| Maria3458 a întrebat:

Fostul meu iubit si-a facut relatie si m-a anuntat, eu i-am urat multa fericire, am procedat corect nu?

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, asa se cuvine.
Chiar daca v-ati despartit, merita sa mentineti prietenia, nu trebuie sa fiti dusmani.
Si eu sunt in relatie de prietenie cu multe foste prietene, ba si cu familiile lor. Ne intalnim, ne vizitam, daca cineva are nevoie de ceva, atunci ne ajutam reciproc.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca nu trebuie sa-ti mai dea tie raportul, odata ce nu mai sunteti impreuna.

| Maria3458 explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu mai imi bat capul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai procedat mai mult decât corect, ai procedat perfect.
Și eu te mai sfătuiesc că dacă te vei căsători ( fetele inteligente se căsătoresc greu, iar cele geniale nu se căsătoresc deloc, iar dacă tot se căsătoresc fac contract prenupțial înainte, din care să rezulte că, în caz de despărțire, ce e al meu este al meu, și ce este al tău este al tău, așa a făcut și Cristina Onassis cu soțul pe care i l-au băgat pe gât sovieticii) dacă viitorul tău soț ( când te cere în căsătorie, întreabă-l cât o să dureze) te anunță că și-a făcut o relație, dta să îl intrebi dacă tipa are chiloți curați, când o dezbracă, iar dta să îi dai chiloți curați zilnic ca să nu se facă de râs, să nu se compromită. Pe urmă invită-l să se decidă, să aleagă. Se poate trăi în trei, se numește triunghi sexual care este mai stabil decât o relație în doi, așa spun manualele de psihologie. Dacă nu poate așa, să îi urezi multă, și mai ales îndelungă fericire și să îl previi că decizia lui este cu - one way ticket, no return.
Ești o fată genială.

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Da si chiar nu sunt geloasa

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Din nou te felicit. Gelozia e boală grea care strică viața.
Este normal să ții la un partener să îl consideri al tău, să nu îl împarți cu altele. Gelozia însă transformă partenerul în obiect propietate personală ca un frigider.

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Culmea e ca eu pe fata aceea o cunosc dar asa e ca in telenovele

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Așa o să fie și viața lor. Unii trăiesc viața reală unii ca pe ecran.
Povestea Florin Piersic că în drum București-Cluj a oprit la o casă de țărani. Pe ecran era chiar o emisiune cu Florin Piersic la TV. Spune el cu umor că gazdele a fost șocate, li se părea că Florin coborâse de pe ecran în cameră. Așa sunt unii, încurcă viața cu telenovela.

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Chiar sunt bine dispusa o sa ma cheme si la nunta lui presupun

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Atunci să,
1. Să înveți să cânți asta,
2. Să arajenzezi cu orchestra, iar spre dimineață să mergi la microfon să cânți.
https://www.youtube.com/watch?v=m6Fbdmhs_C0

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca m-as duce e prea de tot

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Dacă te invită, eu zic că da. Dacă e tot e telenovelă, să fie!
Ori la bal, ori la spital!

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Lesina mireasa cred nu nu

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Ei și, dacă leșină îi trece! Cu acea ocazie dta chiar îngropi mortul. Dta nu cânți pentru ea, ci pentru el!

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

E prea tare om trai si om vedea

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Mai pove!

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

El mi-a zis ca eu merit mai.mult chiar m -a facut sa ma simt mai bine

| sadrian46 a răspuns (pentru Maria3458):

Aceasta mai poate avea și altă interpretare.
Noi când alegem un partener, ni se pare că alegerea noastră este rațională, și se bazează doar pe criterii ca, este frumos, este plăcut se poartă frumos cu mine. Dar eu după ce am discutat cu enorm de multă lume am ajuns la concluzia că alegerea se bazează pe ceva mai profund din ființa noastră. De exemplu, chiar celulele din ovarele dtale, care nu sunt încă ovule decid. Așa am eu această ipoteză, că ele decid, și te fac pe dta să accepți pe X. Dacă ele decid că nu le place de X, atunci, el se simte respins, dar nu la modul rațional logic. El nu te poate acuza de faptul că nu ești drăguță, că nu ești bine, că nu ești atrăgătoare. Simte doar că ceva nu merge, și cu toate că s-a simțit bine cu tine, simte nevoia să plece de lângă tine. Atunci caută pretexte. De exemplu fostul tău, o are pe actuala poate doar ca să poată fugi de lângă tine. Am mai întâlnit situații asemănătoare și acest - tu meriți ceva mai bun- este egal cu- eu nu te merit-. De aceea a trebuit să plece. E o idee, dar dacă ți se întâmplă tot așa și cu următorul, ca să îți spună la fel- tu meriți ceva mai bun-, atunci o să avem ce povesti pe tema asta.

| Maria3458 explică (pentru sadrian46):

Si cu actuala se cunostea e chestia ca el a plecat la ea in Londra sa munceasca din cate am inteles si a zis ca a gasit persoana potrivita

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca isi facea f3latie era mai ciudat. Asa, ai procedat absolut corect.

| Andreeush a răspuns:

Da, atâta timp cât a-ți rămas în termeni amicali e frumos din partea ta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| ziftode a răspuns:

Toti iti spun ca ai procedat corect
eu iti spun ca, sper ca da... cu atitudinea asta, e posibil sa reusesti tu sa il faci pe el sa realizeze ca te iubeste tot pe tine si se intoarce la tine si nu mai scapi de el big grin

| Maria3458 explică (pentru ziftode):

Nu mai are la cine sa ramana la ea

| FaraNumePls a răspuns:

Normal happy

| CleanHeart a răspuns:

Da, ai fost o doamna.

| Adi88 a răspuns:

Inseamnă că e cam porcușor fostul. Asta era și ideea să te amărască. Eu cred ca ai procedat corect.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

De ce te.a anuntat? foarte bine ai facut

| Maria3458 explică (pentru HaneloreOlga9):

Asa a vrut ca sa stiu sa nu l caut probabil

| Tobessjd a răspuns:

Da.Cred că vroia sa te faca geloasa dar ai procedat corect.Arata-i că nu.ti pasa.happy