| anonim_4396 a întrebat:

Fiți atenți! Știu ca o sa va întreb ceva ciudat dar poate ma înțelege cineva.
De revelion,de Crăciun,de paste,de sărbătorile astea mai importante,când erați copii nu aveați asa sentimentul ăla ca sunt sărbători datorită micilor detalii? De exemplu acasă la mine unde stăteam cu bunicii țin minte ca de sărbători bunica mea îmi punea pe pat o lenjerie mai specială și apoi o covertura pe care o folosea doar de Crăciun și revelion,in restul timpului nu o foloseam. Acum ca m-am mutat,stau cu prietenul meu,am făcut și noi bradul și de Crăciun am simțit ca lipsește ceva. Lipsea Armonia aia de acasă. Mi era dor sa ies din camera pe hol și sa fie frig(pentru ca înainte aveam soba și era cald doar in dormitoare). Acum e cald peste tot. Pare ciudat știu dar micile detalii fac diferența. Cum sa fac de revelion sa simt ca e sărbătoare la mine acasă? parca tot apartamentul e asa modern,am pus luminite și chestii,toate luate din mall, insa nu simt ca e sărbătoare, ma simt ca intr-un studio poze artistice de Crăciun.Am fost și am cumpărat o covertura albă cu flori crem. Noi nu prea mai foloseam covertura, luam set de lenjerii dar am zis ca poate asa simt și eu ca e anul nou. Mai spune ți voi mici detalii sa simt și eu ca in casa e sărbătoare.

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Cel mai frumos craciun si an nou era cand gatea bunica mea cozonaci si prajituri, si schimbam mereu fata de masa la bucatarie, acum nu se mai poarta cu fete de masa. De cand a murit ea nu am mai schimbat fata de masa...
sau atunci cand impodobesti bradul impreuna cu familia ce frumos e. Acum multi ani mergeam chiar si in padure dupa brad pe munte, asa era ca o aventura
Craciun ca in copilarie nu are nimeni niciodata a doua oara. Acelea sunt cele mai frumoase amintiri.

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

Exact asta încercam sa explic. Ești singurul care m-a înțeles. Bingo! Fata de masa! Chiar asa, măsuța noastră e goală ca nu se mai poarta fete de masa, dar o zi pe an merita. Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mirosu ala de zapada si aer rece imi place in Romania de craciun, petarde aruncate, eram cu veri si rude apoi au fost ocazii cand eram cu un coleg de munca de la taicameu (fabrica unde era) ba la el acasa sau la o cunostinta de-a lui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Flori proaspete.

| anonimg a răspuns:

Pai sarbatorile se fac in familie; in familia largita. Deci cu totii. Pentru ca oamenii fac sa se simta sarbatoarea, nu luminitele si alte artizanaturi.
Si trebuiesc neaparat copii in casa. Daca nu ai, faci rost. ^_^

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Pai asta nu am mai menționat pentru ca nu am dus lipsa de familie. Au fost toți cei dragi noua. Eu m-am referit strict la decorul casei. Nu am simțit ca e amenajată de sărbătoare. Era ca in oricare zi

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poti adauga o ramura de brad pentru miros daca cel pe care il ai nu este natural.
Ori cel mai bine este sa petreci sarbatorile acolo unde te-ai simtit cel mai bine, chiar daca vei lipsa confortului.

| Sayiumi a răspuns:

Cheamo pe bunica ta sau pe mama ta la tine sau te poți duce tu la una dintre ele

| Anastasia324 a răspuns:

Pai sarbatorile cu familia creeaza un sentiment special.Cu prietenii nu prea stiu csz?