ceea ce ma ingrijoreaza este, ca mama mea ar avea obligatii fata de familia ei, si ca daca ar fi sa ma mut intr-o zi de aici unde nu am nici macar cu ce sa ma imbrac si lucrurile mele apareau pe la sora ei vitrega si ea nu stia de lucrurile mele, vreau sa evit vreo obligatie de a tine aceste persoane in casa mea, sau sa le platesc eu ca sa nu vina peste mine, eu nu sunt nici o betiva violenta, si nu vreau sa vina in casa mea cu aceste filme zilnice.
Mama ar trebui sa aiba vreo obligatie de a plati apratamentul daca in buleitn este domiciliata acolo? Sau daca sora ei care nu este fiica bunicului meu, domiciliata acolo, are drepturi peste casa? Sau noi suntem obligati sa il tinem pe tataie daca nu plateste intretinerea?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca locuieste in apartament trebuie sa plateasca cheltuielile lunare privind utilitatile si intretinerea si are obligatia sa-si intretina tatal, daca acesta este in nevoie si nu se poate intretine singur.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Nu ai fost destul de clara in primul alineat.
voi nu aveti obligatii fata de ei. daca apartamentul/casa in care locuiti e pe numele vostru nu pot veni niciodata peste voi daca nu doriti.

| lex79 a răspuns:

Wtf! o propozitie de 9-10 randuri cu 7 idei!
n am inteles nimic si nu cred ca cineva va putea intelege si sa te ajute.
faceti scoala degeaba! nimic nu invatati, nici macar sa povestiti!

| anayan2 explică:

Pentru ca nu vreti sa va ganditi prea mult ca sa-mi raspundeti