| dende95 a întrebat:

Fratilor putin ajutor.Deci de acum 2luni tata nu mai are de lucru si de atunci scandal dupa scandal in casa, aseara a pocnito pe mama...deci am luat cutitu si am zis ca fac prapad dar m-am oprit.nu stiu ce sa fac, sunt disperat, ma tem ca daca o mai loveste odata eu fac prapad chiar cu riscu de a ma duce la scoala de corectie, la puscarie in iad, la dracu la masa! Eu nu mai suport, credeti-ma ca o iau razna.eu dorm la bunici si cand am auzit ca aseara nu a dormit mama in casa nu asa, am luat-o razna, vorbeam singur pe strada, am luat si un cutit dupa mine dar norocul lui sau ghinionul meu este ca plecase cu 5min inainte de a ajunge eu.Va rog dati un sfat ca eu imi pierd mintile si asta se vede si in situatia de la scoala. aveam numai 8, 9, 10 acum am si un 4 la romana, 5la info etc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copilule, să nu faci vreo prostie! Nu îţi nenoroci viaţa pentru totdeauna. Nu ştii ce vorbeşti, nu ştii ce te aşteaptă dacă faci un asemenea gest.
Şi eu am avut un asemenea tată. Venea în mijlocul nopţii beat şi o punea pe mama la tocul uşii de la baie şi înfigea cuţitul deasupra capului ei, în faţa mea. Toată copilăria, până la 21 de ani când m-am măritat şi am scăpat de acolo, am suferit îngrozitor pentru mama. Ea nu a avut puterea să divorţeze de el, eu eram fată şi nu am avut fraţi, nu prea avea pe cine să se sprijine, îi era teamă că o caută şi o omoară.
Tu eşti mîine-poimâine bărbat în toată puterea cuvântului, ai să poţi să o aperi. Ţine-te de capul ei şi nu o lăsa până nu divorţează de un asemenea animal. Cere-le serios şi insistent ajutorul bunicilor. O va mânca de vie, aşa cum i-a făcut tatăl meu mamei mele, care acum este moartă!
Te rog din tot sufletul meu nu te mai gândi la cuţit şi la nici o violenţă, altfel, dacă dai prima dată, ai să ajungi ca el sau mai rău ca el!

12 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Ma intrebare mereu,de ce la un asemenea esec(pierderea loc de munca,in cazul tatalui tau)se riposteaza mereu cu violenta,si mai ales asupra familiei, unde ar tr sa fie intelegere, cuvinte frumoase, sfaturi,ce avem de facut si care este pasul urmator? E tare ciudata reactia,si de ce? Tu nu ar tr sa recurgi la violenta,ar tr sa-ti protejezi mama altfel,iar cu tatal tau sa ai o discutie ca de la barbat la barbat,sa-i spui ca nu-ti face bine scandalul (are repercursiuni la scoala asupra ta,plus ca suferi cind ii vezi batindu-se),ca ai dorii sa fie armonie, iar voi sinteti o fam si-l veti ajuta toti sa-si gaseasc iar o slujba chiar daca este f greu, dar "unde-s 2 puterea creste",sa-i dai de inteles ca sinteti alaturi de el, ca nu-l parasiti atunci cind el este in impas, si vei vedea ca se va linisti.Se va gindii ca el totusi nu este indiferent pentru voi,iar el nu va mai putea reactiona brutal cu voi,incearca si asta,poate va functiona,dar nici de cum sa-l omori sau sa te transformi intr-un criminal,in primul rind este tatal tau care ti-a dat viata, si in al doilea rind nu copia brutalitatea, fii intelept si gindeste matur.

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Am trecut prin ceva asemanator, numai ca pe atunci eram f mica. Tata ramasese fara servici se imbata si ma dadea pe mine, mama si fratele meu de numa 1-2 afara din casa, indiferent ca ploua ca ningea, ca eram incaltati sau nu, etc. Pe mama a batut-o de f multe ori si pe mine(fratele meu fiind mai mik a cam scapat sa sp). Mama la dus la dezalcolizare si dupa vreo 4-5 ani sa trm totul. Si acum ii reprosez mamei ca nu a divortat, iar ea sp ca ii era frica pentru ca o amenintase si cu moarte si pentru ca voia sa imi omore si bunici. A sp ca daca divorta, ma pune si pe mine si pe fratele meu in pericol. Il urasc enorm pe tata pentru ce a facut, pentru ca mi-a distrus copilaria, si poate din cauza asta multi sp ca sunt mult prea matura pentru varsta mea. Imi pare f rau pentru tine si crede-ma stiu prin ce treci. Te simti neputincios, vazamdu-ti mama cum sufere si cum e batuta de propriul tata. Ar trebui sa vb cu ea si sa ii sp sa divorteze, sp ca o vei sustine si ca indiferent ce se intampla e mama ta si o iubesti. Iti sp asta pentru ca din cate inteleg u esti destul de mare, pe cand eu atunci chiar nu puteam face nimic. Si nu as vrea sa faca si alti greseala pe care a facut-o mama acum multi ani, oricum dupa ce a dat in ea nu mai poate sp ca il iubeste la fel de mult.
Daca vrei sa mai vb lasa-mi un mesaj si iti dau id meu. Sper sa se rezolve totulwinking

| anonul a răspuns:

Spune-i mamei tale sa divorteze, si pentru ca a batut-o spune-i sa cheme politia si sa-l dea afara pe motiv ca a batut-o pe ea, dar poate sa spuna ce te-a batut si pe tine astfel incat jegosu' sa intre la inchisoare. Tu lasa cutitul acasa, nu e nevoie sa-ti curmi viata pentru asa un tata, daca tot vrei sa sufere fa ce am scris mai sus...succes sad

| lo a răspuns:

Din pacate nu esti singurul care trece prin asa ceva.Violenta domestica exista peste tot.Deasemenea trebuie sa te gandesti daca situatia este recenta(batut, scandal)poate nici lui nu-i este usor sa vada ca cel care aducea paine in casa e un inutil...dar daca situatia persista sau e ai veche :mama ta poate sa intenteze divortul.sa faca o reclamatie la ppolitie pentru agresiune si sa i se puna interdictia de a se mai apropia de voi.
http://lyrica-rosalyn.blogspot.com/......ioada.html
http://lyrica-rosalyn.blogspot.com/2011/02/tristete-infantila.html...un studiu despre violenta si drama copiilor.

| dende95 explică:

Mentalica,nu vrea sa mearga.acum e acolo,eu il astept pe asta sa vorbim sa vad ce planuri de viitor are. daca continuie asa ne mutam acolo, aducem expertu, facem jumi-juma si gata!

| dende95 explică:

Multumesc mult de sfaturi, am vorbit cu el si sa simtit o schimbare(cel putin aseara)Sper sa nu mai fie asa cum a fost acum ca stie ca nu am toate tiglele la mansarda si ca stie de ce sunt in stare pentru mama!

| mentalica a răspuns:

Omu' ala trebuie abandonat, lasat singur, pentru ca astfel de oameni nu pot fi controlati din exterior. Iar ei insisi, nu vor tinde sa se corecteze niciodata. Ziceai ca tu stai la bunici. De ce nu o iei si pe maica-ta acolo si sa-l lasati pe om singur?

| GumitzaDePepene a răspuns:

Este grea situatia ta,stiu cum este pentru ca si eu trec cam prin ce treci tu... tatal meu e cam agesiv,a batut-o pe mama de atatea ori,si pe mine, de asemenea, pe mine incercase sa ma stranguleze pentru ca am luat 9 la mate ...nu poti face nimic, nu incerca sa abordezi astfel situatia.vedeti ce se poate face.dar am o intrebare. tatal tau face asa pentru ca nu mai are de lucru?

| bony a răspuns:

Imi pare nespus de rau pentru uh...ai mei sunt despartiti tot din acest motiv.acesti oameni care fac acest lucru nu se pot numii fiinte.cel mai bine pentru tine ar fi sa te calmezi.nici mie nu mi-a fost usho sincer si eu am avut o perioada in care tot asa nu mai stiam ce fac cu scoala la fel, dar dupa ce s-au despartit ai mei mi-a fost bine cu mami (am fost si la psiholog ) si acum imi este bine.iti dau un sfat si te rog sa il urmezi cat mai repede posibil :sa o iei pe mami tau de acolo si pe el sa il lasati singur. faca scandal fara nimic, el vazandu-se sigur o sa vina la tine sa iti ceara ajutor.iar uh sa nu il bagi in seama.te pup si ai grija de tine funda?

| elizabeth a răspuns:

Stiu cum este poti vorbi cu mine la livia_wwe.si pe mine ma enerveaza tare de tot tata.

| ManuBai a răspuns:

Fugi de acasa:d! stiu e stupida intrebarea, dar daca se mai intampla mergi si dormi la ceva coleg si ei sau mama ta se va ingrijora si dupa aia isi vor da seama ce au facut parinti tai big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohooo ce repede a-ti judecat omul.dende,ca ai note proaste, e vina ta.te-ai lenevit.nu da vina pe parinti.ca a ramas fara servici, in vremurile astea se poate intampla oricui.e o situatie grea si neplacuta, pentru el.banuiesc ca isi cauta de lucru.dar mama ta nu are nici o vina? ca eu am vazut multe mame care stau cu sotii lor numa la bine.la rau nu prea mai stau.si vad ca multi dau sfaturi de genul; sa se desparta,sa divorteze etc.dar nu spune nimeni; mama, nu-l mai cicali sau nu mai sta cu gura pe el, ca nici lui nu-i este usor.sa avem rabdare, sa-l ajutam si tu si eu sa-si gaseasca de munca./sa facem si noi ceva sa usuram situatia.fiindca daca eu as ramane fara munca si sotia ar tipa LA MINE ca vrea bani,iar odrasla crede ca toate vin moaca,iar el /ea sa se lase pana si de scoala,nu numai ca le-as da o mama de bataie sa-si bage mintile in cap,dar as pleca eu,daca tot sant o povara, si sa-si caute altul mai bun.tu ai pus mana pe cutit? asta fiindca nu a pus el mana pe par cand trebuia gagiule.tu vezi-ti de scoala, si pe ei sfatuiestei sa se inteleaga frumos si sa se ajute reciproc si impreuna sa te ajute pe tine cum e normal.asta e familia.nu; cand aduce bani si munceste e bun, cand nu mai aduce il pot manca cainii.este totusi sotul mamei tale si e TATAL tau. daca e betiv si lenes, e alta poveste.dar daca e in necaz, ajutatil si-l intelegeti ca nu-i este usor.